TÜRKİYE’de GERİ ÇAĞIRMA OLUR MU?

TÜRKİYE’de GERİ ÇAĞIRMA OLUR MU?

KEŞKE TÜM MARKALAR CEVAP VERSEYDİ

Zaman zaman dünyadaki global otomobil markalarından üretip sattıkları araçları, bazı hata veya verilerini güncellemek adına; geri çağırdıklarını duyuyoruz.
Ben 30 senedir “otomobil yayıcılığı” hayatımda, Türkiye’de hiç bir aracın geri çağırıldığını duymadım.
Ya Türkiye’de üretilen veya satılan araçlar “kusursuz” yada, Türkiye’de geri çağırma “son derece gizli” yapılıyor.
Bunu araştırmak adına Türkiye’de otomobil üreten veya ithal araç satan firmaların eksiksiz hepsine GERİ ÇAĞIRMA ile ilgili bir takım sorular sordum.

Bu 3 soru şuydu:
Firmanızda bu güne kadar hiç GERİ ÇAĞIRILMA oldu mu?
GERİ ÇAĞIRILMA nedenleri nelerdir?
Toplu GERİ ÇAĞIRILMA yapılması için kaç adet araçta ortak arıza belirlenmeli?

10 günlük süre içinde aşağıda cevapları olan 7 firma, bu sorulara cevap verme samimiyetinde bulundu. Diğer, firmalar sanırım aynı HONDA gibi “global” den izin alamadıkları için cevap vermediler. Sebeplerini kendileri bilmekle birlikte, şu andan sonra cevap verdiklerinde cevaplarını hemen yazıya ekleyebilirim.
Bu arada sorularıma cevap veren firmalara basına yaklaşımlarından dolayı çok teşekkür ederim.

HYUNDAI
(Saner MÜFTÜOĞLU)
Hyundai’nin Avrupa ve Türkiye’deki modellerinde herhangi bir geri çağırma olmadı bugüne kadar.
Fakat Amerika’da üretilen 2008 ve 2010 yılındaki bazı modeller (Emniyet Kemeri ikaz hatası ve Elektrikli Direksiyon arızası) geri çağırıldı.
Bunun dışında bugüne kadar yansıyan başka bir sıkıntı olmadı.

OPEL
(Sinan ULUSOY)
Her yıl farklı sektörlerde binlerce ürün, üreticileri tarafından çeşitli sebeplerle geri çağırılmakta. Bu geri çağırma işlemi ‘’Otomotiv Sektörümüz’’ içinde geçerli olan bir uygulama.
Ürün geri çağırma işlemi, markamızın müşterilerini en iyi şekilde sahiplenme ve araç sahibi tüketicinin sahip olduğu ürünü en mükemmel şekilde güvenle kullanmasına imkan tanıma amacı taşımaktadır. Bununla beraber geri çağırma işlemi her zaman, üründe bir problem olması nedeniyle değil, araç için geliştirilen yeni bir uygulamanın araca yüklenebilmesi içinde yapılabilmektedir.
Bir ürünün geri çağırılmasının maliyeti, bazı zamanlar aynı ürünün dağıtım maliyetinin çok üstünde olabilmesine rağmen söz konusu maliyetler göz ardı edilerek bu gibi durumlarda hızla aksiyon alınır ve geri çağırma kapsamına içine giren ürünleri kullanan tüketicilere yetkili bayiliklerimiz kanalıyla ulaşarak gerekli işlemler yapılmak üzere bayiliklerimize davet ederiz.
Markamızın ürünlerini hangi ülkeye ve kime satarsak satalım, geri çağırma işleminden etkilenen tüm araçlar ülke ülke belirlenerek etkilenen araç sahipleri belirlenir ve bu müşterilerimize ivedilikle ulaştırılarak en kısa sürede ilgili yetkili bayiliklerimize davet edilirler.
İlk otomobil üretimini gerçekleştirdiğimiz 1899 yılından bu yana Opel markamızla bizde ‘’recall –geri çağırma’’ işlemini tecrübe ettik. Daha önce ki satırlarımızda ifade ettiğimiz gibi bu geri çağırma işlemi sadece ürün problem kaynaklı değil aynı zamanda sistem yenileme olarak da gerçekleşmiştir.
Geri çağırma işlemi için adet sayısını göze almayız. Ürettiğimiz yüzbinlerce araç içinde 1 tanesinde dahi bir problem veya yenileme yapılması gerektiği tespit edilirse bu konuda ilgili eylemler süratle alınır.
(Sinan Ulusoy)

RENAULT:
Firmanızda bu güne kadar hiç GERİ ÇAĞIRILMA oldu mu?
Evet, ürün kalite iyileştirme çalışmaları kapsamında oldu.
GERİ ÇAĞIRILMA nedenleri nelerdir?
Üründe yapılan geliştirmelerden aracı daha önce satın almış müşterilerimizi de yararlandırmak, çok düşük olasılıkla da olsa bir arızayı önlemek için uygulanır.
Toplu GERİ ÇAĞIRILMA yapılması için kaç adet araçta ortak arıza belirlenmeli?
Bunun için bir sınır yoktur.

SSANG YONG:
(Mine Münevver ÖZCAN)
Firmamızda kurulduğundan bu güne HİÇ BİR GERİ ÇAĞIRILMA VAKASINA RASTLANMADI.

MAZDA:
Nurkan Yurdakul
Mazda Türkiye Genel Müdürü

Öncelikle geri çağrılma kampanyalarının tarafımızca bağımsız verilen kararlar olmadığını ve ana firma tarafından global platformda yürütüldüğünü hatırlatmak isterim.
Bu geri çağrımları araçlarda oluşabilecek ve/veya oluşan problemlerin (bunlar raporlanan vakalar) çözülmesi olarak düşünebiliriz.
Geçtiğimiz sene global geri çağrım Takata firmasının ürettiği hava yastıklarındaki sorunla ilgili idi.
Yedek parça firması ile yakın çalışma yapıldı ve parça üretimindeki sorun tespit edilerek sorunu kapsayan araçlardaki parçalar değiştirildi.
Bizim için müşterilerimizin emniyeti ilk sırada geliyor.
Mazda müşterilerinin araçlarının güvenlik kriterlerine ve tüm düzenlemelere tam uyumlu olduğunu da belirtmek isterim.

HONDA:
(Bersay: Ersan ÇETİN)
Honda Türkiye olarak geri çağırmalarla ilgili bugüne kadar bir resmi açıklama yapılmadı.
Bu konu, Honda markası adına global olarak yönetiliyor ve halihazırda global tarafından yapılan açıklama dışında bilgi verme imkanımız bulunmuyor.

FORD:
(Ceren UYGUN)
“Ford Otosan olarak, müşteri memnuniyeti, yasal regülasyonlar ve araç güvenliği uyarınca önleyici amaçlı araç geri çağırma faaliyetlerinde bulunuyoruz.
Müşterilerimizi servise davet ettiğimiz bu kampanyalar araç adedinden bağımsız olarak, sadece tek bir araç dahi olsa, markamızca belirlenen kriterler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org