PIRELLI’DEN ÇEVRE DOSTU LASTİKLER İÇİN BİR İŞBİRLİĞİ DAHA

PIRELLI’DEN ÇEVRE DOSTU LASTİKLER İÇİN BİR İŞBİRLİĞİ DAHA

Pirelli ile Biocca Üniversitesi arasında 2001 yılında başlayan işbirliği sonucunda hayata geçen CORIMAV Projesi yenilendi.

İleri teknolojili malzemeler alanında araştırmalar yapmak için kurulan konsorsiyum bu yenilemeyle birlikte artık ekolojik lastikler üzerine yoğunlaşacak.

2001 yılında Pirelli ile Biocca Üniversitesi arasında kurulan CORIMAV ortaklığı yenilendi. Her yıl bir patent tescili gerçekleştiren, 44 öğrenci ve 36 doktora bursu sağlayan CORIMAV’ın imza töreninde Pirelli CEO’su Marco Tronchetti Provera ve Biocca Üniversitesi Rektörü Cristina Messa da yer aldı. Son dönemde daha ekolojik lastikler üretmeye yönelik malzemeler ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren CORIMAV, yeni dönemde Pirelli için ekolojik lastikler geliştirecek.

Giderek daha ekolojik lastikler üretmeye yönelik yeni malzemelerle ilgili araştırmalar son yıllarda CORIMAV faaliyetlerinin ana odak noktasını oluşturdu. Bunlar arasında, çevresel etkisi düşük lastik üretimi için odun özü kullanılması da yer alıyor. Odun özü, uygun kimyasal ve fiziksel yöntemlerle değiştirildiğinde lastiğin mekanik performansına faydalı olabilen ve karbon siyahı gibi fosil kaynaklı ürünlerin yerine kullanılabilen yapısal antioksidan özelliklere sahip doğal bir üründür.

CORIMAV’ın yeşil felsefesi sadece üretim aşaması ve lastiğin kullanımıyla sınırlı değil lastiğin kullanım ömrünün sonuyla da ilgilidir. Araştırmacılar, lastik ömrünün sonunda yapılan işlemlerde bakteriler ve başka biyolojik etkenlerin kullanıldığı bio-devulkanizasyon adı verilen bir proses keşfetti. Yapılan araştırmalarla, kükürt-karbon bağlarını çözme kapasitesine sahip ve lastik ömrünün sonunda lastik bileşenlerine işlem yapmak ve daha sonraki geri dönüşüme hazırlamak için kullanılan bakterileri ayrıştırmak mümkün oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ