SEAT’a Kadın Dopingi

SEAT’a Kadın Dopingi
  • Güncel
  • 24 Eylül 2014 16:40
  • 2.134

SEAT’A KADIN ELİ DEĞDİ, TÜRKİYE DÜNYA LİDERİ OLDU

Erkek egemen olarak bilinen otomotiv sektöründe, satış ve pazarlama yöneticileri kadın olan SEAT Türkiye, üst üste elde ettiği başarılar ile geçen yıl 70 ülke arasında satış oranını en çok artıran ülke oldu
Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada otomotiv, erkeklerin daha çok rağbet gösterdiği, daha çok söz sahibi olduğu erkek egemen bir sektör olarak görüldü, görülmeye de devam ediyor. Ancak son yıllarda bu algı kırılmaya başlansa da, kat edeceğimiz daha çok yol var. Doğuş Otomotiv-SEAT, ülkemiz için bir istisna. Hem satış hem de pazarlaması, kadınlara emanet. Bu yönüyle Türkiye’deki otomotiv markaları arasında ayrışıyor. Pazarlama Müdürü Tilbe Düğencioğlu Polat ve Satış Müdürü Didem Altuğlu Öztaş, markanın dünyada üst seviyelerde de konumlanmasını sağlıyor.
Daralan pazara rağmen, satışlarını artırdı
SEAT, iki kadın yöneticiyle 2013 yılında, 11 bin 65 adetlik satış ile Türkiye’de en başarılı yılını yaşadı. Bu yıl da daralan pazara rağmen ilk 8 ayda 6 bin 580 adetlik bir satış gerçekleştirerek satış oranlarını geçen yıla göre yüzde 1 artırmayı başardı. Didem Altuğlu Öztaş, “Geçen yıl, satışlarımızı bir önceki yıla göre yüzde 90 oranında artırdık, böylece Türkiye’de en çok büyüyen mass marka olduk (1.000 adet üzerinde satan markalar içinde). Bu büyüme oranıyla, 70 ülke içinde en çok büyüyen SEAT ülkesi de Türkiye oldu. En çok SEAT satan 8’inci ülke olarak SEAT S.A’nın da odağına girdik, ülke olarak ağırlığımız arttı” diyor.
Satışların yüzde 51’i Leon
SEAT’ın, geçen yıl başladığı ve bu yıl da sürdürdüğü başarının altında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan yeni modellerin olduğunu söyleyen Tilbe Düğencioğlu Polat, “Geçen sene pazara sunduğumuz Leon, sportif tasarımı ve geniş motor yelpazesi ile satışlarımızın artmasındaki en önemli model olarak ön plana çıkıyor. Geçen sene Ocak – Ağustos arasında segmentinde sekizinci olan Leon, bu sene aynı dönemde kendi segmentinde en çok tercih edilen üçüncü otomobil oldu.” Polat, “Bu yıl Ağustos ve Eylül ayında satışa sunduğumuz Leon ST ve Leon Cupra ile tüm aileyi Türkiye’deki kullanıcılar ile buluşturuyoruz. Satışlarımızın yüzde 51’i de Leon modellerinden oluşuyor.” dedi.
Pazarın yüzde 87’sinine ulaşan SEAT markası
SEAT markasının yapılanmasını tamamladığını belirten Didem Altuğlu Öztaş, “Son iki yılda 3 yeni yetkili satıcının da katılmasıyla, 17 şehirde 25 yetkili satıcımız oldu. Yetkili Satıcı ve Servis teşkilatının yapılanmasının tamamlanması ve filo satışlarımızın da artmasının başarımıza katkısı büyük oldu” diye konuştu. 2014 ilk 8 ayda geçen yıl yüzde 1.6 olan pazar payını yüzde 2’ye yükselten SEAT’ın yıl sonu hedefi, daralan pazarda geçen seneki adedin üzerine çıkmak, istikrarlı büyümesine devam etmek ve pazar payını artırmak olarak açıklandı.

– SEAT’ın satış performansı
2013 senesinde 11 bin 65 adetlik satış ile SEAT, Türkiye’deki tarihinin en yüksek satış adedine ulaştı. Bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 90 oranında artırarak, 2013 senesinde en çok büyüyen mass marka (1.000 adet üzerinde satan markalar içinde) oldu.
o SEAT Türkiye, 2013 senesini en çok SEAT satan 8. ülke olarak kapattı. Türkiye, geçen sene 70 ülke arasında satışlarını oran olarak (%90) en çok artıran ülke konumunda, SEAT S.A.’nın odağına girdi.

2014 / İlk 8 Ay

o Bu yılın ilk 8 ayına baktığımızda binek araç pazarında, geçen yıla göre yüzde 21 oranında bir daralma görülüyor.
o SEAT, 2014 yılının ilk 8 ayında 6 bin 580 adetlik bir satış gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, satış adetleri yüzde 1 arttı.
o Daralan pazarda satış adetlerini bir önceki seneye göre artırarak, SEAT binek araç pazarındaki pazar payını, yüzde 1.63’ten, yüzde 2.07’ye yükseltmiş oldu.

Bu satış başarısının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Leon ailesi: 2013 yılında satışa sunulan güçlü Yeni Leon Ailesi’nin satış başarısına etkisi büyük oldu. 2014 Ağustos ayında Leon ST ve Eylül ayında da Cupra’nın satışa sunulması ile Leon ailesi tamamlanmış oldu. Leon kısa sürede, AHB segmentinde en çok tercih edilen 3’üncü model haline geldi. 2014 Ocak – Ağustos döneminde 3 bin 352 adetlik Leon satışı gerçekleştirildi. Geçen sene Leon, yüzde 4.6 segment payı ile AHB sınıfında 8’inci sırada idi. Bu yıl segment payı yüzde 7.9 oldu.

2. Yaygın ve güçlü Yetkili Satıcı ağı: Son 2 yılda 3 yeni yetkili satıcı hizmete girdi. Bunlar; Ankara’da Doğuş Oto Çankaya, Eskişehir’de Asil, Gaziantep’te Şahintaş. Böylece SEAT, Türkiye’nin 17 şehrinde, pazarın %87’sini kapsar duruma geldi.

3. Filo Satışları: Daralan pazarda, pazar payını artırmak için, SEAT 2014 senesinde filo konsantrasyonunu artırdı. SEAT satışları içindeki filo penatrasyon oranı geçen senenin ilk 8 ayında %6 seviyesindeyken, 2014 senesindeki strateji ile %19 seviyesine ulaştı.

– SEAT’ın Türkiye’de en çok tercih edilen modelleri

o SEAT’ın satışlarının %51’i Leon ailesi oluşturuyor.
o SEAT’ın en çok sattığı versiyon ailenin en donanımlı modeli olan Leon 1.6 TDI DSG. Tüm SEAT satışlarında bu versiyonun payı: %24.
o Leon, AHB segmentinin en çok tercih edilen 3. otomobili, Ocak – Ağustos arasında 3 bin 352 adet satıldı.
o Bugüne kadar toplam 25.000 adet Leon satıldı.

– Hedefler

o SEAT’ın 2014 yılı için hedefi, daralan pazarda geçen seneki adedin (11.065 adet) üzerine çıkmak, istikrarlı büyümesine devam etmek ve pazar payını artırmak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ