NISSAN GRIPZ CONCEPT

NISSAN GRIPZ CONCEPT

CROSSOVER ANLAYIŞINI YENİ BİR SEVİYEYE TAŞIYOR

Crossover’ın öncü markası Nissan, markanın yenilikçi geleceğine dair ipuçları veren yeni bir konsept otomobil tanıttı. Kompakt bir crossover boyutlarını koruyan Nissan Gripz Concept, spor otomobil siluetini Zorlu sürüş koşullarıyla başa çıkabilecek bir yükseklikle bir arada sunuyor.

Avrupalı ve Japon tasarımcılar tarafından şekillendirilen Nissan Gripz Concept, kompakt crossover’ların yeteneklerini ve kullanışlılığını spor bir otomobilin heyecanı ve performansıyla buluşturuyor. Nissan Gripz Concept, günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak ve haftasonu da gerçek bir macera sunmak olarak iki yönlü bir otomobil olarak düşünüldü. Nissan Gripz Concept’in sürücüsü, hafta boyunca şehrin caddelerinde dolaştıktan sonar izin gününde otomobiliyle dağlarda sürüş keyfini yaşayabilir.

Gripz Concept, Nissan’ın crossover, dört çekişli otomobiller ve spor otomobiller konusundaki uzmanlığını yeni nesil için elektrikli motor teknolojisiyle bir arada sunulmasını da simgeliyor.
1442654588_Nissan_Gripz_Concept_3
Güç ünitesi

Nissan Gripz Concept, Pure Drive e-Power isimli elektrikli araç teknolojisini baz alan bir hibrit sistemle donatıldı. Verimli bir içten yanmalı motor, Nissan Leaf’ te de görev yapan elektrikli motora güç vermek için kullanılıyor.

Konseptteki güç ünitesi, Nissan’ın elektrikli araçlar geliştirme konusundaki tecrübelerini yansıtan farklı teknolojileri kombine ediyor. Bu konfigürasyon; akıcı, yumuşak ve neredeyse sessiz bir hızlanmayı birinci sınıf bir verimlilikle bir arada sunuyor. Bunun sonucu olarak Nissan Gripz Concept, yumuşak, rafine ve heyecan verici bir sürüş deneyimini sıradışı bir yakıt verimliliğiyle birleştiriyor.

Tasarım
1442654575_Nissan_Gripz_Concept_1
Nissan Gripz Concept, mevcut bir modelin yerini alacak bir tasarım gelişiminden çok, yepyeni bir tasarım başlangıcını Nissan’ın yeni tasarım dili olan “duygusal geometri” den izlerle birlikte sunuyor.

Crossover konsepti, ilk kez 2015 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Nissan Sway konseptinden dört ana tasarım elementini barındırıyor. Gripz’de de tıpkı Sway’de olduğu gibi V-motion ön ızgara, bumerang formlu ön ve arka aydınlatma elemanları, akan tavan ve kıvrımlı c sütununa yer verilmiş.

Nissan Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda da Japon markanın tasarım ve yaratıcılık anlamındaki en yetkili ismi olan Shiro Nakamura, Nissan Gripz için yaptığı açıklamada,”Nissan kompakt crossover fikrinin öncüsü oldu. Bunun yansıması olarak da Qashqai ve Juke büyük bir başarı yakalayarak sınıflarının potansiyelini büyütüp diğer üreticilerin de rekabete dahil olmasını sağladı. Nissan Gripz Concept bu iki ikonik Nissan crossover’ının doğrudan yerini alacak bir otomobil olarak kabul edilmemeli. Ancak konsept, kompakt bir crossover’ın istendiğinde ne kadar sıradışı bir hale getirilebileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Merkezi Londra’da bulunan Nissan Design Europe ve markanın Japonya’daki Küresel Tasarım Merkezi’nin işbirliğiyle geliştirilen Nissan Gripz Concept’in karoseri “duygusal geometri” olarak adlandırılan bir felsefeyle şekillendirilmiş. Bu felsefenin temelini dinamik, gergin ve yer yer köşeli yüzeylerin kontrastı oluşturuyor.

Çift Yönlülük
1442654570_Nissan_Gripz_Concept_4
Konseptin şasisini oluşturan karbon kafesin üstünü etkileyici gövde panelleri bir zırh gibi kaplıyor. Dört kapılı konseptin ön kapıları dışa doğru kayıp yukarı doğru kanat şeklinde açılırken arkadaki küçük kapılar da ters yöne doğru açılarak B sütununun olmaması sayesinde konseptin kabinine girişi kolaylaşıyor.

Konseptin yüzü, alçağa yerleştirilmiş Nissan’ın V-motion ön ızgarası tarafından domine edilirken ızgaranın çevresini kısa ve uzun farlara da ev sahipliği yapan aydınlatmalar alıyor.
Farlara gömülen sürüş yönüne dönük kameralar, tıpkı bir bisikletlinin kask kamerası gibi çıkılan her yolculuğu kaydediyor. Canlı besleme (live feed) özelliği sayesinde yollardaki büyük maceralar canlı olarak yayınlanabiliyor ve sürücü otomobilinin durumunu arkadaşlarıyla bilgisayar, tablet veya akıllı telefon üzerinden eşzamanlı olarak paylaşabiliyor.
Bumerang formlu gündüz sürüş farları, ana aydınlatma elemanlarının üstünde yer alırken, mat siyah motor kaputu ve kızıl gövde arasındaki sınırı da çiziyor.

Daha fazla mat siyaha çıkıntılı tekerlek yuvalarında da rastlanıyor ve sıkıştırılıp iç bükey hale getirilmiş kapı eşiği de konseptin yerden taban yüksekliğini arttırıyor. Nissan Gripz Concept’in tavanının merkezini parlak cam bir şerit oluştururken, cam bölümün iki yanında kurşuni renkli kompozit panellere yer verilmiş.

Arka bölümde konseptin mat siyah bitişindeki kuyrukla “codatronca” efekti ortaya çıkarken, tamponda krom kaplama trapezoit egzoz çifti kullanılmış.
Üç kollu 22 inçlik jantlarda da yarış bisikletlerinden ilham alınırken, hafif ancak dayanıklı ve türüne gore ince yapılı yüksek basınçlı, lastikler konsepte özel olarak Bridgestone tarafından üretildi. Kırmızı ve beyaz grafikler lastiklerin profillerini süslerken, aynı desen konseptin iç mekanında direksiyonda da kullanılmış.

Nissan Gripz Concept’in karoser tasarımından Avrupa sorumluyken, konseptin kabininde Japonya’daki tasarım ekibinin imzası var. Karoserde olduğu gibi iç mekanda da fonksiyonel sadelik ön planda tutulan unsur olarak göze çarpıyor.

Mat gri ve kızıl renklerin birlikteliğinin ön plana çıktığı kabinde,otomobilin ünlü bisiklet yarışı Tour de France’dan aldığı ilham da açıktaki borularla gösterilirken, yarış koltukları ve katmanlı yüzeyler de tıpkı konseptin dışındaki gibi bir zırh etkisi yaratıyor.

Koltuklar ve orta konsolda doğrudan bisikletlerden ilham alınmış ve kapı kolları da yarış bisikletlerinin selesini hatırlatıyor. Üç kollu direksiyon simidi konseptin tekerleklerine gönderme yaparken, direksiyon simidindeki grafikler lastiklerin yanaklarında da bulunuyor.
Nissan Gripz Concept de tıpkı Nissan Sway Concept ve son dönemde tanıtılan seri üretim modeler gibi “Gliding Wing” (kayan kanat) gösterge tablosuna sahip. Bu zarif ve ince tasarım güç ve sadeliği bir arada sunup konseptin karakterini mükemmel biçimde yansıtıyor.

Nissan Gripz Concept Boyutları (mm)
Uzunluk 4,100
Genişlik 1,890
Yükseklik 1,500
Aks mesafesi 2,580

Nissan Motor Company Hakkında
Merkezi Japonya’nın Yokohama kentinde bulunan Nissan Motor Co. Ltd. Japonya’nın en büyük ikinci otomotiv şirketidir. Renault-Nissan İttifakı’nın bir parçası olan ve dünya genelinde 244 bin 500’den fazla çalışanı bulunan Nissan, 2014 mali yılı içinde 5.32 milyon araç satış gerçekleştirip, 11.38 trilyon Japon Yeni (103,6 milyar dolar) gelir elde etti. Nissan, Infiniti ve Datsun markaları altında atmıştan fazla modelden oluşan zengin bir ürün yelpazesine sahip olan Nissan Motor Co. Ltd. sıfır emisyonlu mobilite konusunda da dünya lideri konumundadır. Nissan’ın bu alandaki dominant modeli LEAF dünyanın geniş kitlelere yönelik tamamen elektrikli ilk araç olma özelliğini taşıyor. LEAF aynı zamanda sıfır emisyonlu araç segmentinde sahip olduğu yaklaşık yüzde 50 pazar payıyla tarihin en çok satılan elektrikli modeli unvanına sahiptir.

Avrupa’da Nissan
Nissan; yurt dışında üretim yapan ve Avrupa’da varlık gösteren otomotiv firmaları içerisinde Avrupa’da en kapsamlı yaygınlığa ve istihdama sahip olan üretici firmalardan biridir. Lokal bazlı dizayn, AR-GE, üretim, lojistik, satış ve pazarlama operasyonlarında 17 bin 600’den fazla personel istihdam etmektedir. Nissan’ın İngiltere, İspanya ve Rusya üretim tesislerinde geçtiğimiz yıl; mini MPV, ödüllü Crossover, SUV, ticari araçlar ve ‘en popüler elektrikli araç’ olan Nissan LEAF de dahil olmak üzere 675 binden fazla araç üretilmiştir.Avrupa’da 23 yenilikçi ürünüyle, başta İngiltere ve Rusya olmak üzere Almanya, Fransa ve İtalya gibi önemli pazarlarda başarıyla yer almaktadır.
Nissan’ın ürünleri, hizmetleri ve daha fazlası için http://www.nissan-global.com/EN/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Bilgi için:
Effect Halkla İlişkiler
Mahmut Ali Özyön
0533 471 14 53
[email protected]

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org