PEUGEOT’nun “yüz kumbarası” Sergisi Açıldı

PEUGEOT’nun “yüz kumbarası” Sergisi Açıldı

“Peugeot ile Engelsiz Yaşam”ın desteklediği YÜZ KUMBARASI Sergisi Açıldı !

Fotoğrafçı Muammer Yanmaz tarafından projelendirilen “Yüz Kumbarası” 2011 yılından bugüne Türkiye’nin en kapsamlı görsel belleğini oluşturmak üzere 1.600 insan yüzü biriktirdi. 40 fotoğrafçı, farklı alanlarda toplumsal hayatımızda iz bırakan 40’ar ismi fotoğrafladı. Elde edilecek olan gelirin, down sendromlu çocukların geleceğine ışık tutan Dost Yaşam Vakfı’na bağışlanacağı “Yüz Kumbarası” Sergisi, Peugeot ile Engelsiz Yaşam’ın desteğiyle 13 Şubat – 19 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaretçileri bekliyor.

Muammer Yanmaz önderliğinde bir araya gelen 40 Haramiler fotoğraf grubu üyesi 40 gönüllü fotoğrafçı, gelecek için tarih yazan “Yüz Kumbarası” projesine hayat verdi. Farklı görüşlerden, bakışlardan ve yaşam tarzlarından 40 farklı göz; ortak bir görsel anlatım dili kullanarak kumbarayı doldurdu.
Ülkemizin toplumsal yaşamını etkileyen, her biri kendi alanına adını yazdıran 1.600 yüz, proje boyunca fotoğraflandı. Perde arkasında duranlar, her daim hayatın içinde olanlar, yüzlerini çok iyi tanıdıklarımız, adlarını bilip yüzlerini görmediğimiz pek çok isim “Yüz Kumbarası”nda bir araya geldi. Yazarlar, karikatüristler, müzisyenler, iş dünyasının başarılı insanları, marka yaratanlar, tiyatrocular, sinemacılar, gazeteciler, bilim insanları, yönetmenler, sporcular, şairler ve ressamlar gibi varlıkları ile hayatımızın çeşitli alanlarını zenginleştiren yüzler, bu büyük albümde yerini aldı.
Projeden elde edilecek olan gelirin, down sendromlu çocukların geleceğine ışık tutan Dost Yaşam Vakfı’na bağışlanması ise, bu kapsamlı projeye anlamlı bir değer daha katıyor. Fransız Kültür Merkezi’nde, 13 Şubat – 19 Mart tarihleri arasında, Peugeot ile Engelsiz Yaşam’ın desteğiyle izleyiciyle buluşan sergide, “Yüz Kumbarası” fotoğrafçılarından biri olan down sendromlu Deniz Özkan’ın da fotoğrafları yer alıyor.

“Yüz Kumbarası” Fotoğraf Sergisi
Proje: Muammer Yanmaz
Fotoğrafçılar: Ahmet Kuyucuoğlu, Ayça Oğuş, Ayşegül Çetinel, Barış Çebin, Başak Duru, Burcu Ergin, Cenk Kalava, Damla Öksüz, Deniz Özkan, Didem Öğütçü, Emre Mollaoğlu, Erhan Yüksel, Fatih Küçük, Filiz Dibi, Filiz Tülü, Gaye Yön, Gonca Soysal, Gülendam Yılmaz, Hazal Erkan, Işın Akpınar, İlknur Atalkın, İrem Sokullu, Lale Elmas, Leyla Durdoğan, Lolita Anjel, Maneki Neko, Merve Karahan, Mustafa Önder, Müge Kekeç, Nilay Dikmen, Niyazi Uğur Genca, Nuray Ertürk, Okşan Fındık, Özlem Çulhagil Kır, Sevil Akışık, Şebnem Eldes, Teoman Cimit, Teri Erbeş, Umut Altun, Vladi Benbanaste.

13 Şubat – 19 Mart 2015
İstanbul Fransız Kültür Merkezi / Institut Français d’Istanbul
Istiklal Caddesi N°4 – Taksim

Peugeot ile Engelsiz Yaşam
2013 yılında hayata geçirilen ve halen büyük bir özveri ile devam etmekte olan “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesi ile engelli bireylerin kendi çevrelerindeki sosyal yaşam seviyelerini artırmak, sosyal hayata entegre olmalarına destek olmak, engellilik durumları hakkında toplum bilinci ve anlayışı geliştirmek ve konu hakkında duyarlılık oluşturmak hedefleniyor. Öncelikle eğitim ve uyum sürecine ağırlık veren Peugeot, projenin bir diğer ayağı olarak farklı spor organizasyonları aracılığıyla engelleri aşmak yönünde adımlar atıyor. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNDP – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından desteklenen proje, ODD Satış ve İletişim Ödülleri 2013 Gladyatörleri’nde “Jüri Özel Ödülü”ne, ÖSGD Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Gönülden Ödüller yarışmasında 2013’ün “En Başarılı Gönüllülük Projesi Ödülü”ne, 2014 TÜHİD Altın Pusula Ödülleri’nde “Kurumsal Sorumluluk” Ödülü’ne ve 2014 Mediacat Felis Ödülleri PR Bölümü “Otomotiv, Otomotiv Yan Sanayi ve Hizmetleri” kategorisi Birinciliği Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca, New York‘ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi ve 2013 Eylül ayında projenin sunumu gerçekleşti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ