www.autowritetr.com

Otomobili kim kullanacak ?

Otomobili kim kullanacak ?

Babür GÜREL yazdı…

Direksiyonu elinde tutan mı? Yoksa bilgisayar mı?

Hadi anket yapalım. Yazıyı okuduktan sonra lütfen yorum yapın. Zira, fikirleriniz emin olun yol gösterici olacaktır.

Geçenlerde haber toplamak için birkaç ankete göz atarken, bazı yorumlardan etkilenerek bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Teknoloji, vazgeçilmez ve hayatımızı kolaylaştıran çok çok önemli bir olgu. Kabul edersiniz etmezsiniz ama, şu anda yaşadığımız pandemi kadar gerçek.

Pandemi yüzünden önceliklerimizin ve alışkanlıklarımızın değiştiği bu günlerde, teknoloji sayesinde evden çıkmadan bir çok şey yapabiliyoruz. Evimizi daha sağlıklı hale getirebiliyoruz. Kendimize daha kaliteli vakit geçirtebiliyoruz.

Belki otomobillerimizi daha az kullanıyoruz ama, otomobilde de, teknoloji olmazsa olmazlarımızda.

Otomobil teknolojisini, sevin ya da nefret edin, içinde boğuluyoruz. 

Öncelikle akıllı telefonlarından rahatsız olan dikkatsiz sürücüleri durdurmak için kullanım yasakları oluşturuldu. Teknolojinin neden olduğu bir sorunu çözmek için teknoloji geliştirildi.

Yine de, trafik kazaları artmaya devam etti.  Belki de sürücüleri tamir etmek yerine teknoloji düzeltmeleri yapıyoruz. Toplum, alkollü araç kullanma sorununu çözmek için, insanları eğittik ve yaptırımı artırdık. Ama,  herkesin otomobiline alkol ölçer kilitleri yerleştirilmedi.

Hatta bazı teknolojiler yanlış bir güvenlik duygusu yarattı. Tesla ve Volvo kullanıcıları, sihirli bir araca sahip olduklarına inandıkları için, ellerini direksiyondan çekiyorlar. Bu, Tesla’nın da katkıda bulunmuş olabileceği bir yanılgı. NHTSA bunu göz önünde bulundurarak, Tesla marka araçların karıştığı 23 kazayı araştırdı ve uyarlanabilir seyir ve şerit tutmanın aslında sürücülerin dikkatini daha fazla dağıtabileceğini buldu .

Tabii ki, bu yardımcı desteklerin  çoğu gerçekten hayat kurtarıyor. Kesinlikle “iyi niyetli” üretimler.

Teknoloji, güvenlik sistemlerinin çok ötesine geçti. 

Park sensörleri ve ısıtmalı direksiyonlar gibi kolaylıkları çabuk kabullendik ve çok da beğendik, sevdik. Hayatımıza inanılmaz kolaylık getirdi.

Ayrıca otomatik park etme gibi gereksiz teknolojiler bile araçlara eklendi. Paralel parkın sürüş testlerinde olmasının bir nedeni var “bunu yapabilmeli siniz” .  Aynı manuel araç kullanamamak gibi. JD Power, Teknoloji Deneyimi Anketinde sürücülerin “hareket kontrollerine önem verdiğini” söyleyerek en aptalca teknolojiyi karaladı. Bence de gereksiz zaten!

Elbette tüm bunlar kişisel bir zevk meselesi. Tercih etmediğimiz otomobil teknolojilerini kapatabilir veya görmezden gelebiliriz.

Ancak giderek daha fazla yapamadığımız şey, onlara para vermekten kaçınmak olmalı. 

İstesek de kullanmasak da teknoloji orada. Göz ardı ettiğimiz, o otomatik park özelliği için istemeden para ödemek.

Amerikalılar ihtiyaç duyduklarından daha fazla araç satın alma eğiliminde olduğundan otomobil üreticileri, Mercedes-Benz EQS Hyperscreen gibi bizi memnun etmek ve ikna etmek için yeni oyuncaklar için rekabet içinde.  Alıcılara adil olmak gerekirse, istediğiniz bir özellik genellikle istemediğiniz ancak istemeye istemeye alınan üç özellik paketi ile sunuluyor. Bu da bir satış taktiği.

2020’nin sonlarında ABD’de yeni bir aracın ortalama maliyetinin 40.000 doları aşmasının ana nedeni TEKNOLOJİ. 

Bu sadece ortalama. Otomobiller artık bilgisayarları çalıştırdığı için, maliyetinin % 40’ı yarı iletken elektroniğinde.

Dünya çapında bir çip kıtlığı yaşanmasına şaşmamalı. Bazı teknolojiler, bu kıtlığın ışığında daha da anlamsız görünmeye başladı. 

40.000 doların % 40’ının yeni bir otomobil, SUV veya kamyonun ortalama maliyetinden , düşüldüğünde sadece 24.000 $ olacağı anlamına geliyor. Mümkün değil ama, daha ucuza araç almak yine de güzel olmaz mıydı?

Bu arada, araştırma yapıldığında ABD’de ortalama hane geliri 2019’da 69.000 doların altındaydı , bu nedenle ortalama yeni araç, bir aileye neredeyse bir yıllık ev parasıydı.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Tesla’nın Model S ve X’e sürücünün niyetlerini “tahmin ederek” kendini vitesin içine ve dışına, ileri veya geri vites değiştirme yeteneği geliştirdiğini tweetlediğinde gereksiz teknoloji hakkında düşündürdü . Araç yanlışsa, bilgi-eğlence ekranına dokunarak onu devre dışı bırakabilir ve kendiniz değiştirebilirsiniz . Magic 8-Ball veya bilgi-eğlence sistemi aracılığıyla birincil araç kontrolünü kullanmak akıllıca görünmüyor. Ve gereksiz. Çalışsa bile, bunu kim istedi? Daha da önemlisi, bunun bedelini kim ödemek ister? (Muhtemelen, Tesla’nın Mercedes lisanslı vites kolunu terk etmesi maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem, ancak bu tasarruf alıcılara yansıyacak mı? Yani araç bedeli düşecek mi?

Sırf teknolojik bir şey yapılabiliyor olması, yapmak gerektiği anlamına gelmez. Bazı sürücüler sadece sürmek istiyor. Bunu yapmak için bir vites kolu kullanmaya bile hazır olanlar vardır.

Her şey daha da kötüleşebilir,  daha yetenekli, daha karmaşık, ancak doğası gereği daha maliyetli olan otomobiller.

Otomobil üreticileri, aboneliklere sağlıksız bir ilgi gösteriyor. Teknoloji abonelikler, yıllar önce , otomobil üreticilerinin, yazılım şirketlerinin yaptığı gibi yükseltme ve abonelik satan “entegre mobilite hizmet sağlayıcıları” olmalarını öneren McKinsey danışmanları tarafından ortaya atılmıştı .

Volkswagen tarafından ürkütücü bir fikir ortaya çıkmıştı. 

Codenamed Project Trinity , satın alınan otomobilin varyantları olmayacaktı: Sunulan tüm özelliklerin donanımı her otomobile  yerleştirilecek, ancak satın alan,  onu çalıştıran yazılımı etkinleştirene yani  abone oluncaya  kadar gizli kalacaktı.

Bu doğru, bu “yazılım rüyası aracında” donanım satın alınacak ve daha sonra gerçekten çalışmasını sağlamak için tekrar ödeme yapılacak. Bazı sistemler asla kullanılmazsa bile, yani devreleri aracın ömrü boyunca sahibi ile birlikte dolaşacak, asla hiçbir şey yapmayacak.  Araç maliyeti için  savurganlık olarak  görünüyor.

VW, “Project Trinity”nin “kullanım aşamasında ek gelir elde edeceğini” söylemişti.

Eğer Apple bir otomobil  ortaya çıkarsa, buna çok benzeyeceği kesin. Zira iphone telefonlar gibi, devamlı aplikasyon yüklenecek.

Reuters, General Motors’un “yazılım tanımlı araçlar” geliştirme planlarında bir özellik yayınladı GM, Mercedes ve diğerleri, havadan güncellemeler ve otonom sürüş de dahil olmak üzere her türden başarıyı sağlayabilen araç elektronik platformları planlıyor. Bu platformlar aynı zamanda bu abonelik ve gelir akışını da kolaylaştıracak.

Benzer şekilde, Tesla alıcıları fabrikada kurulan “Tam Otomatik Sürüş” donanımına 10.000 $ ödüyorlar. 

Muhtemelen bir çağrı servisinin yenilenmesi veya navigasyon yükseltmesi için ödeme yapmak gerekecek.

İngiltere’de  CAR dergisinde bir editör olan Jake Groves, geçtiğimiz günlerde bir BMW 530e’de bir gece sürüşünde bir “uzun far asistanı” düğmesine bastığını bildirdi. BMW, onu etkinleştirmek için 179 £ (246 $) ödemesini isteyerek yanıt verdi . İşte karanlıkta kullanmak istediği bir güvenlik özelliği.

Kuşkusuz, Project Trinity tipi yetenekler uygun olabilir. Diyelim ki, kar yağacak gibi görünüyor, bu yüzden bugün için dört tekerlekten çekişi kablosuz olarak etkinleştirelim. Ve ikinci sahip olduğunuz ve  istemediğiniz özelliklerin,  bu gömülü teknolojilerin yeniden satışına yardımcı olacağı tartışıldı. 

 Bazı abonelik programları başarısız oldu. BMW’nin, başka yerlerde ücretsiz olan Apple CarPlay’i kullanmak için sahiplerinden yılda 80 ABD doları talep ettiğini hatırlıyor musunuz?

BMW sonra bundan vaz geçti.

İhtiyacınız olmayan donanım için ödeme yapmak ister misiniz? Ya da istediğiniz özellikler için abonelik ücretleriyle uğraşmak mı? Araç maliyetlerinin bu şekilde artmaya devam etmesini ister misiniz?

Otomobil üreticilerinin tüm araç platformlarını yeniden kablolamasıyla, aboneliklere yönelik eğilim durdurulamaz olabilir. Ancak, iyi bir işletme müşterilerini dinler. Öyleyse, cüzdanınızla oy verin: Otomobil alışverişi yaparken, yolda “ek gelir” elde edip etmeyeceğinizi sorun. Ayrıca, istemediğiniz özellikler olmadan istediğiniz özellikleri seçebilir misiniz? 

Özelleştirme derecesi, bir otomobili bilgisayardan satın almak yerine, istediğiniz gibi sipariş etmenize izin verir mi? 

Son olarak, otomobilinizde  beğendiğiniz özellikler konusunda tutkuluysanız ve diğer özelliklerin başarısız fikirler olduğunu düşünüyorsanız, otomobil üreticisine bildirin. Bayilerden başlayın. Bayiler fikirlerinizi firmaya daha kolay iletebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ