www.autowritetr.com

Otomobil Üretiminde Kullanılan Metallerin Hepsi RUSYA’dan Dünyaya Dağılıyor.

Otomobil Üretiminde Kullanılan Metallerin Hepsi RUSYA’dan Dünyaya Dağılıyor.

Alüminyum, paladyum, nikel, kobalt, lityum, titanyum, platin

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, kaportadaki alüminyumdan katalitik konvertörlerdeki paladyuma ve elektrikli araç pillerindeki yüksek kaliteli nikele kadar otomobillerde kullanılan metallerin fiyatlarını artırıyor ve alıcıların faturayı ödemesi muhtemel.

Metaller henüz Batı yaptırımlarının hedefi olmasa da, bazı nakliyeciler ve otomobil parçası tedarikçileri şimdiden Rus mallarından uzak duruyorlar ve bu da zaten bir çip kıtlığı ve daha yüksek enerji fiyatlarından sarsılan otomobil üreticileri üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor.

“Peki buradan ne olacak?” Dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi Stellantis’in CEO’su Carlos Tavares, geçen hafta gazetecilere konuşurken sordu.

“İlk olarak, iş modeli üzerinde daha fazla baskı yaratacak olan hammadde ve enerjiden kaynaklanan bir maliyet artışımız var” dedi.

Alüminyum ve paladyum Pazartesi günü rekor seviyelere ulaşırken, paslanmaz çelik yapımında da kullanılan nikel Salı günü ilk kez 100.000$/ton seviyesini geçti.

Otomobil üreticileri için alüminyum ve magnezyum pres döküm parçalar üreten Aludyne’nin CEO’su Andreas Weller, Avrupa işinin son dört ayda alüminyum maliyetinde %60’lık bir artış ve aynı zamanda yükselen enerji faturaları gördüğünü söyledi.

Merkezi Michigan, Southfield’de bulunan Weller, yıllık 1,2 milyar dolarlık satış ve “yüz milyonlarca dolarlık” maliyet artışıyla, müşterilerden önceden anlaşılan fiyatlardan daha fazlasını ödemelerini istemek zorunda kaldığını söyledi.

Avrupa’da dört dökümhanesi ve bir işleme tesisi olan Weller, Reuters’e verdiği demeçte, “Bazıları diğerlerinden daha anlayışlı ve işbirlikçi, ancak bu olmadan hayatta kalamayız.”

Stellantis CEO’su Tavares, çip sıkıntısının sona ermesinin otomobil üreticilerinin yüksek metal ve enerji fiyatlarını dengelemesine yardımcı olabileceğini, ancak bu yıl yarı iletken sorunlarına herhangi bir çözüm beklemediğini söyledi.

Ukrayna kablo demetleri ve Alman arabaları

Daha yüksek metal fiyatları ön sahaya yansımadan önce bile, otomobil stoklarını aşağı ve fiyatları yukarı ittiği için tüketiciler çip kıtlığının bedelini ödüyorlar.

LMC ve JD Power danışmanlık şirketlerine göre, ABD’de yeni bir araç için ortalama işlem fiyatı, 2021’de aynı aya göre %18,5 artışla Şubat ayında 44.460 $ oldu.

Volkswagen ve BMW gibi Alman otomobil üreticileri, ülkenin batısındaki kablo demeti üreticilerini üretimi durdurmaya zorladığı için Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden çoktan etkilendi. Kablo demeti, ortalama bir arabada 5 km’ye (3,1 mil) kadar kabloyu düzgün bir şekilde bir araya getiren hayati bir parça grubudur ve Ukrayna önemli bir tedarikçidir.

Metaller söz konusu olduğunda, Rusya şirketleri Almanya’nın ana tedarikçileridir. 2020’de Almanya’nın nikel ithalatının %44’ünü, titanyumunun %41’ini, demirinin üçte birini ve paladyumunun %18’ini oluşturdular.

Geçen yıl 108 milyon tonluk üretimle Rusya, Credit Suisse’e göre dünyanın en büyük beşinci demir cevheri üreticisidir ve şu anda daha yüksek fiyatlar ve metal tedarikinde olası zorluklarla karşı karşıya olan Avrupalı ​​çelik üreticilerine tedarik etmektedir. ABD yatırım bankası JPMorgan’a göre, Avusturya’nın Voestalpine ve İsveç’in SSAB’si bu riske maruz kalıyor.

Voestalpine, önümüzdeki aylar için yeterli envantere sahip olduğunu, ancak bundan sonra diğer tedarikçilerden hammadde tedarik etmesi gerektiğini umduğunu söyledi. SSAB, Rusya’dan gelen tedariklerle ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Rus mallarını satın alma ve Moskova’nın özel bir askeri operasyon olarak adlandırdığı Rusya işgalini dolaylı olarak finanse etme seçeneğiyle karşı karşıya kalan Almanya çelik ve alüminyum tedarikçisi Voss Edelstahlhandel sınırı çizmeye karar verdi.

İcra Kurulu Başkanı Thorsten Studemund Reuters’e verdiği demeçte, “Alüminyum yaptırımlar listesinde olmasa da, Rusya tarafından ülkeye para sokmak için kullanılıyor ve bu nedenle biz de istifa ediyoruz” dedi.

Rusya, küresel üretimin %6’sını oluşturan, üretimi en enerji yoğun metal olan büyük bir alüminyum üreticisidir.

Pil mineralleri

Studemund’un şirketi de yüksek nikel fiyatlarıyla mücadele ediyor.

Uzman danışmanlık Benchmark Mineral Intelligence’ın (BMI) veri sorumlusu Caspar Rawles, Rusya’nın küresel nikel üretiminin %5’ini oluştururken, dünyanın yüksek kaliteli nikelinin yaklaşık %20’sini sağladığını söyledi.

Metal, elektrikli araçlar (EV’ler) için piller yapmak için kullanılıyor ve sıfır emisyonlu modellere olan talep artmaya başlarken, şimdiden yanmalı motorlara geçmek için milyarlarca yatırım yapan otomobil üreticileri için yeni bir zorluk oluşturuyor.

Rusya’nın yüksek kaliteli nikelinin bir kısmı muhtemelen Çin’de sona erecek , bu da Rusya’ya yaptırım uygulama olasılığı düşük, ancak tüm bunlar, talebin arzı geride bırakması nedeniyle otomobil üreticilerinin diğer EV pil mineralleri için artan faturalarla karşı karşıya kaldığı bir zamanda geliyor.

Rawles, “Pil tedarik zincirinin ana endişesi, rekor düzeyde yüksek lityum fiyatlarına ve çok, çok yüksek kobalt ve nikel fiyatlarına sahip olmanızdır,” dedi. “Bu sadece pil mineral sıkıntılarına katkıda bulunuyor.”

Piller EV’lerdeki en pahalı bileşenlerden biridir ve otomobil üreticileri daha uygun fiyatlı elektrikli otomobiller sunabilmek için daha ucuza geleceklerini ummaktadırlar .

BMW, yeni BMW iX modelinin yüksek voltajlı pilinde kullanılan %50’ye kadar hurda nikel ile mümkün olduğunca pil nikelini geri dönüştürmeye odaklandığını söyledi .

Paladyum söz konusu olduğunda, otomobil üreticileri de bir çıkmazda.

Otomobil endüstrisi, benzinli modeller için katalitik konvertörlerde – veya dizel modeller için platin – her ikisi de hala otomobil satışlarının büyük çoğunluğunu oluşturan katalitik konvertörlerde kullanıyor.

Paladyum fiyatları yaklaşık altı yıldır yükseliyor ve Rusya küresel pazarın yaklaşık %40’ını oluşturuyor.

Değerli metaller satıcısı Neptune Global’in CEO’su Chris Blasi, ” Katalitik konvertörler için paladyum ve platin dışında başka bir seçenek yok ve katalitik konvertör olmadan bir araba yapamazsınız ” dedi.

Aralık ayında ons başına 1.940 dolardan çok sayıda paladyum aldığını söyledi. Pazartesi günü, 3.440 dolar rekorunu kırdı.

Blasi, ortalama bir arabada kullanılan paladyumun değerinin yaklaşık 200 dolar olduğunu tahmin etti, ancak bu kolayca iki katına çıkabilir.

“Ya tüketiciler arabalar için daha fazla ödeyecek ya da otomobil üreticileri bunu geçemezlerse başka bir yerde maliyet tasarrufları bulmak zorunda kalacaklar” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org