TOTAL SONUÇLARINI AÇIKLADI

TOTAL SONUÇLARINI AÇIKLADI
  • Güncel
  • 25 Şubat 2015 10:18
  • 1.529

2014 Dördüncü çeyrek ve tüm yıl sonuçları

Total Yönetim Kurulu, 11 Şubat 2015 tarihinde Total Grubu’nun dördüncü çeyrek sonuçlarını gözden geçirmek üzere, Thierry Desmarest başkanlığında toplandı. CEO Patrick Pouyanné, elde edilen sonuçlarla ilgili yaptığı yorumda şöyle dedi:
“Varil başına fiyatın 110 dolar civarında seyrettiği uzun bir istikrar döneminin ardından, petrol fiyatları 2014’ün ikinci yarısında önemli oranda düşerek yılı varil başına 55 dolar ile kapattı. Bu çerçevede Total, önceki seneye göre %10’luk bir düşüşle, düzeltilmiş net sonuçlarla, 12,8 milyar dolar[2] kazanç elde etti. Mevcut ekonomik ortamda şirket bu yılı öncelikli olarak Kanada yağlı kumu, özellikle ABD’de endüstriyel uygulaması olmayan gaz ve Avrupa’da arıtma faaliyetlerinin getirdiği vergi sonrası düşüşle yaklaşık 6,5 milyar dolar ile tamamladı.
Arama ve Üretim Faaliyetleri segmenti, 2014’ün ikinci yarısında, Angola’da CLOV derin deniz sahasının devreye alınmasıyla tekrar büyümeye başladı. Rafinaj ve Kimyasallar segmenti, karlılık hedefini planlanandan bir yıl önce gerçekleştirdi ve yeniden yapılanma programının başarısı ve güçlü operasyonel performansı sayesinde, kayda değer sonuçlar elde etti.
2014’te masrafları düşürme taahhüdünü yerine getirdikten sonra, Total Grubu’nun tüm segmentleri, bu dönemi atlatabilmek için, emniyetin kesin öncelik olması konusunda hiç bir taviz vermeden, maliyet düşürme programlarını yaygınlaştırıyorlar.
Total, 2012-14 varlık satış programını başarıyla tamamladı ve 2015-17 varlık satış programının uygulanmasını da hızlandırmayı planlıyor. Total, Abu Dabi’de yeni ADCO imtiyazını alan ilk uluslararası şirket olarak, iyi şartlarda kaynak elde etme ve stratejik bir bölgede güçlü ortaklıklar kurma becerisini gösterdi.
Total Grubu, kaliteli ekipleri, mali gücü ve uyum sağlama becerisiyle kısa vadede nakit akışı yaratmaya ve başa baş noktasını düşürmeye odaklanmış durumda; orta vadedeyse büyüme stratejisini sağlamlaştırıyor.”
Özet ve genel bakış
Total Grubu’nun kullanılan ortalama sermaye getirisi (ROACE)[3], 2014 yılında 2013’e göre %1,9’luk bir azalmayla, %11,1 oldu. Özkaynak verimliliği, 2013’te %14,9 iken, 2014’te %13,5 olarak gerçekleşti.
Total, petrol fiyatlarındaki düşüşe karşılık olarak, iddialı bir önleme planını hayata geçirdi. Söz konusu plan, organik yatırımlarda, faaliyet giderlerinde ve arama bütçesinde ciddi bir azaltma ile birlikte varlık satış programında bir hızlanma içeriyor.
Total Grubu, organik yatırımlarını %10’dan fazla azaltarak, 2014’te 26,4 milyar dolar olan tutarı 2015’te 23-24 milyar dolara düşürmeyi planlıyor. Bunun için, terk edilmiş endüstri bölgelerindeki yatırımlarını azaltacak ve karlılığı düşmüş olan bazı projeleri durduracak. İşletme maliyetleri için, Eylül 2014’te açıklanmış olan azaltma programı, temel olarak Arama ve Üretim Faaliyetlerinde de uygulanmaya başladı. 800 milyon dolarlık ilk hedef, %50’lik bir artışla, 2015’te 1,2 milyar dolara yükseltildi. Sondaj bütçesi, yaklaşık %30 azaltılarak, 2015’te 1,9 milyar dolara indirildi.
Total, 2012-14 yılları için 15-20 milyar dolarlık varlık satış programını başarıyla tamamladıktan sonra, 10 milyar dolarlık 2015-17 varlık satış programını hızlandırmayı planlıyor. Bunu, yıl başında imzaları tamamlanmış ve askıda olan 4 milyar dolarlık varlık satışını sonuçlandırmanın yanı sıra, varlıklarının 5 milyar dolarlık bölümünü 2015’te satarak gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Total Grubu, Arama ve Üretim Faaliyetleri segmentinde büyük projelerin uygulanması ve teslimine odaklanmakta ve bu yıl sekiz açılış yapmayı planlıyor. Bunların üç tanesi, Ocak ayında üretime başladı. Bu açılışlar ve yeni ADCO’dan elde edilecek hacimler, Total Grubu’nun 2015’te üretimini %8’den fazla artırmasına katkıda bulunacak.
Buna ek olarak, rafinaj alanındaki kapasite fazlası Avrupa’da halen bir sorun. Total Grubu da, buna karşılık, İngiltere’de Lindsey rafinerisinde kapasite azaltma programını başlatarak yeniden yapılanma planlarını hayata geçirecek ve 2015 ilkbaharında, Fransa’da rafineri faaliyetleriyle ilgili yeni bir plan açıklayacak.
Petrol fiyatlarındaki düşüşle, petrol endüstrisi yeni bir döngüye girmiştir. Total, bu bağlamda 2015’te 8 milyar dolar getirecek güçlü ve hızlı bir karşılık vermektedir; böylece, güvenlikle ilgili önceliğinden vazgeçmeden 40 dolar/varillik başa baş noktasını düşürecektir.
Total Grubu son olarak, büyümeye yönelik yapılan yoğun yatırımlara rağmen, halen mali piyasalardan gayet elverişli şartlarda faydalanmasına imkan verecek güçlü bir bilançoya sahiptir.
Total, geçmişte yaptığı gibi, bu düşük fiyat dönemine başarıyla uyum sağlamak için gerekli değişiklikleri yaparken, aynı zamanda hissedarlarının yararına, ardından gelebilecek bir toparlanma döneminden faydalanmak için de gerekli hazırlıkları yapacaktır.

[1] Total, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere, Total Grubu’nun Konsolide Mali Tablolarının sunumunda kullanılan para birimini Avro yerine ABD Doları olarak değiştirmiştir. Bu değişikliğin amacı, ağırlıklı olarak ABD Doları ile gerçekleştirilen faaliyetlerinin performansının daha iyi yansıtılabilmesini ve mali bilgilerinin daha rahat okunabilmesini sağlamaktır. Karşılaştırmalı 2013 bilgileri de yeniden beyan edilmektedir.
[2] Düzeltilmiş sonuçların açıklaması: Avro tutarlar, döneme ait ortalama €-$ kurundan çevrilmiş dolar tutarlarını yansıtmaktadır: 2014 dördüncü çeyrekte 1,2498 $/€, 2014 dördüncü çeyrekte 1,3610 $/€, 2014 üçüncü çeyrekte1,3256 $/€, 2014 yılı için 1,3285 $/€ ve 2013 yılı için 1,3281 $/€.
[3] Yenileme maliyetini kullanarak, ortalama işletme sermayesi ve düzeltilmiş net faaliyet gelirine dayanarak hesaplanmıştır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ