www.autowritetr.com

PEUGEOT 308’in eski tipiyle ilgisi yok!

PEUGEOT 308’in eski tipiyle ilgisi yok!

Peugeot 308 artık 208 , 508 , 2008 ve 3008 de modelleriyle teknoloji olarak yakın, tip olarak uzaklaştı. Ama diğer modellerin hepsi yeni 308’e benzeyecek.

Peugeot’daki LED ince gündüz farları ve geniş bir ızgara muhafazası ile karakterize edilen bir ön kısım. markanın yeni logosu ile çok farklı geldi.

Sürüş yardımlarının radar sensörünü gizleyen yeni logo, önümüzdeki yıllarda dünya çapındaki tüm Peugeot modellerine ve bayilerine sunulmadan önce ilk olarak 308’de görünecek. 

Hatchback’in dingil mesafesi, arka koltuklarda daha fazla alan sağlamak için 55 mm – ve toplam uzunluğu 110 mm – uzatıldı ve aerodinamik verimliliğe daha fazla odaklanarak standart otomobilden 20 mm daha alçakta oturuyor, ayrıca uzun olması da gösteriyor kavisli kaput ve daha fazla eğimli ön cam. 

Yeni PEUGEOT 308, PEUGEOT DNA’sına sıkı sıkıya bağlı bir otomobil. Ateşli ve keskin detaylarıyla üst sınıfın ve dinamik otomobil dünyasının referans modellerinden biri.

Yeni PEUGEOT 308, tamamen özgün ön ızgarasında yeni PEUGEOT logosunu taşıyor. Logonun konumu, kademe kademe ona doğru yönelen ızgara desenleriyle vurgulanıyor.

Bir tasarım ve teknolojik evrim olarak sürüş destek sistemlerine ait radar, armanın arkasına gizleniyor ve ızgaranın merkezi parçası haline geliyor. Yeni tasarımla birlikte plakalık ön tamponun daha alt bölgesinde konumlandırılıyor.

Ön farlar baz donanım seviyesinden itibaren LED teknolojisiyle donatılıyor. Keskin ve ince tasarımıyla farlar, yeni PEUGEOT 308’in dinamik karakterine katkıda bulunuyor. Farlar görsel olarak ön tampondaki aslan dişi şeklindeki gündüz farlarıyla uzatılıyor. Bu ışık imzası, hem gündüz hem de gece henüz ilk göz temasında fark edilen güncel PEUGEOT stiliyle mükemmel bir uyum sergiliyor. GT / GT Pack donanım seviyelerinde, Full LED farlar daha da ince bir tasarıma sahip ve günlük kullanımda daha fazla verimlilik ve güvenlik için PEUGEOT Matrix LED teknolojisiyle donatılıyor.

Arka stop lambalarında modern, markaya özgü bir ışık imzası için 3 pençe görünümüne sahip Full LED far teknolojisi kullanıyor.

 Yeni PEUGEOT 308, 7 farklı gövde rengiyle sunuluyor:

  • Spor Yeşil, Vertigo Mavi, Elixir Kırmızı, İnci Beyaz, Buz Beyaz, Tekno Gri, İnci Siyah

Bu odak özellikle, eski 308’den çok daha belirgin bir spoylerli ve yanlardan devam eden, saran ışık çubuğuna entegre edilmiş keskin bir hava kanalı kıvrımına sahip arka uç tasarımında belirgin. 308, 0.28’lik yeni oranlarının bir sonucu olarak biraz iyileştirilmiş bir sürtünme katsayısına sahip.

308’in EMP2 platformu – Citroën C5 Aircross , Vauxhall Grandland X ve DS 7 Crossback ile paylaşılıyor çeşitli benzinli, dizel ve elektrikli uyumlu. Piyasaya sürüldüğünde, 148bhp veya 178bhp’ye ayarlanmış turboşarjlı, benzinli, dört silindirli bir motoru, sekiz ileri otomatik şanzımana bağlı 109bhp’lik bir elektrik motoruyla eşleştiren iki plug-in hibrit seçeneği de piyasaya sürülecek. Her ikisi de 12.4kWh’lik bir lityum iyon pil takımı kullanıyor ve 37 mile kadar EV menzili sunuyor ve 7.4kW şarj cihazıyla iki saatin biraz altında şarj edebiliyor. 

Her iki hibrit seçenek de önden çekişli. En üst düzey  PSE etiketli dört tekerlekten çekişli sıcak hibrit versiyonun yaklaşık 300 hp gücünde.

Yanmalı motor, 108bhp veya 128bhp ile 1,2 litrelik üç silindirli benzin ve 128bhp ile 1,5 litrelik dört silindirli dizel çeşitlerine sahip. 1.5 litrelik benzinli motor, sekiz ileri otomatik şanzımanla sunulurken, 1.2’lik motorlar altı ileri manuel. Otomatik şanzıman, 308’in 2021’in ikinci yarısında bekleniyor. 

Eski 308’in güncellemesi, Peugeot’nun mevcut i-Cockpit iç düzeninin unsurlarını tanıttı, ancak en son nesil, diğer Peugeot iç mekanlarının ağırlıklı olarak dijital ve köşeli tasarımını yansıtan güncellenmiş bir kurulum kazanıyor. Küçültülmüş, performanstan ilham alan bir direksiyon simidi, bilgi-eğlence sistemi ve sürücü yardımcıları için belirli kontrolleri barındırır, ancak sürücüye doğru hafifçe açılı, merkezi olarak monte edilmiş 10.0 inç dokunmatik ekran, fiziksel düğmelerin ve anahtarların çoğunun yerini almış. Bununla birlikte, sürücünün tercihine göre, bu ekranın altındaki bir dizi “i-geçiş” anahtarı, ayrı işlevleri kontrol etmek için ayrı ayrı yapılandırılabiliyor. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ