“Trafikte Genç Fikirler” Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu!

“Trafikte Genç Fikirler” Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu!
  • Güncel
  • 30 Mayıs 2015 07:15
  • 1.456

Goodyear desteğiyle 2012’de hayata geçirilen, ortaöğretim öğrencilerinde farkındalık yaratmayı amaçlayan “Trafikte Gençlik Hareketi” çerçevesinde düzenlenen “Trafikte Genç Fikirler” yarışmasının final değerlendirmesi ve ödül töreni 27 Mayıs 2015 günü Ankara’da gerçekleştirildi.

• Değerlendirme sonunda, “Emniyet Kemeri Can Kurtarır” kampanyası birinci, “Kırmızı Işıkta Kalp Durmasın Sen Dur” kampanyası ikinci, “Geleceğin Işıkları” kampanyası ise üçüncü oldu.
Dünyanın en önemli sorunları arasında yer alan trafik güvenliği konusunda farkındalığı geliştirmek amacıyla, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Goodyear Lastikleri T.A.Ş. arasında imzalanan iş birliği protokolüyle 2012 yılında Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirilen Trafikte Gençlik Hareketi, liseli gençlerde trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmaya devam ediyor.
Proje çerçevesinde, gençlerin trafik güvenliği konusunda sorumluluk almalarını ve yaparak-yaşayarak öğrenme süreçlerine dâhil olmalarını teşvik etmek amacıyla, Trafikte Genç Fikirler yarışması düzenleniyor. İlk yılında elde edilen başarılı sonuçlar sayesinde 2014’ten itibaren ulusal ölçekte gerçekleştirilen Trafikte Genç Fikirler yarışmasında, liseli gençlerden tespit ettikleri bir trafik sorununa yönelik kampanya tasarlamaları ve uygulamaları isteniyor. Bu yıl proje kapsamında gerçekleştirilen yarışmaya 52 başvuru oldu.
Ön eleme sonucunda, 10 ekip kampanyalarını final jürisi önünde sunma fırsatı elde etti. 27 Mayıs 2015’te Ankara’da düzenlenen final, jüri üyeleri için oldukça zorlu bir karar verme sürecine dönüştü. Birbirinden başarılı kampanyalar tasarlayan öğrencilerin sunumları, proje ortağı kurumların temsilcilerinin de bulunduğu jüri tarafından değerlendirildi.
Değerlendirme sonucunda:
• İzmir Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Emniyet Kemeri Can Kurtarır kampanyasıyla birinci;
• İzmir Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kırmızı Işıkta Kalp Durmasın Sen Dur kampanyasıyla ikinci;
• İzmir Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi, Geleceğin Işıkları isimli kampanyasıyla üçüncü oldu.
Törende konuşan Goodyear Lastikleri Kurumsal İletişim Müdürü Lerzan Moral, “Goodyear olarak faaliyet gösterdiğimiz her ülkede, yaptığımız işin merkezine yol güvenliğini desteklemeyi yerleştiriyoruz. Türkiye’de de gençlerle çalışarak memnuniyet verici sonuçlar elde ediyoruz.” dedi. Projeyle, üç uygulama döneminde 30 bin öğrenci, 60 bin veli ve 1500 servis şoförüne erişildiğinin altını çizen Moral, gençlere “Günün sonunda tek bir canı kurtarabilmemiz bile bizler için son derece anlamlı ve kıymetliyken, geliştirdiğiniz projelerle yüzlerce, binlerce insanımıza ulaşacak ve belki de olası birçok kazayı, hatayı engelleyeceksiniz.” şeklinde hitap ederek yaptıkları çalışmaların önemini vurguladı.
Trafikte Sorumluluk Hareketi hakkında bilgiler aktaran TÜVTÜRK İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Koray Özcan, ehliyet alma çağındaki gençlerin trafikte korunmasının önemine değindi. Özcan, “Trafik kültürünün gelişmesinde en etkili yöntemlerden biri siz gençlerin eğitim, farkındalık ve iletişim faaliyetlerini bizzat üstlenmeniz. Çünkü hem kazandığınız olumlu davranışları ömür boyu sürdürecek, hem de çevrenizdeki onlarca insanı etkileyeceksiniz.” diye ekledi.
Törende konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı İsmail Yıldız, “Millî Eğitim Bakanlığı, örgün eğitim içerisinde ve dışında 25 milyona yakın insana eğitim veriyor. Örgün eğitim kurumlarında yaklaşık 17 milyon öğrenci eğitim öğretime devam etmektedir. Trafik yalnızca Millî Eğitim Bakanlığının değil, tüm dünyanın sorunudur. Çünkü trafik hava gibi, su gibi her gün temasta ve iç içe olduğumuz bir gerçekliktir. Bu nedenle trafik eğitimi büyük önem taşıyor” dedi. MEB’in trafik eğitimine yönelik olarak çalışmalarını bu bilinçle sürdürdüğünün altını çizen Yıldız, “Diğer ülkeler ile kıyasladığımızda, özellikle son yıllarda ülkemizde eğitim göstergeleri açısından çok önemli gelişmeler sağlanmış, belli göstergelerde AB ve OECD ortalamalarına yakınsanmış ya da bu ortalamalar aşılmıştır. Gerek bireylerin eğitiminde gerekse araç muayenesi gibi trafik sorunlarını doğrudan etkileyen konularda minimum standartların üstünde, istenilen hedeflere ulaşmak için çalışmaların devam ettirilmesi gerekmektedir. Trafik meselesini hayati ve insani bir mesele olarak gören Millî Eğitim Bakanlığının eğitim boyutunda her türlü iş birliğine hazır olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına konuşma yapan Erkan Çölkuşu ise, “Bakanlığımızın trafik güvenliği adına yaptığı yol, araç ve insana yönelik pek çok faaliyet arasında en önemli faaliyet olarak insana yatırımı görüyoruz. Bakanlığımız koordinatörlüğünde yürütülen Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yer alan Trafikte Gençlik Hareketi projesiyle ortaöğretimde de çok önemli etkinlikler gerçekleştirilmekte. Trafik güvenliği konusunda gençlere yönelik bir proje yürütüyor olmaktan son derece mutluyuz. Trafikte Genç Fikirler yarışmasında yer alan, gençlerimize ait özgün fikirler ve bunların uygulamalarını heyecanla izliyor, derece alanları tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Dereceye girenlerin yanında, finale kalan bütün öğrencilere, ödülleri yapılan törenle verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ