SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ ÇALIŞMALARI HIZLANDI

SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ ÇALIŞMALARI HIZLANDI
  • Güncel
  • 9 Mayıs 2016 09:34
  • 1.595

Fiat Chrysler Automobiles, Google ile Sürücüsüz Araç Geliştirecek!

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Google, sürücüsüz araç geliştirme projesi kapsamında işbirliği yapacaklarını açıkladı. Google’ın Sürücüsüz Araç Projesi için FCA ile yapacağı işbirliği kapsamındaki çalışmalarda Chrysler Pacifica Hybrid modeli kullanılacak. Her iki firma da mühendis ekiplerinin bir kısmını, sürücüsüz Chrysler Pacifica’nın tasarım, test ve üretimini hızlandırmak için güneydoğu Michigan’da bulunan tesiste konuşlandıracak.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Google Sürücüsüz Araç Projesi, öncü bir işbirliği gerçekleştirerek, Google’ın sürücüsüz araç teknolojisini, 2017 Chrysler Pacifica Hybrid minivan modeline entegre edeceğini açıkladı. Böylece Google, sürücüsüz araç sistemini, sensörler ve yazılımıyla birlikte bir yolcu otomobiline entegre etmek için bir otomobil üreticisiyle ilk kez doğrudan çalışmış olacak. Bu yıl içinde Google’ın sürücüsüz araç testlerinde kullanılacak olan Chrysler Pacifica Hybrid minivan, Google’ın mevcut sürücüsüz test araçlarının sayısını iki katından daha fazla artıracak. Fiat Chrysler Automobiles ilk etapta, yalnızca Google’ın sürücüsüz araç teknolojisi için 100 adet araç tasarlayıp üretecek. Google ise araçların yollarda sürücüsüz olarak ilerlemelerini sağlayacak sensör ve bilgisayarları bu araçlara entegre edecek. Her iki firma da mühendis ekiplerinin bir bölümünü, sürücüsüz Chrysler Pacifica’nın tasarım, test ve üretimini hızlandırmak için güneydoğu Michigan’da bulunan bir tesiste konuçlandıracak.

Chrysler Pacifica Hybrid-1

İşbirliğine dair konuşan Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Machionne: “Otomotiv sektöründe inovasyonun hızını arttırmak amacıyla dünyanın bir numaralı teknoloji firmalarından birisiyle işbirliği kuruyoruz. Her iki firmanın da bu ortaklıktan elde edeceği deneyim, geniş kapsamlı tüketici faydaları sağlayacak olan teknoloji çözümlerinin otomotiv sektörüne aktarılması konusunda temel oluşturacak” dedi.

Google Sürücüsüz Araç Projesi CEO’su John Krafcik ise işbirliğiyle ilgili: “Fiat Chrysler Automobiles’nın mühendis ekibi oldukça deneyimli ve Chrysler Pacifica Hybrid minivan Google’ın sürücüsüz araç teknolojisi için oldukça uygun bir model. FCA mühendisleriyle gerçekleştireceğimiz bu yakın işbirliği sayesinde, yollarımızı daha güvenli hale getirecek, dahası günlük mesafeleri araç kullanamayan kişiler için de erişilebilir hale getirecek olan, tamamen sürücüsüz bir araç geliştirme çabalarımızı hızlandırmış olacağız.” diye konuştu.

Sürücüsüz araç projesi, yolları daha güvenli yapma ve ulaşımı milyonlarca insan için daha erişilebilir kılma potansiyeli bulunması açısından büyük önem taşıyor. Sürücüsüz araçların her yıl yalnızca ABD’de 33 bin ölümle sonuçlanan ve yüzde 94’ü insan hatasından kaynaklanan trafik kazalarını önleme potansiyeli bulunuyor. Bu işbirliği Fiat Chrysler Automobiles ve Google’ın sürücüsüz araçların gerçek dünyadaki uygulaması hakkında önemli geri bildirim sağlayacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ