Türkiye’de ne yapar bilinmez bir marka SUBARU’nun güncellemesi

Türkiye’de ne yapar bilinmez bir marka SUBARU’nun güncellemesi

Nedenini bilmediğim bir iletişimsizlik yaşadığım SUBARU markası, Türkiye’de kaç tane satar, hangi versiyonları talep görür en ufak fikrim yok. Son derece başarısız yönetilen PR ve bilgilendirme servisi yüzünden, global SUBARU’dan edindiğim bilgileri, habercilik gereği yayınlamam gerekir düşüncesi ile burada.

Bu otomobilin içini ilk defa görüyorum. Ne kullanabildim ne de yorum yapacak bilgiye sahibim. Çünkü, SUBARU markasının Türkiye temsilcisi hiç bir şekilde haber vermiyor.

Subaru, Impreza’ya 2020 için bir orta döngü güncellemesi verdi , bu nedenle 2021 modeli, SI-Drive performans yönetim sistemi haricinde temelde değişmedi. Yalnızca CVT ile donatılmış araçlarda sunulan bu, markaya göre “sürücünün motor performansını, kontrolünü ve verimliliği en üst düzeye çıkarmasına olanak tanıyan” iki sürüş modu eklenmiş. Bu teknoloji, WRX de dahil olmak üzere birçok küresel Subaru modelinde zaten bulunuyordu .

Crosstrek , 2021 model yılına daha büyük bir motorla girmesine rağmen , temel aldığı Impreza, yalnızca 152 hp gücünde ve 145 pound-feet tork değerinde 2.0 litrelik düz dört motorla mevcut olmaya devam ediyor. Subaru’nun simetrik dört tekerlekten çekiş sistemi, trim seviyesi veya gövde stilinden bağımsız olarak standart olarak geliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ