TOYOTA LQ Concept

TOYOTA LQ Concept

Toyota , yeni EV’lerin geçit töreni devam ederken bu yıl ABD’de iki yeni pilli elektrikli araç ve bir fişli gaz-elektrikli hibrit piyasaya süreceğini söyledi .

Şirket, Çarşamba günü yaptığı bir sunumda, yeni araçlar hakkında birkaç ayrıntı verdi. Üretilecek aracın elektrikli bir SUV olacağını söyledi. Toyota, yeni araç satışlarının % 40’ının,  2025’e kadar ve yaklaşık %70’inin 2035’e kadar elektrikli hale getirilmesini hedeflediğini söyledi. Aynı zamanda gelecekteki elektrikli araçlarda kullanılmak üzere özel temeller geliştiriyor.

Toyota, diğer otomobil üreticilerinden ve muhtemelen Başkan Joe Biden yönetiminden, yalnızca pillerle çalıştırılanları gerektiren politikaları yürürlüğe koymak yerine, karbon emisyonlarını azaltmak için çeşitli elektrikli araçlar çağrısında bulundu.

Gaz-elektrik hibritine öncülük eden şirket, araştırmasının, belirli bir bölgedeki elektrik enerjisi üretiminin temizliğine bağlı olarak, plug-in hibridlerin tam pilli elektrikli araçlardan daha temiz ve daha az maliyetli olabileceğini gösterdiğini söyledi. Toyota, ayrıca lityum gibi metallerin pillerde kullanılmak üzere çıkarılması gerektiğini ve madencilik sürecinin kirlilik yarattığını söyledi.

Toyota’nın baş bilim adamı Gill Pratt, “Ulaşım sektöründe sera gazlarını azaltmanın en hızlı yolunun sürücülere ihtiyaçlarını karşılayan daha düşük karbon seçenekleri sunmak olduğuna inanıyoruz” dedi.

Pratt, ortalama ABD gidiş-dönüş gidişi 32 mil olduğunda bir araca 300 mil gidebilecek devasa bir bataryaya sahip olmanın mantıklı olmadığını söyledi.

“Sonunda çok fazla pil kütlesi taşıyorsun, yeni tasarımlarda bu pil ağırlığı çok düşecek” dedi.

Pratt, Toyota’nın sunduğu tam hibritler, takılabilir hibritler, akülü elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçlar gibi çeşitli çözümlere sahip olmanın en iyisi olduğunu söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ