RENAULT MAİS GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM AYBAR: “Pazar 3 kat büyüyebilir ama yüzde 30 da gerileyebilir.”

RENAULT MAİS GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM AYBAR: “Pazar 3 kat büyüyebilir ama yüzde 30 da gerileyebilir.”

“Bu sene %10 büyüme bekliyoruz”

Bu sene otomobil sektörünün %10 büyüyebileceğini söyleyen AYBAR, vergi yükünün azaltılmasını istedi. “Eğer araçların üzerindeki vergi yükünden kaynaklı fiyatlar % 10 aşağı çekilebilirse, Pazar bunun 3 katı civarında büyür. Vergisel nedenlerle fiyatlar %10 yukarı çıkarsa, pazarın %30 civarında düşme riski de bulunuyor.” dedi.
. Baz alınacak bir otomobil fiyatının ülkenin kişi başı milli geliri seviyesinde veya altında olması gerektiğini vurgulayan Aybar şöyle konuştu:
‘İNSANLARIN ALIM GÜCÜ YETMİYOR’
“Türkiye’de standartları AB normlarında olan en ucuz otomobil 15 bin doların altında değil ama biz 10 bin dolarlık kişi başı milli gelire sahibiz. Demek ki burada yüzde 50 civarında bir gerilik var. O zaman buradaki kırılganlığı düşünmemiz lazım. Özel Tüketim vergisi (ÖTV) arttığında, pazarda ciddi bir düşüş görülüyor. Çünkü insanların alım gücü yetmiyor. Ne zaman biz ÖTV’yi artırsak, pazarda düşüş görülüyor.” Bu yıl pazarın geçen yılın minimum yüzde 10 üzerinde olacağını tahmin eden Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “2015’te 850 bine yakın bir pazarı görebiliriz” dedi. Aybar, seçimin pazarın gidişatında etkin olmayacağını öngördü. Aybar, Avrupa Birliği (AB) pazarının geçen yıl yüzde 6.7 büyüdüğünü belirterek bu sene pazarın minimum yüzde 2-3 civarında büyümeye devam edeceğini tahmin etti.
AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org