www.autowritetr.com

OTOMOBİLİN ÖNCÜLERİ:

OTOMOBİLİN ÖNCÜLERİ:

Mucit Doğanlar

Aslında otomobil, tarihi pek eskilere giden bir icat değil. Endüstri devrimi sonrasında sanayinin hızla gelişmesiyle, ulaşım alanında değişiklikler yaşandı. İlk hayvansız ulaşım araçlarının 1800’lü yıllarda ortaya çıkmasından sonra, pazar potansiyelinin çok geniş olduğunu gören girişimcilerin ilgisi otomobiller üzerine toplandı.
Gelişimi çok hızlı olmasına rağmen otomobilli hayatın geniş halk kitlelerine yayılması ancak 1950’lerden sonra oldu. Şimdi ana konuya geliyorum. Peki, ulaşımda insanları hayvanlardan kurtaran kahramanlar kimlerdi?
Henry Ford
HENRY FORD:
Günümüz otomobil endüstrisinin babası olarak kabul edilen Henry FORD, bir mezbahada görüp etkilendiği, seri üretim bandının otomobil üretimine uyarlayarak, günümüz otomobil üretiminin temellerini attı. Bu dahiyane fikri sayesinde otomobil imalatını daha az maliyetli ve daha hızlı yapılandırmaya başladı.
Henry FORD, bir çiftlikte büyüyen, fakat ilgisini çiftçiliğin değil, mekaniğin çektiği bir gençti. Bu ilgisi kısa sürede çevresinde saat tamiri konusunda ün sahibi olmasını sağladı.
1896 yılında Quadricycle adında, kendisine ait ilk atsız ulaşım aracını yaptı. Bir otomobil olmaktan çok uzak olan bu araç, FORD’un bir iş adamı olarak tanınmasına yaradı. Bu araç FORD’a ihtiyaç duyduğu cesareti kazandırdı ve daha önce üzerinde düşünüp gerçekleştiremediği planlarını hayata geçirdi. Bu planların en önemli aşaması olan ve şu anda dünyada en büyük otomobil üreticilerinden biri olan FORD MOTOR COMPANY’yi 1903 yılında kurdu. İlk model olan MODEL A, Henry FORD’un otomobil üretimi konusunda ne kadar başarılı olacağına ilk vurguydu.
Rudolph-Diesel
RUDOLF DİESEL:
Özellikle son dönemlerde, teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak çok geliştirilen ve rağbet gören dizel motorların mucidi olan Rudolph DİESEL, 1858 yılında doğdu. İlk laboratuvarını 1885 de Paris’te açan DİESEL, 13 yıllık araştırmalarına başladı. İlk defa 1893’de kendi gücüyle çalışan motoru, 3 yıllık bir geliştirme sürecinden sonra da daha yüksek verimli motoru yaptı. Bir yılını bunun tanıtımı için harcayan DİESEL, 1898 itibariyle milyonerler kulübüne üye olmuş bir mucitti.
Günümüzde hala DİESEL’in ana prensipleriyle üretilen dizel motorlar, ilk yıllarda özellikle ticari taşımacılıkta çığır açmıştı.
indir
GOTTLIEB DAIMLER-KARL BENZ:
Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden biri olan DaimlerChrysler’in iki grubundan biri olan Dimler-Benz’in kurucuları olan Gottlieb DAIMLER ve Karl BENZ, aynı zamanda günümüz otomobillerine ulaşmamızda ortaya çıkan pek sorunun üstesinden gelen iki mühendisti. İkili aynı zamanda, ilk otomobil olarak adlandırılan ve hangisinin ilk olduğu konusunda ciddi tartışmaları olan iki konsept aracında tasarımcılarıydı.
En iyi müşterilerinden biri olan EmilJelinek’in kızı MERCEDES’in adını verdikleri marka ise, hala dünyanın en iyi otomobil markalarından biri.
İkilinin yaratığı firmaların arasındaki ilişki konusundaki ilginç bir nokta ise, neredeyse tüm hayatlarını birbirlerine rakip olarak geçirseler de, 1. Dünya Savaşı’nın getirdiği mali sıkıntıları aşmak için ortaklığa gitmeleriydi. 1900 yılında ölen Daimler bu ortaklığı göremedi.
Ferdinand Porsche
FERDINAND PORSCHE:
1875-1951 yılları arasında yaşayan Ferdinand PORSCHE, çok genç yaşlarda mühendislik yeteneğini sergilemeye başladı. PORSCHE, gizlice girdiği üniversite dersleri dışında herhangi bir mühendislik eğitimi almadı. 23 yaşında at arabası üreticisiyken, çalıştığı firma daha sonra otomobil karoseri üretmeyi başlayınca otomobil endüstrisine girmiş oldu. İlk tasarımı “SystemLohner-Porsche” tekerleklere bağlı elektrik motorlarını besleyen motorlar oldu. 1900 yılında tanıtılan otomobil, ulaştığı yüksek hız (56 km/s) sayesinde birçok rekora imza attı. Daha sonra, Daimler için de çalışan PORSCHE, tasarladığı otomobillerin katıldığı yarışta ilk üç sırayı elde etmesiyle kendini kanıtladı. İzleyen dönemlerde tasarladığı otomobiller katıldıkları 53 yarışın 43’ünü kazandı.
ferrari_1281
ENZO FERRARI:
Enzo FERRARI, 1898 yılında Modena’da doğdu. 10 yaşında babasının götürdüğü bir otomobil yarışından etkilendi. 1.Dünya Savaşı’nın zorluklarından güçlükle çıkan FERRARI, savaş sonrası birçok otomobil fabrikasında çalıştı. Bu deneyimleri ile 1919 yılında yarışmaya başladı. Pek başarılı olamayan bir yarış kariyerinin ardından 1929 yılında Scuderia FERRARI, efsanesinin başladığı firmasını kurdu. Önceleri bayisi olduğu Alfa Romeo’nun yarışlarına katılmak isteyen müşterilerine yardım ederken daha sonra amatör yarışçılara yarışma imkanı sağlayan bir kuruluş oldu. Elde edilen başarılar arttıkça, profesyonel yarış kariyerine başlayan Scuderia, gerçek bir yarış takımı haline geldi. 1940 yılına kadar Alfa Romeo’larla yarışan bir takım olan FERRARI, Enzo’nun yönetimle sorun yaşamasının ardından Mille Miglia yarışına AAC 815s olarak adlandırılan ve ilk Ferrari’ler denilen yarış otomobillerini tasarladı ve 1947 yılında da FERRARI kurulmuş oldu.
Charles Rolls
CHARLES ROLLS ve HENRY ROYCE:
Otomobil tarihinin en önemli “konfor efsanesi” olan Rolls-Royce, iki İngiliz otomobilci Charles ROLLS ve Henry ROYCE tarafından kuruldu. Markanın kurulduğu yıllardaki konfor devrimi hala büyüyerek devam ediyor. Bu efsaneyi yaratan iki kişi ise, küçüklükten beri mühendislik üzerine kurulmuş kariyerlerini yaşadılar. 1863 yılında doğan ROYCE, 14 yaşındayken dönemin sıra dışı mühendisi PatrickStirling’in yanında çalışmaya başlamıştı. Royce, Stirling’den etkilenerek değişik diller ve matematik öğrenmeye başladı. 19 yaşındayken arkadaşlarıyla elektrik işleri yapan bir şirket kurdu. Bu işten çok iyi para kazanınca kendine ikinci el bir otomobil aldı ama, bu otomobilden hiç memnun kalmadı. Çok daha iyisini yapabileceği düşüncesi ile, 2 silindirli ve 2000cc motor hacmindeki aracını 1904 yılında tamamladı.
İlk deneme sürüşünün ardından, 2 tane üreten ROYCE, bunları da arkadaşlarına verdi. Otomobillerden birinin ClaudeJhonson’ın eline geçmesiyle de tarihi bir ortaklık doğdu. Çünkü,Jhonson İngiltere’nin ilk 2 silindirli motorunu yapmış olan Charles ROLLS’un yanında çalışıyordu. ROLLS, ROYCE’un aksine çok daha rahat hayat sürmüştü. Bir LORD’un oğlu olarak Cambiridge’den makine mühendisi olarak mezun olmuştu. Aynı ortağı olan ROYCE gibi o da üretilen otomobilleri beğenmediği için 1902 yılında kendi firmasını kurmuştu.
Andre Citroen
ANDRE CİTROEN:
1878 yılında Paris’te dünyaya gelen Andre CİTROEN, bir elmas tüccarının oğluydu. Önceleri Jules Verne’in romanlarının etkisiyle yazar olmak istediyse de, o yıllarda çok ses getiren Eiffeil Kulesi’nin inşaatı, geleceğini mühendis olarak devam ettirmesi yönünde etkili oldu. 22 yaşında Polonya’ya yaptığı bir gezi sırasında astsubay rütbesi şeklindeki bir dişli kesimine rastladı. Bu desen, ileride kuracağı otomobil firmasının logosu olacaktı.
Bu gezi sırasında bulduğu sadece logosu değildi. Çelikle uygulandığında pek çok alanda faydalı olabilecek bir dişli kesim yöntemiydi ve hemen bu yöntemin patentini aldı. Hayatının uzun bir dönemini çeşitli otomobil firmalarında yönetici olarak geçiren CİTROEN, bir arkadaşıyla ortak kendi şirketini kurdu. 1914 yılındaki patlayan savaş, onu amaçlarından uzaklaştırdı. Savaş süresince organizasyon kabiliyeti ile mühimmat sağlayan fabrikaları yönetti. Savaş sürecinden kahraman olarak çıkan CİTROEN, kendi firmasını kurduğunda ise 1934 krizi ABD’de ortaya çıksa da, tüm dünyayı etkilerken CİTROEN’i de etkiledi. Önce Michelin kardeşlere pay verdi ve hemen ardından da çok güvendiği yeni tasarımı TractionAvant’ı tanıttı.
tumblr_mdzsc6xYTe1rw8y0so1_500
SOICHIRO HONDA:
1906 yılında doğan HONDA, mekanik merakını ilk olarak bisiklet atelyesinde keşfetti. 8 yaşında gördüğü Ford T model otomobil aklından hiç çıkmadı. Bu görüntüden aldığı ilhamla, yarış otomobilleri üretim işine girdi. Ford motorlu otomobilleri daha verimli hale getirerek yarışlara katılıyordu. 1936 yılında geçirdiği kaza sonrası pilotluk kariyerini bitirdi ve sadece mekaniker olarak kaldı.
1945 yılında Honda Teknik AraştırmalarEnstitüsü’nü kurdu. Fabrikaların çalışmaları ile aktif olarak ilgilenen HONDA, kalitesiz işçiliğe hiç taviz vermedi. Her zaman farklı kişiliği ile öne çıkan HONDA, 50 yılda sıfırdan bir endüstri devi yarattı. 65 yaşına kadar üretilen tüm yeni modelleri kendisi “test” eden HONDA, 1991 yılında vefat ettiğinde arkasında çok büyük bir otomotiv devi bıraktı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org