ŞİRKETLER OPERASYONEL KİRALAMA İLE KÂRA GEÇİYOR

ŞİRKETLER OPERASYONEL KİRALAMA İLE KÂRA GEÇİYOR
  • Güncel
  • 6 Aralık 2016 14:05
  • 1.515

Operasyonel kiralama faaliyetlerinin Türkiye’de yaygınlaşmaya başlaması merak uyandıran soruyu da gündeme getiriyor: “Şirketler için satın almak mı kiralamak mı avantajlı?”

KOBİ’lerin gerek operasyon gerekse finansal açıdan değerlendirerek tercih ettiği operasyonel araç kiralama, Türkiye’de hatırı sayılır holdingler tarafından da ilgi görüyor. ÖTV oranlarının artmasından sonra daha çok şirketin araç satın alma fikrinden operasyonel kiralamaya yönlenmesi bekleniyor. İlk 3 çeyrekte araç sayısı 306 bin 400’e ulaşan ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 büyüyen sektör, pazarın global çaptaki oyuncularından ALD Automotive’i de filosundaki araç sayısını 18 bine yükseltmeye yöneltti.

Şirketlere ve kurumlara finansal kaynaklarını kendi işlerine yönlendirme imkanı sunan operasyonel araç kiralama sektörü, sabit aylık kira bedeli ile filo maliyetlerinin kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Araçların kira dönemi sonunda iade edilebilmesi şirketleri yüksek özel tüketim vergilerinden muaf tutarken, aynı zamanda kasko, trafik sigortası, motorlu taşıtlar vergisi de kiralama şirketleri tarafından ödeniyor. Pazardaki kiralama şirketlerinin sayısı yükseldikçe rekabet ortamında yaratılan kampanyalar yine şirketlere ve kurumlara fayda sağlıyor. Finansal avantajların yanı sıra servis, hasar onarım, tescil, HGS – OGS işlemleri ve yakıt yönetimi gibi birçok operasyonel hizmet, araç satın almaya karşı fark yaratıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ