www.autowritetr.com

TOYOTA Corolla Cross Hybrid

TOYOTA Corolla Cross Hybrid

Geçen haftalarda ilk olarak Adana’da tanıştığım Toyota Corolla Cross Hybrid, daha detaylı kullanıp yazabilmem için bana yollandı. Tipini ilk gördüğümde de beğenmiştim.

EN ALINABİLİR OTOMOBİL

C-SUV segmentindeki Corolla Cross, ortalama 100 km’de 5 litrelik yakıt tüketimi ile dikkati çekerken, en dikkat çeken tarafı ise, 875 bin liralık fiyatı oldu. Çünkü bu sabah zam geldi.

Sunduğu teknoloji göz önüne alınırsa ki, en önemlisi hybrid motoru son derece rekabetçi ve uygun fiyatı ile konuşulmalı aslında. Çünkü, Türkiye’deki vergilendirme sistemi ile bu fiyatta. Eğer normal bir vergilendirme sistemimiz olsa Toyota Corolla Cross Hybrid 400 bin liraya yakın fiyata satılacaktı. Neyse bu sistemi diğer otomobillerde de eleştirmeye devam edeceğim.

Corolla Cross’un ilk içine girdiğinizde geniş ve ferah bir mekanla karşılaşıyorsunuz. Doğru koltuk ve direksiyon ayarından sonra tüm kontroller elinizin altında. Kolaylıkla ve anlaşılır biçimde dikkatinizi yoldan ayırmadan tüm otomobile erişiminiz çok rahat. Sürüş modlarının ayarlanması, yeterli yan aynalar, geniş açılı arka kamera sürüş sırasında araca güven sağlıyor.

Aracın ilk hareketi hybrit motorundan dolayı sessiz ve Corolla Cross’daki gücü kullanıcısına hissettiren ivmelenme ile başlıyor. 36-37 km/s hızlarda yanmalı motora geçen otomobil seri kalkışlarda hızlanmayı daha kolay hale getiriyor.

Yol tutuşunu hem şehir içinde hem de şehirlerarası yolda deneyimleme fırsatını buldum. İstanbul-Sapanca arasında kullandığım Corolla Cross, sürüş sırasında yola güzel tutunuyor. Şerit ikaz asistanı aracın daha güvenli performansını destekliyor.

Sürücü koltuğundan geniş bir görüş açısı ile araç etrafını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Özellikle etraftaki araçları algılayan sensörler, trafik içindeki hareketlerinizi daha güvenli hale getiriyor.

DAHA TEKNİK ve DAHA ÇOK RAKAM VERMEK GEREKİRSE!

Biraz daha teknik yazmak gerekirse Toyota Corolla Cross Hybrid, modern, sofistike SUV görünümünü, etkileyici ve dinamik bir formla buluşturuyor.

Toyota SUV ailesinin tasarımını taşıyan Corolla Cross Hybrid, karakteristik ön ızgarası, keskin hatlı premium far tasarımı ve aracın dinamik tasarımına katkı sağlayan 3 boyutlu etkiye sahip gövde yapısı ile dikkat çekiyor.

4,460 mm uzunluğa, 1,825 mm genişliğe, 1,620 mm yüksekliğe ve 2,640 mm aks aralığına sahip yeni Corolla CrossHybrid, ölçüleriyle C-SUV segmentinin kalbine konumlandırıldı. Toyota ürün gamında Toyota C-HR Hybridve RAV4 Hybridarasında yer alan Corolla CrossHybrid, panoramik cam tavanı, geniş bagaj hacmi ve ferah yaşam alanıyla da farkını ortaya koyuyor.

Corolla CrossHybrid, fonksiyonel yapısıyla hayatın her anında müşterilerinin yanında yer alacak şekilde tasarlandı. Geniş yan camları ve yüksek oturma pozisyonu ile aydınlık ve geniş görüş açısına sahip bir kabin sayesinde Corolla CrossHybridgünlük yaşamı kolaylaştıracak detaylarla dikkat çekiyor. Corolla Cross geniş kapılarıyla kabine binmeyi kolaylaştırırken gerektiğinde çocuk koltuğunun rahatça çıkarılmasını ya da yerleştirilmesineimkan tanıyor. Ailelerin vazgeçilmezi olacakYeni Corolla CrossHybrid, kavisli profile sahip arka kapılarıyla daha fazla yaşam alanı sunarken ayarlanabilir arka koltuk sırtlıkları ile yolculuk konforunu daha da yükseltiyor.

Corolla CrossHybrid’in 525 dm3’lük hacme sahip bagajı, arka koltuklar katlandığında 1,321 dm3’e kadar yükseliyor. Elektrikli bagaj kapısı özelliği ile fonksiyonel bir bagaj kullanımı sağlıyor.

Tüm versiyonlarda zengin ve teknolojik donanımlar

Toyota Corolla CrossHybrid, Türkiye’de Flame, Flame X-Pack, Passion ve Passion X-Pack olmak üzere dört donanım seviyesiyle satışa sunuldu. Tüm ürün gamında 1.8 litre hibrit motorla sunulan Corolla Cross, yüksek standart donanımlarıyla herkese uygun alternatiflere sahip.

Corolla Cross Hybrid’in ürün gamında öne çıkan standart özellikler arasında 5. jenerasyon hibrit teknolojisi, Toyota T-Mate, Toyota Safety Sense 3 aktif güvenlik teknolojileri, kablosuz Apple CarPlay, 10.5 inç Toyota Touch Multimedya ekranı, 12.3 dijital göstergeler ve kablosuz şarj ünitesi yer alıyor.

Toyota modelleri arasında ilk kez Corolla Cross’ta yer verilen yeni 12.3 dijital göstergeler, ergonomik tasarımıyla birlikte tüm bilgilerin rahat bir şekilde okunmasını ve kontrol edilmesini sağlıyor. Farklı temalar seçilebilen dijital gösterge, sürücü tarafından direksiyondaki düğmelerle ayarlanabiliyor. Aynı zamanda kompakt yapısı ve yerleşimi sayesinde sürücünün iyi bir görüş açısı elde etmesine de katkı sağlıyor.

Yeni daha hızlı işlemciyle donatılan yüksek çözünürlüklü 10.5 inç dokunmatik multimedya ekranı ise, hem sürüş keyfini artırıyor ve hem de kolay kullanımıyla aracın tüm özelliklerine kolay erişim sağlıyor.

Zengin standart donanımlara ek olarak Corolla Cross Hybrid’in giriş seviyesi olan Flame versiyonu, 17 inç alaşım jantları, elektronik park freni, geri görüş kamerası, sürücü koltuğunda elektrikli bel desteği, çift bölgeli otomatik klima, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, kısa/uzun LED ön farlar gibi özelliklerle öne çıkıyor. Flame X-Pack versiyonu ise panoramik cam tavan ve tavan rayı ile geliyor.

Corolla Cross HybridPassion versiyonunda, bunlara ek olarak 18 inç alaşım jantlar, elektrikli bagaj kapağı, ambiyans aydınlatması ,premium tasarımlı led ön farlar, sıralı ön dönüş sinyali, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, karartılmış arka ve arka yan camlar bulunuyor.

Passion X-Pack ise Passion donanımlarına ek olarak tam deri koltuklar, kör nokta uyarı Sistemi, ön ve arka park sensörü, Nanoe teknolojili çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı direksiyon, sürücü ve yolcu koltuğu ısıtması ve elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğuna sahip.

Toyota’nın en gelişmiş hibrit teknolojisi ilk kez Corolla Cross’ta

Toyota, Corolla Cross modelinde global olarak ilk kez 5. jenerasyon hibrit teknolojisine yer verdi. Toyota’nın 25 yıldan bu yana sürekli olarak geliştirdiği hibrit teknolojisi, 5. jenerasyonuyla daha güçlü ve daha keyifli bir sürüş sunarken, daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerleri elde edilmesini sağlıyor.

1.8 litre hibrit motora sahip Corolla Cross Hybrid, yeni nesil sistemle birlikte yüzde 15 daha fazla güç üretiyor. Elektrik motoru ve benzinli motoru kombine eden 1.8 litre hibrit sistem, 140 HP güç ve 185 Nmtork üretiyor. Önden çekişli olarak sunulan Corolla Cross Hybrid, 170 km/s maksimum hıza çıkıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 9,9-10sn saniyede tamamlıyor. WLTP ölçümlerinde birleşik yakıt tüketimi yalnızca 5,0-5,1 lt/100 km olan Corolla Cross Hybrid, 115-117 g/km CO2 emisyon değerine sahip.

Daha hafif ve kompakt olan 5. jenerasyon hibrit sistemi, verimliliği artırırken artan güç çıkışıyla da dikkat çekiyor. Sistemde yer alan yeni lityum-iyon batarya da, yüzde 14 daha hafif olmasına karşın yüzde 15 daha yüksek çıkışa sahip. Batarya soğutma sistemi de daha sessiz çalışma ve uzun batarya ömrü için optimize edildi.

Dinamizmden ödün vermeyen bir SUV

Corolla CrossHybrid, heyecan verici SUV görünümüne ve yerden yüksek tasarımına karşın dinamik sürüşten ödün vermiyor. 5. jenerasyon hibrit sisteminin getirdiği daha iyi tepkilerle birlikte daha keyifli bir sürüş sunan Corolla Cross, GA-C platformunun sağladığı dinamiklikten ve rijitlikten de yararlanıyor. Önde MacPherson ve arkada bağımsız çift salıncaklı süspansiyon sistem ise, engebeli yollarda dahi yüksek sürüş konforu elde edilmesini sağlıyor. Corolla Cross Hybrid’in elektrik destekli direksiyon sistemi de sürücüye daha dinamik tepkiler verecek şekilde ayarlandı. Tüm bunların kombinasyonuyla Corolla Cross her yol şartında dinamik ve konforlu bir sürüş sağlıyor.

En gelişmiş Toyota Safety Sense güvenlik özellikleri

Toyota, her modelinde olduğu gibi Corolla Cross Hybrid modelinde de yüksek güvenlik seviyesine büyük önem verdi. Corolla Cross, son nesil Toyota Safety Sense 3.0 ile kombine edilen T-Mate ile donatıldı. Aktif sürüş ve park asistan sistemleri sürüşü daha kolay ve güvenli hale getirirken aktif güvenlik sistemleri de birçok farklı senaryoya göre kazaların önüne geçebiliyor.

Corolla Cross Hybrid modelinde araç ve motosiklet algılayan Ön Çarpışma Önleyici Sistemi, Acil Durum Direksiyon Sistemi, Kavşakta Çarpışma Önleme Sistemi, Akıllı Adaptif Hız Sabitleme Sistemi olmak üzere birçok aktif güvenlik özelliği yer alıyor.

Aynı zamanda TNGA-C platformunun getirdiği yüksek gövde rijitliği ve stratejik noktalarda kullanılan güçlü ancak hafif materyallerle çarpışma sırasında darbeleri etkili bir şekilde emiyor. Standart olarak sekiz hava yastığına sahip Corolla Cross’ta kaza sırasında önde yer alanların birbiriyle çarpışmasını önlemek için kullanılan ön orta hava yastığı da var.

Sonuç olarak Toyota Corolla Cross Hybrid, şu anki fiyatına karşılık sunduğu güvenlik önlemleri ve içinde kullanılan teknolojileri ile, son derece uygun ve ulaşılabilir bir otomobil olarak çıktı. Keşke daha fazla bulunabilir olsa, daha da yüksek satış rakamlarına ulaşabilse. Ama araç maalesef Türkiye’ye imkanlar dahilinde olabildiğince çok getirilmeye çalışılacakmış. Türkiye yollarına iyi uyum sağlayan yapısı ise, buradaki satışlarına yansıyacak. Toyota ne kadar Corolla Cross Hybrid getirirse rahatlıkla satabileceğinden eminim. Bu otomobilin hem sıfır km’de hem de ikinci el satışlarında, elde kalması diye bir sorunu olmayacağını da düşünüyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org