Otomotiv Sektörünün Geleceği Kadınlar

Otomotiv Sektörünün Geleceği Kadınlar

Emre GÜLER yazdı…

Otomobiller ilk icat edildiğinden beri, endüstrinin hemen hemen her yönü erkek egemen olmuştu. Geçmişte, kadın mekanikler, mühendisler veya tasarımcılar düşüncesi olasılık bile değildi. Tarih boyunca bazı harika kadın pilotlar, yöneticiler, yetenekli mekanikerler ve daha fazlası oldu.

Ülkemizin ilk kadın sürücüsü olan SâmiyeCahid Hanım’a 1922’den itibaren otomobil kullanmak yetmemiş olacak ki, üyesi olduğu Turing Kulüp’ün her sene düzenlediği geleneksel otomobil yarışlarına 1932 yılından itibaren katılmaya başladı. İlk birinciliğini ise 1932’de, İstinye köprüsü ile Zincirlikuyu arasındaki 9,5 kilometrelik parkurda düzenlenen rallide kazandı.

Otomobiller ve motosikletler, ister yakınlarda gürleyen bir Harley, isterse güneş ışığında parlayan Ford Mustang olsun, birçok insan için derin tutkular. Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, tutkularını yarışta veya arabaları özelleştirmede buldular.

Neyse ki, bunların hepsi değişiyor ve kadınlar otomotiv sektöründe giderek daha önemli rol oynuyorlar. Daha önce ‘sadece erkekler için’ olduğu düşünülen işlerin çoğunu yapmakla kalmıyorlar, aynı zamanda da yönetiyorlar, hatta zaman zaman kadınlar sektöre liderlik de etmeye başladılar.

Toplumların algıları ve şirket tutumları, son 20-30 yılda önemli ölçüde değişti ve şimdi daha çok, çeşitli ve olumlu bir işgücüne ilham verme lehine. Çoğu durumda, erkek ya da kadın olmanın kişinin bir işi yapma ve o işi iyi yapma yeteneği üzerinde hiçbir etkisi yok.

Ek olarak, teknoloji işyerini herkes için daha eşit hale getiriyor. Teknoloji, oyun alanının engellerini ortadan kaldırıyor, insanların evden çalışmasına, uzaktan makine kullanmasına veya sanal olarak projelere katılmasına olanak veriyor.

Teknoloji, işyerinde ‘gerçek çeşitliliği’ gelecekte mümkün kılmaya gerçekten yardımcı oluyor. Otomotiv sektöründe de önemli bir beceri eksikliği var ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlar bu rollere adım atıyor. Kadınların birçoğu artık liderler, teknik uzmanlar ve hatta en son teknolojileri ve çalışma yaklaşımlarını benimseyerek endüstriyi değiştiriyorlar.

Otomotiv sektörü sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojileri benimsemeye giderek daha güçlü şekilde odaklanıyor. Bu teknolojiler erkek egemen damgaya sahip olmadığından bu alanlarda hâlihazırda çok daha fazla kadın işgücü var.

Yetenek açığı, yapay zekâ (AI), artırılmış gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi dijital teknolojilerin getirdiği yükselen yenilik, dönüşüm ile elektrikli, otonom ve bağlantılı mobiliteye doğru ilerlemek ve tüketici tercihlerini değiştirmek…

Giderek daha karmaşık hale gelen bu ortamda rekabet avantajı geliştirmek için otomobil şirketleri, çeşitli becerilere ve mevcut en geniş yetenek havuzundan deneyime sahip yetenekli profesyonelleri işe alacaklardır.Cinsiyet çeşitliliğine elverişli çekici bir çalışma atmosferini teşvik ederek sektörde faaliyet gösteren bazı şirketler önemli bir rekabet avantajı elde edeceklerdir.

Aslında, otomobil şirketlerinin kadınları işe alma ve kariyerlerini ilerletme çabalarını artırmak için daha fazla nedene ihtiyacı olmadığını düşüyorum. Kurumsal düzeyde çeşitlilik ve pozitif finansal performans arasında güçlü bir ilişki olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalardan iki önemli bilgiyi paylaşmak isterim.

  • Liderlikte düşünce çeşitliliği yeniliği yüzde 20 artırır. Aynı zamanda, çeşitli gruplar riskleri tespit etmede daha beceriklidir ve böylece tehlike riskini yüzde 30 oranında azaltır.
  • Yönetim kurulu düzeyinde, üç kadın yönetim kurulu üyesinin olması bir evrilme noktası görevi görür ve hem özkaynak kârlılığında hem de hisse başına kazançta pozitif medyan kazançlarla sonuçlanır.

Otomotiv şirketleri cinsiyet açısından farklı bir iş gücü oluşturmak için hızlı adım atacaklardır. Teknoloji uzmanlarından sanal gerçeklik tasarımcılarına kadar, kadınlar bu rolleri doldurmaya hazır. Kadın işgücünün sunduğu uzmanlıktan yararlanmak artık otomobil üreticilerine kalmış. Esasında, cinsiyete bakılmaksızın ihtiyaç duydukları uzmanları işe almak iş açısından en mantıklısı.

Otomotiv dünyası sadece üretim açısından da değişmiyor. Satın alma karar vericileri, satın alanlar da değişiyor. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde kadın sürücülerin sayısı erkek sürücüleri geçmiş durumda. Ayrıca, kadınlar ABD’deki tüm araba satın alımlarının yarısını yapıyorlar.

Farklı becerilere, bakış açılarına ve yaklaşımlara sahip olmak, işletmeler için her zaman olumlu etki yapar. Bazılarının çözemediği bir süreç sorunu, farklı bir düşünce tarzına sahip bir başkasının iş akışında devrim yaratan bir fikri olabilir. Çeşitlilik, benimsendiğinde ve teşvik edildiğinde güçlü ivme sağlar.

Otomotiv endüstrisinin, elektrikli mobilite ve otonomteknolojilerle yarışmak için vites arttırması, derinleşen yetenek krizinikarşısına çıkartıyor. Otomotiv sektöründe çoğunlukla yeterince kullanılmayan bir kaynak olan kadınlar, şirketleri bu rutinden kurtarmaya can simidi olabilir.

İşler iyileşti ve şu anda durum daha önce görülenden daha fazla kadın çalışanların lehine. Şirket kademelerinde cinsiyet açısından farklı bir iş gücünün temsilini ve büyümesini geliştirmek, otomobil şirketlerinin devam eden yetenek krizini çözmesine ve böylece potansiyel olarak inovasyon girişimlerini ateşlemesine yardımcı olabilir.

Sadece sektörde değil, hayatın tüm boyutlarında cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadına şiddetin ortadan kalktığı, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamanın anlamının kalmadığı bir dünya hayali kuralım.

Onlar; sevimli kızlarımız,
tatlı kız kardeşlerimiz,
güzel sevgililerimiz,
sevgili eşlerimiz,
mükemmel annelerimiz…
Onlar hayatımızın anlamı…

Kadınların özgür olabildiği, kadına saygının olduğu bir yıl olması dileğimle…

Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ