www.autowritetr.com

Neyimize Gerek Elektrikli Otomobil…

Neyimize Gerek Elektrikli Otomobil…

Emre GÜLER yazdı…

Daha biz binmeden, ÖTV zammı bindi elektrikli otomobillere…

Bu ülke her yeni gün psikolojimi bozuyor.

Akla, hayale gelmeyecek işleri nasıl yapıyorlar, nasıl buluyorlar?

Elektrikli araçların ÖTV’lerinde yaşanan artış sonrasında etiket fiyatları yüzde 40’a varan oranda arttı.

Elektrikli otomobillerde özel tüketim vergisi değişikliği öngören Cumhurbaşkanlığı kararı açıklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni oranlara göre, sadece elektrik motorlu olan araçların ÖTV oranlarında değişiklik yapıldı.

Deniyor ki, senin neyine gerek elektrikli otomobil…

Motor gücü 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 3’ten yüzde 10 çıktı. Yapılan zam % 333. Motor gücü 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı ise yüzde 7’den yüzde 25’e çıkartıldı. Bu gruptaki araçların ÖTV zam oranı % 357.

Daha önce yüzde 15 oranında ÖTV uygulanan motor gücü 120 kWh üstü elektrikli otomobillerin yeni ÖTV oranı yüzde 60 oldu. Yani dört katı, yüzde 400 zam yapılmış…

Savrulan paralar yüzünden bu kadar çok vergi ödüyoruz. Türkiye gerçekten bunu hak etmiyor.

Koca dünya elektrikli otomobillere teşvik uygularken, bizde ÖTV zammı pas geçilemezdi. Harikasınız.

Elektrikli otomobillerin en yoğun kullanıldığı Norveç’te, teşvik olarak yüzde 25 oranındaki KDV alınmıyor. Almanya’da yüzde yüz elektrikli otomobillere 4.000 Euro devlet desteği veriliyor ve araçlardan 10 yıl taşıt vergisi alınmıyor. Emisyon değerine göre araçların vergilendirildiği Fransa’da, elektrikli araç fiyatının yüzde 27’sine kadar devlet desteği veriliyor. Elektrikli otomobil alıcıları için toplam 8.500 Euro’luk teşvik bulunuyor. Dünyanın en büyük otomobil ve elektrikli otomobil pazarı Çin’de ise elektrikli araçlarda 2.400 ile 3.300 Euro arasında indirim uygulanıyor. ABD’de de elektrikli araç alıcıları 7 bin 500 dolarlık vergi indirimi alıyor. Sonuçta, üretim maliyeti daha yüksek olan elektrikli araçlara fiyat avantajı sağlanıyor.

İnsanın aklına bazen şeytan düşüyor. ÖTV zammı ile asıl yapılmak istenen; TOGG elektrikli otomobil bataryası maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle, piyasaya çıkana kadar mevcut içten yanmalı motorlu araçların sıfır ve ikinci el fiyatlarını yükseltip, TOGG’un da fiyatının makul olduğu algısını yaratmak olabilir mi?

Bu hafta içinde benzer şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yatırımlarına verilen fiyat alım garantileri döviz cinsinden TL’ye çevrilirken güneş santrallerine verilen destek yüzde 67, rüzgâra verilen destek yüzde 40 geriledi. Yenilenebilir enerjiye verilen desteğin Türk Lirasına çevrilmesi kararı ile elektrikli araçların ÖTV’sine uygulanan zam aynı düşüncelerin bilinçli sonucu.

Ne yapılmak istendiğini anlamaya çalışıyorum. Yatırımların geri dönüş sürecini kısaltmak düşüncesi, linyit kömürünün “yeşil mutabakat” sonrasında yüksek vergiye tabi olacağı, petrol ve doğalgaz alımlarındaki olası komisyonlar, vs. vs. vs…

Bu günlerde olabildiğince karbon bırakalım, sonrası tufan…

Türkiye’nin ihracat lokomotifi olan otomotiv sektöründe elektrikli ve hibrit araçlara dönüşüm yatırımları devam ederken alınan kararın gerekçesinin de kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. İçinde bulunulan pandemi ve ekonomik kriz sonrasında istihdam konusunda tutarlılık arayan yatırımcının gelmesini daha da zorlaştırıyoruz.

Unutmadan ekleyeyim, yerli ve milli elektrikli otomobiller TOGG ve yavru vatanın Günsel’i de ÖTV artışından etkilenecek… Bu kararın yerli ve milliyi korumak ile de alakası yok…

Hadi ağaç kesmeyi seviyorsunuz… Hadi beton dökmek ata sporunuz. Elektrikli otomobillere % 400 ÖTV zammı nedir arkadaş? Çevreye duyarlı her şeye mi karşısınız?

Fareli köyün düdüklü tenceresi yine fokurdadı…

Bu yazıdan sonra herhalde, ÖTV zammına itiraz eden teröristtir açıklaması gelir…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ