STELLANTIS’den elektrikli araç atağı

STELLANTIS’den elektrikli araç atağı

2025 yılına kadar Avrupa’daki tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını

Stellantis İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Peugeot üreticisi PSA ve Fiat Chrysler’in ( FCA ) bir kombinasyonu olan yeni kurulan Stellantis’in gücünü kullanarak daha fazla elektrikli araç üretmek için yarışan rakiplerini alt etmek istediğini söyledi.

Stellantis, Opel , Jeep , Ram ve Maserati dahil 14 markasıyla dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi ve benzerleri gibi yarı iletken sıkıntısı ve elektrikli araçlara yapılan yatırımlarla boğuşuyor.

Tavares, düşük küresel otomobil stokları ve maliyet kesintilerinin bu yıl kar marjlarını artırmaya yardımcı olması gerektiğini, ancak otomobil üreticisinin tasarrufların ötesine baktığını söyledi.

Stellantis’in 2021 için daha yüksek karlılık öngörmesi ve Ocak ayında birleşen PSA ve Fiat’ın 2020 için beklenenden daha iyi sonuçlar bildirmesinin ardından bir analist konferansına verdiği demeçte, “Bu bir kriz birleşmesi değil” dedi.

“Bu, sağlam bir şirket için miras ya da dinozor konumunda köşeye sıkışmak istemeyen yetenekli insanlarla yeni fırsatlar yaratacak bir birleşmedir.”

Stellantis, birleşme yoluyla yılda 5 milyar avronun üzerinde tasarruf sağlamanın yanı sıra sektördeki zorluklarla yüzleşmek için para toplamayı hedefliyor.

Otomobil üreticileri, Avrupa’daki daha sıkı CO2 emisyon hedeflerini karşılamak için elektrikli araçlar geliştirmek için yarışıyor ve bu hafta Volvo , 2030’a kadar tamamen elektrikli bir seriyi hedefleyen artan sayıda otomobil üreticisine katıldı.

Stellantis , Volkswagen ve Renault-Nissan gibi önde gelen rakiplerinin planlarına paralel olarak, 2025 yılına kadar tüm araçlarının tamamen elektrikli veya hibrit versiyonlarına sahip olmayı planlıyor , ancak Stellantis’in bu hedefe ulaşmak için daha da ileri gitmesi gerekiyor.

Grup, 2021 sonuçlarına Kuzey Amerika’daki üç yeni yüksek marjlı Jeep aracı ve orada güçlü bir fiyatlandırma ortamı ile yardımcı olması gerektiğini söyledi. ABD pazarı, FCA’da yıllarca kar sağladı ve Stellantis’in en güçlü parçası olarak başladı.

Otomobil üreticisi, bu yıl% 5.5-% 7.5 oranında ayarlanmış bir işletme kar marjı hedefliyor.

Bu, geçen yıl% 5,3’lük bir toplam marj ile karşılaştırılıyor: FCA’da% 4,3 ve PSA’da% 7,1, kısa süre içinde Stellantis’ten ayrılacak parça üreticisi Faurecia’daki kontrol hissesi hariç.

Tavares, rehberliği temkinli bulmadığını söyledi. Küresel COVID-19 salgınının neden olduğu daha fazla kilitlenme olmadığını varsayıyor, ancak yönetici, artan hammadde fiyatları da dahil olmak üzere diğer rüzgar türlerine karşı uyardı.

Endüstri, motor yakıt ekonomisini en üst düzeye çıkarmaktan sürücü yardım özelliklerine kadar her şey için kullanılan COVID-19 ile ilgili küresel yarı iletken kıtlığı nedeniyle sıkışıyor .

Tavares, bazı otomobil rakiplerinin işaret ettiği gibi sorunların 2021’in ikinci yarısına kadar tam olarak çözülemeyebileceğini söyledi ve tedarikleri 2021’deki gelirler için “büyük bilinmeyen” olarak nitelendirdi.

MALİYET KESİMLERİ

Grup şu anda fabrika kurulumlarından bazılarını yeniden organize etmek için çalışıyor, ancak hiçbir tesisi kapatmayacağına söz vermiş ve yeni yönetim ekiplerini tamamlamış durumda.

Bazı Stellantis markalarının rakiplerinden daha fazla mücadele ettiği Tavares, 2021 için önceliklerin Çin için bir strateji tanımlamayı da içereceğini söyledi.

Daha önce PSA’yı yöneten Tavares, Fransız otomobil üreticisinin marjlarını, maliyetleri düşürerek, araç serisini basitleştirerek ve Opel / Vauxhall satın alımında sinerji sağlayarak iyileştirme elde etti .

Grupta geçen yıl faiz ve vergi öncesi kombine kazanç (EBIT) 7,1 milyar Euro (8,6 milyar $) olarak gerçekleşti. 2020’nin sonunda, toplam likidite 57,4 milyar euro ve serbest nakit akışı 3,3 milyar euro olarak gerçekleşti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ