Red Bull ve TOTAL, DAKAR’a geri dönüyor

Red Bull ve TOTAL, DAKAR’a geri dönüyor

Red Bull ve Total ile birlikte yeni bir mücadeleye girişiyor ve 2015’de Dakar’a geri dönüyor.

Deneyimli ekip 2015 yılından itibaren dünyanın en uzun ve en zor raid rallisinde, 10 000 kilometrede mücadele edecek. Aslan 25 yıl aradan sonra, Carlos Sainz ve Cyril Despres yönetiminde Dakar Rallisi‘nde yeniden kükreyecek.

Dakar‘a bir buçuk ay kala, Peugeot 2008 DKR dönüşüm sürecini başlattı ve yarış tulumunu giymek üzere karbon siyahı giysisini çıkardı. Bu dönüşüm ile birlikte, vahşi makine artık ok gibi fırlamaya ve dünyanın bu en zorlu ralli kros yarışında 4×4’lere meydan okumaya hazır.

Yarışların başlayacağı 4 Ocak tarihi yaklaşırken, Fransız mühendisleri tarafından geliştirilen Peugeot 2008 DKR deri değiştiriyor ve pek yakındaki yarışa katılımının sembolü olan mavi, kırmızı ve beyaz renklerle bezenmiş daha sportif bir forma giyiyor.

Bu tür bir karoseri üzerinde stil efektlerine pek alışık olmayan Cyril Despres heyecanla «Araç böyle çok daha agresif görünüyor!» diyor. Stéphane Peterhansel ise, bu yeni tasarımın ekiplerde yarattığı keyfi vurguluyor «İç mekanın beyaz renkle çevrelenmiş olması sıcağa karşı önemli bir nokta. Ben önceden siyah tavanlı bir araç kullandım ve renk gerçekten fark yaratıyor!» diye açıklamada bulunuyor.

Peugeot 2008 DKR ile Fas’ta son aylarda yapılan binlerce kilometrelik test sürüşü tüm ekibi daha da cesaretlendirdi. Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin: «Yaptığımız testler teknik seçimlerimizin isabetli olduğunu gösterdi» diyerek yapılan tercihleri onayladı. «Bu maceraya tutkuyla ve aynı zamanda oldukça tevazu ile yaklaşıyoruz. Bu ralli krosa en zorlu yarıştan başlarken, mutlaka birçok engel ve sorunla karşılaşacağız. Dolayısıyla etap etap ilerlememiz gerekiyor. Bu ilk sene için, 1 numaralı hedefimiz maksimum sayıda otomobil ile mümkün olan en uzak noktaya gitmek».

Her türlü otomobil test ve ayarlarında uzman ve deneyimli olan Carlos Sainz teknik opsiyonların doğruluğunu teyit ediyor: «Ekip karşılaşabileceğimiz farklı zemin türleri ile başa çıkabilmemiz için gerçek bir çok yönlülük özelliği sunan çok özel, yenilikçi bir otomobil hazırladı. Konsept iyi işliyor. Testlerimiz sonrasında, çıkarıldığı ilk yılında tüm yarış otomobillerinde olduğu gibi, güvenilirliğinden % 100 emin olmak zor olsa da, çok hızlı gidebileceğimizi biliyorum ».

Starta 48 gün kala, program hala oldukça yüklü: 20 Kasım‘dan itibaren, ekipman ve yedek parça yüklü teknik servis kamyonları Arjantin’e hareket etmek üzere gemiye yüklenecekler. Daha sonra üç yarış otomobilinin montajı tamamlanacak ve Aralık başında Fas’taki son test aşamasından sonra onlar da Aralık ortasında uçakla götürülecek. Pilotlar da araçları üzerinde tüm acil müdahalelere ve Ocak ayında kendilerini bekleyen maraton etabına hazırlanmak için yoğun bir mekanik stajdan geçecekler. Böyle bir takvim ile Peugeot-Total Ekibi‘nin üyelerini son derece yoğun bir çalışma dönemi bekliyor!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ