Satın Almak Yerine Kiralamak

Satın Almak Yerine Kiralamak

Satın almak yerine lüks otomobili kiralıyorlar

Kur yükselişi, siyasi istikrarsızlık, ekonomideki dalgalanmalar ve terör olaylarının yarattığı belirsizlik dönemiotomotiv sektörünü olumsuz etkilerken otomobil kiralama sektöründe talepler arttı. Belirsizlik dönemi nedeni ile kurumlar alım kararlarını ertelerken bireysel müşteriler de alım kararlarında aynı reaksiyonu gösterdi.Bu nedenle Eylül ayı başından itibaren otomotiv sektörü satışlarında yüzde 20’nin üzerinde düşüş yaşarken kiralama sektöründe talepler yüzde 15 oranında artış gösterdi.

KZC-BMW

Özellikle belirsizlik döneminde premiumsegment otomobillere kurumsal şirketlerin, KOBİ’lerin ve hatta bireysel müşterilerin taleplerinin arttığına dikkat çeken Corporent Kurucu Ortağı Barkın Pınar “kısa dönem premium otomobil kiralama taleplerinde Eylül ayından itibaren yüzde 15’in üzerine artış gözlemledik. Özellikle premiumsegment otomobili kiralamanın satın almaktan çok daha avantajlı. Sürekli yükselen Euro’ya karşı satın alma işlemlerinde Euro ile borçlanmak yerine TL ile kiralama yaparak kur riskinden korunmanın avantajı, hem tüzel hem de özel kişiler için belirsizlik döneminde en doğru alternatif olarak karşılarına çıkıyor. Bu yüzden Eylül ayının başından itibaren yoğun talep ile karşı karşıyayız. Belirsizlik sürecinde alternatif olarak kiralamaya yönelerek dönemsel reaksiyon gösterenlerin kiralamanın avantajlarına olan farkındalıkları artacağı için bu dönemin aynı zaman da sektör için de bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.
Otomobil kiralama sektörü her yıl yaklaşık yüzde 15 büyüme gösteriyor. 2015 yılı itibari ile 13 Milyar 700 Milyon TL’lik üzerinde aktif büyüklüğe sahip sektörde 230 Bin adetten fazla otomobil bulunuyor. Premium segment otomobilin kısa dönem kiralanmasında neredeyse tam doluluk oranı ile çalışan kiralama şirketlerinin artan talepleri karşılayabilmesiiçin alım adetlerini yükselteceğini öngören Pınar “Artan talebe gerekli arzı sunmamız gerekiyor. Bu nedenle talepler hızla devam ederse bizlerinde alım adetlerimizi yükseltmemiz gerekebilir. Aslında belirsizlik döneminde kiralama şirketlerinin kapasite üzerinde taleple karşılaşması otomotiv sektörüne de olumlu etkide bulunabilir. 2015 yılında sektördeki yükseliş nedeni ile satın alma hedeflerimizin iki katı premium otomobil satın aldık. Talepler doğrultusunda iki buçuk katına kadar da çıkabiliriz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ