Sıfır oto satışlarında patlama, ikinci elde durgunluk…

Sıfır oto satışlarında patlama, ikinci elde durgunluk…
  • Güncel
  • 18 Mayıs 2015 13:16
  • 1.608

-Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, sıfır otodaki canlanmada 24 ay vadeye sıfır faiz kampanyalarının etkili olduğunu, bunun ikinci elde durgunluğa yol açtığını belirtti.

-Erkoç, Eylül’de faaliyete geçecek ve Başkent’teki tüm oto galerilerini bir araya toplayacak Otonomi projesi ve diğer kurumsal çalışmalarla 2. elde kayıt dışılık ve başı bozukluğa son verip, sektöre saygınlık kazandıracaklarını bildirdi.
-Erkoç: “Otonomi ciddi bir proje. Bir üniversite gibi görüyoruz burayı”
Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, sıfır otomobil piyasasındaki canlılığa karşılık durgunluk yaşayan 2. elde dönemsel ve yapısal nitelikte önemli sorunlar olduğunu belirtti. Erkoç, Başkent’teki tüm oto galerilerini bir araya toplayacak Otonomi projesi ve yürüttükleri kurumsal çalışmalarla ikinci elde kayıt dışılığa ve başıbozukluğa son verip, sektöre saygınlık kazandıracaklarını bildirdi.
Yaklaşık 30 yıldır otomobil ticaretinin içinde ve Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ile Başkent Otomobilciler Derneği’nin de Başkanı da olan Erkoç, katıldığı TV programında otomotiv piyasasını değerlendirdi. Erkoç, yılın ilk dört ayında yüzde 57 artışla 265 bin adede ulaşan sıfır otomobil satışlarında yaşanan patlamada, 24 aya varan vadeyle “sıfır faiz” kampanyalarının etkili olduğunu belirtirken, ikinci elde ise durgunluk yaşandığını bildirdi. Erkoç, sıfır ve ikinci el otomobil arasında eskisi gibi ciddi fiyat farkları olmadığına da işaret ederek, “Aradaki mesafe azaldığı nedeniyle insanlar sıfıra yöneliyor. Çoğunluğuna da sıfır faiz uygulanınca, haliyle sıfır otomobil öne geçiyor. İkinci elde bir durgunluk oldu. Zaten Ocak, Şubat aylarında kıştan dolayı bir durgunluk olur. Genelde Mayıs, Haziran, Temmuz’da insanlar ya memleketine, ya tatile gider. İkinci elde hareket o dönemlerde başlar” diye konuştu.
-İkinci ele standart gelecek…
Erkoç, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi uyarınca, nüfusu 100 bini geçen il ve ilçelerde içinde 2. el araç ticareti yapan işyerlerinin, zorunlu olarak, şehir dışında belirlenecek ortak alanlara taşınacağını belirterek, “Bu karar bizim mesleğimize kurumsal bir kimlik kazandıracak. Şu an ciddi bir başıbozukluk var. Sektörün belli bir standarda oturtulması gerekiyor” dedi.
“Bazı arkadaşlar farkında değil ama mesleğimiz şu an can çekişiyor” diyen Erkoç, şunları söyledi:
“Türkiye’de 2. el araç ticareti yapan 100 bin dolayında kişi var. Bunların 20 bini ticaret odasına kayıtlı, vergi levhası var. 80 bini ise ayaklı tabir ettiğimiz oto pazarlarında, internetlerde faaliyet gösteriyor ve bu işi meslek edinen kişilerden daha fazla araç alıp satıyor. Kayıt dışılık had safhada. Bunların hiçbir katma değeri yok, istihdamı yok. Ama bu işi kayıtlı yapanlar yanında insan çalıştırıyor, tabela vergisinden stopaja kadar vergileri ödüyor. Bunun bir standarda kavuşması lazım. Başkent Otomobilciler Derneği olarak mesleğimizle ilgili sıkıntılarla uğraşıyoruz; gerek vergiler, gerek resmi kurum ve makamlarla ilgili konularda sorunları çözerek mesleğimize nasıl saygınlık kazandırabiliriz, mesleğimizi nasıl ileri götürebiliriz, bunun için çalışıyoruz.”
-Otonomi bir üniversite gibi…
Erkoç, Ankara Esenboğa yolunda 375 dönümlük bir alanda kurulan ve açılış için gerim sayım yaşanan Avrupa’nın en büyük OTOMOTİV YAŞAM MERKEZİ Otonomi hakkında da bilgi verdi. Günlük 11 bin ziyaretçi ağırlayacak ve 7 bin aracın giriş çıkış yapabileceği, aynı anda 12 bin aracın sergileneceği Otonomi’nin ciddi bir proje olduğunu vurgulayan Erkoç, “Mesleğimizde çıtayı yükseltiyoruz. Güzel bir konsept olacak. Bir üniversite gibi görüyoruz burayı” diye konuştu.
Ankara’daki oto galerilerini bünyesinde toplayacak Otonomi’nin, ikinci elde yaygın kayıt dışılık nedeniyle yaşanan suiistimallere son vereceğini, yurttaşların gönül rahatlığıyla araç satın alabileceğini ifade eden Erkoç, şunları söyledi:
“343 esnaf arkadaşımızın bir araya gelerek, cesaret göstererek ortaya çıkardığı bir proje bu. Otonomi bittiği zaman da buradan 5 bin kişiye iş imkânı doğacak. Şu an galeriler şehir içine yayılmış durumda. Galerilerin olduğu Bahçelievler, Çankaya, Aydınlık evler, Cebeci gibi semtlerde insanlar ‘Artık şunlar gitse de rahat rahat evimize kavuşsak’ diyor. İnsanlar araç almak için kapı kapı geziyor. Otonomi hepsini bir yerde topluyor. Şimdi vatandaş satın aldığı aracı alıyor, sanayiye götürüyor. ‘Bu arabanın şanzımanında, motorunda, kaportasında bir sorun var mı’ diye. Bunların hepsini tek merkezde yapacağız. Otonomi’de satışa konu aracı hemen online test merkezine götüreceğiz, alıcı ve satıcı oradan notere gidecek, bütün işlemler aynı merkezde gerçekleşecek. Satılan araçlara kesinlikle bir sene garanti vereceğiz. Otonomi faaliyete geçtiğinde Ankara trafiği rahatlayacak.”
Erkoç, Otonomi’nin aynı zamanda, cafe ve restorantlar, bankalar, kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden ve Alışveriş köyü’ne tüm bütün sosyal imkânları ve düzenlenecek çeşitli etkinliklerle hafta içi ve hafta sonlarında ailelerin gönül rahatlığıyla gideceği, küçük bir şehir olacağını kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ