www.autowritetr.com

SCHENGEN ÇATIRDIYOR MU?

SCHENGEN ÇATIRDIYOR MU?
  • Güncel
  • 22 Eylül 2015 11:55
  • 1.441

Schengen’in diğer üye ülkeler tarafından da askıya alınabileceği belirtiliyor.

Schengen çatırdıyor mu?..
26 Avrupa ülkesi arasında serbest dolaşım imkânı tanıyan Schengen sistemi, göçmen akını sebebiyle çökme noktasına geldi. Almanya’nın ardından Avusturya ve Slovakya da serbest geçişleri askıya aldı.

Avrupa Birliği’nin, Euro ile birlikte en büyük başarılı projesi olarak gösterilen Schengen sistemi çatırdıyor mu?. Suriye, Irak ve Eritre’den gelenlerin oluşturduğu mülteci akınının; Schengen’i çökme noktasına getirdiği konuşulmaya başlandı.

1995’ten bu yana Birlik’in en önemli adımı sayılan ve 500 milyon Avrupalıya uygulanan Schengen sistemi üye ülkeler tarafından geçici olarak askıya alınıyor. Sınır kontrollerine başlayan Almanya’yı, Avusturya ve Slovakya takip etti. Hollanda da ‘rastgele’ sınır kontrollerine başladığını açıkladı. Polonya ise mültecilerin akınına uğraması durumunda ve AB’nin mülteci kotasını dayatması durumunda kurumsal kriz çıkacağı uyarısında bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde mültecilerin dolaşımlarını engellemek isteyen Danimarka, tren seferlerini durdurmuştu. AB’nin itici gücü ve lideri Almanya’nın sınır kontrolleri başlatmasının domino etkisi yaratacağı ve Schengen’in diğer üyeler tarafından da askıya alınabileceği endişesi yayılıyor.

Thomas de Maiziere, üye ülkelerin İtalya, Yunanistan ve Macaristan’da bulunan 160 bin mülteciyi paylaşma konusunda ‘prensipte anlaştıklarını’ açıkladı. Alman Bakan, anlaşmanın ayrıntılarının netleşmesi için önümüzdeki ay bakanların bir kez daha toplanacaklarını söyledi. AB Komisyonu ve Almanya gibi üye ülkeler, mülteciler için her üye ülkenin mecburi kotalar kabul etmesi gerektiği hususunda bastırırken, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ülkeler bu talebin haklarına tecavüz olduğunu ve kabul etmeyeceklerini belirttiler. İçişleri bakanlarının anlaşamaması durumunda sadece mülteci krizine münhasır bir AB zirvesi yapılabileceği belirtiliyor. Öte yandan, daha önce bu yıl 800 bin mülteci beklediğini açıklayan Almanya, bu rakamı 1 milyona çıkardı. Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, diğer AB üyelerine de üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirme çağrısı yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org