Renault-Nissan ve Daimler arasındaki işbirliği artıyor

  • 07 Ekim 2014
  • 1.266 kez görüntülendi.
Renault-Nissan ve Daimler arasındaki işbirliği artıyor

İki grubun CEO’larına göre, ortaklık gelişmeye devam ediyor ve mevcut bütün projeler öngörülere uygun şekilde ilerliyor

• Başlangıç programındaki proje sayısı dört kat artarak bugün üç kıta arasında dağılmış 12 projeye çıktı
• Bu sonbaharda çıkan Yeni Renault Twingo, smart fortwo ve smart forfour’lar A’dan Z’ye tamamen ortak geliştirilen ilk modeller
• Daimler grubunun çatısı altındaki Mitsubishi Fuso Truck & Bus şirketi ile Nissan, hafif ticari araçlarla ilgili bir anlaşma imzaladılar

Renault-Nissan İttifakı ve Daimler gruplarının CEO’ları Paris Otomobil Fuarı’nda düzenledikleri yıllık ortak basın toplantısında Renault-Nissan İttifakı ile Daimler arasındaki işbirliğinin uzun vadede istikrarlı bir geleceği olduğuna inandıklarını ve bütün ortak projelerin öngörülere uygun şekilde ilerlediğini açıkladılar.

Renault-Nissan ve Daimler arasındaki ortaklık 2010 yılında başladı. Başlangıçta, bu işbirliği sadece Avrupa ile sınırlı üç projeyi kapsıyordu. Renault-Nissan ve Daimler’in müşterek portföyleri o tarihten bu yana dört kat artarak Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da gerçekleştirilen toplam 12 projeye ulaştı.

Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn « Bu projelerin küresel boyutu işbirliğimizin gelişmeye devam edeceğinin garantisi ve biz ortaklığımızın uzun vadeli olduğuna inanıyoruz » dedi ve ekledi « Bu ortaklık bir dizi önemli modelin pazara sunulmasının hızlandırılmasını sağlıyor ve dolayısıyla açıkça Renault ve Nissan için stratejik bir avantaj oluşturuyor. Gelecek yıllarda da ilişkilerimizin sağlam şekilde devam edeceğine güvenimiz tam. »

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Markasının patronu Dieter Zetsche ise « 2010’daki başlangıcından bu yana, işbirliğimiz vaatlerini tutuyor ve hatta daha fazlasını kapsıyor » dedi ve devam etti « Her iki ortak için yararlı projeler kapsamında gelecekte de aynı şekilde çalışmaya ve tüm dünyadaki müşterilerimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu işbirliği tartışmasız sürdürülmesi gereken verimli bir çalışma biçimi oluşturuyor. »

Bu beyanlar, İttifak ve Daimler’in A’dan Z’ye tamamen ortak geliştirdikleri ilk modelleri bu sonbahar pazara sunmaya hazırlandıkları bir anda yapıldı – yeni Renault Twingo, smart fortwo ve smart forfour’lar. Renault Twingo Avrupa’da Eylül ayında satışa sunulurken smart fortwo ve smart forfour gelecek Kasım ayından itibaren satış noktalarında yerlerini alacaklar. Bu şehir modelleri, son dört yıl boyunca yakın işbirliği içerisinde çalışan iki üreticinin ekiplerinin katılımıyla ortaklaşa geliştirilen arkadan itişli bir mimariden hareketle gerçekleştirildi.

Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan üç model her biri kolayca ayırt edilebilen kendi marka kimliğine sahip, birbirlerinden farklı ürünler olacak. Smart fortwo Fransa Hambach’taki smart fabrikasında, Twingo ve smart forfour ise Slovenya’da Novo Mesto’daki Renault fabrikasının bantlarında üretiliyorlar.

Git gide büyüyen ortak projeler portföyü

2014 Haziran ayında, Nissan ve Daimler, müştereken üst gam kompakt modeller geliştirme ve bunları Meksika’da birlikte üretme niyetlerini duyurmuşlardı.
Aguascalientes’de bulunan Nissan fabrikasının yanı başında ortaklaşa yeni bir üretim biriminin inşaatı 2015 başında başlayacak. Üretim, 2017 yılında Infiniti markalı modellerle başlayacak. Mercedes-Benz markalı modeller 2018 yılında bantlardan çıkacak. Tam kapasite ile çalıştığında Meksika’daki bu fabrikanın yıllık üretimi 300 bin adet olacak.

Üst gam kompakt modeller başta Avrupa ve Çin’dekiler olmak üzere diğer Daimler ve Nissan fabrikalarında da üretilecek.

İki grup aynı zamanda birbirlerinden karşılıklı olarak mekanik aksam tedarik etmeyi sürdürüyorlar. Renault, Eylül ayından beri yeni Mercedes Classe C ve Mercedes Vito Van modellerine 1,6l Diesel motorlar temin ediyor. Renault aynı zamanda sırasıyla smart forfour ve smart fortwo modellerinde kullanılan 1 litre 3 silindirli enjeksiyonlu benzinli motoru ve 900 cc 3 silindirli turbo benzinli motoru da üretiyor.

2 litre 4 silindirli turbo benzinli yeni motorun ortak üretimi ise Nissan ve Daimler’in Tennessee’de (A.B.D.) Decherd’de sahip oldukları yeni mekanik organ üretim biriminde Haziran ayında başlayacak. Decherd Powertrain Infiniti fabrikasının atölyelerinde gerçekleştirilen bu motor ilk aşamada Infiniti Q50 sport ve Mercedes-Benz Classe C modellerinin Avrupa versiyonlarını donatacak. Yeni birim ileri vadede yılda 250 bin adet motor üretebilecek.

Hafif ticari araçlar cephesinde ise, Daimler grubuna dahil olan Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation (MFTBC) şirketi ve Nissan Motor ihracata yönelik hafif ticari araçların teminiyle ilgili bir sözleşmeyi yakın zamanda imzaladılar. Bu sözleşmenin hükümlerine göre, Nissan ticari modeli « NV350 Urvan’ı » (istiap haddi: 3,5 ton) Mitsubishi Fuso’ya teslim edecek, Mitsubishi Fuso da bu aracı 2014 yılından itibaren Orta-Doğu’da « CanterVan » olarak ticarileştirecek.

Nihai anlaşma, böylece ortakların 11 Eylül 2013 tarihinde imzaladıkları ilk niyet mektubundan bir yıl sonra yapılmış oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Heyecanla beklenen yeni ŠKODA OCTAVIA, Türkiye lansmanının ardından satışa sunulurken, markanın yeni reklam yüzü Mehmet...
Yenilenen Egea Ailesi, Anahtarsız ve Kablosuz Kullanıcı Deneyimi ile Segmentinin Standartlarını Yükseltiyor Tofaş’ın 2015 yılının...
Yeni bir lüks otomobil deneyimi sunan Yeni Mercedes-Benz S-Serisi Türkiye’de Aralık 2020 itibarıyla satışa sunuldu....
ŠKODA’nın İkonu OCTAVIA Yeni Nesliyle Türkiye‘de ŠKODA, merakla beklenen yeni nesil OCTAVIA modelini Türkiye’de satışa...
Alpine Cars, Renault Sport Cars (RSC) ve Renault Sport Racing (RSR), Alpine amiral gemisi altında...
İki üretici Instagram’da atıştı. Hidrojen yakıt hücrelerine “aptal hücre” diyen Elon MUSK’a meydan okudu. Jim...
Porsche Orta Doğu Şampiyonası’nın Sakhir GP öncesi koşulan destek yarışında, milli sporcumuz Ayhancan Güven bugün...
Yarış dünyasına yeni nesil süper spor otomobili MC20 ile dönmeye hazırlanan Maserati, geleceğini köklerindeki yarışçı...