www.autowritetr.com

SKODA en büyük kaybı ÇİN’de, en büyük artışı RUSYA’da yaşadı

SKODA en büyük kaybı ÇİN’de, en büyük artışı RUSYA’da yaşadı

Hazırlayan: Koray KINAY

Skoda Auto Global CEO’su Bernhard Maier geçtiğimiz hafta, sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile Skoda’nın 2020 ilk çeyreğindeki performansını ve mali durumunu paylaştı.

Açıklamaya göre Skoda, 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,4 ‘lük bir gerileme ile 4,85 milyar dolar satış geliri elde etti. Faaliyet kârı 307 milyon Euro oldu. Satışların geri dönüşü ise %6,3 olarak kaldı.

Maier “2020 yılının ilk çeyrek rakamlarını, 2019 yılının aynı dönemdeki rakamları ile karşılaştırdığımızda covid-19 salgınının bütün sektörler gibi otomobil sektörünü nasıl etkilediğini çok iyi görebiliyoruz.”

Yapılan açıklamada, Skoda firmasının salgınla mücadele kapsamında Çek Cumhuriyetindeki sosyal ve medikal yardım kuruluşlarına 100 adet Octavia model otomobil bağışladığı belirtildi. Aynı açıklamada otomobil üretimi duran fabrikalarında FFP3 maskeler için 3D yazıcılarla parça ürettikleri de belirtildi.

Skoda’nın gelecek yıl planlarından da bahseden Maier, 2022 sonuna kadar hibrit veya tamamen elektrikli 10 model piyasaya sürecekleri, bu yılın sonuna kadar da ENYAQ iV modelini tanıtacakları belirtildi.

Maier tarafından yayınlanan görsele baktığımızda otomobil satış rakamlarında tüm Avrupa’da ortalama % 18 düzeyinde bir gerileme olduğunu görüyoruz. En büyük kayıp %54,9 ile Çin pazarında yaşanmış.

Skoda’nın satış rakamlarını arttırdığı tek Pazar Rusya olarak görülüyor. Bunun da sebebi, Rusya’da covid-19 salgınının ve bu salgına yönelik önlemleri Avrupa’ya kıyasla daha geç başlaması olarak da görülebilir.

Skoda tarafından açıklanan modellere göre ayrılmış satış rakamlarına göre en çok satan model Octavia modeli oldu. 2.sırada, firmanın en büyük SUV modeli olan Kodiaq,  3.sırada ise onun bir küçük modeli Karoq geliyor. Yani firmanın en çok satan ilk 3 modelinin 2 tanesi SUV modeller olmuş.

Açıklamada, salgın sebebiyle üretimin durması ile 100.000 adet aracın üretilemediği ve halen bekleyen çok sayıda sipariş olduğu da belirtildi.

Maier açıklamasını, tüm bu olumsuzluklara rağmen orta ve uzun dönem planlarında değişiklik yapmadan yola devam edeceklerini belirterek bitirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org