Toyota Akıllı Ulaşım Sistemiyle Bir İlke İmza Atıyor

Toyota Akıllı Ulaşım Sistemiyle Bir İlke İmza Atıyor

Güvenlik teknolojilerinden ödün vermeyen ve her geçen gün yeni teknolojileri pazara sunmaya devam eden Toyota, araçlarında Geliştirilmiş Akıllı Ulaşım Sistemi’ni (ITS) kullanmaya başladı.
Toyota ITS Teknolojisi (5)
Japonya’da standart hale gelen 760 MHz frekanslı ITS sistemi sayesinde diğer araçlardan veri alınıp, onlara veri gönderilebiliyor.
Toyota’nın üç modeline ITS Bağlantı sistemini entegre ederek sürücüye yardımcı olan ve dünyada ilk kez seri üretim otomobillerde bu sistemi kullanan ilk marka olması dikkat çekiyor.
Toyota ITS Teknolojisi (3)
Bu ileri güvenlik yardımcısı sayesinde sürücü, otomobilin sensörlerinin algılayamadığı tehlikeler ve uyarılar hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bu bilgiler araçtan-araca, araçtan-dış altyapıya veya dış altyapıdan-araca gönderilebiliyor. Alınan veriler arasında trafik ışıklarının durumu, kör noktadaki araçlar ve yayalar gibi kritik detaylar bulunabiliyor.Bu tür durumlarda sürücü sesli ve görsel olarak uyarılabiliyor. Toyota bu sayede trafik kazalarının yüzde 40’ını kapsayan kavşak kazalarını azaltmayı amaçlıyor.
Toyota ITS Teknolojisi (4)
Araçtan araca gönderilen bilgiler ise öndeki otomobilin yavaşlama/hızlanma veya aniden durması gibi uyarıları içeriyor. Böylece ani kazaların önlenmesinin yanında trafiğin daha akıcı bir şekilde ilerlemesi sağlanıyor. Ayrıca kullanılan aracın arkasından gelen ambulans gibi acil durumlar için de ITS sistemine sahip araçlara sistem alt yapısı uyarı gönderebiliyor. Toyota, ITS teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte geleceğin mobilite anlayışına güvenlik, verimlilik ve özgürlük katacağına inanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ