www.autowritetr.com

“UNESCO TÜRKİYE” Foto Safari başlıyor.

“UNESCO TÜRKİYE” Foto Safari başlıyor.

Details of Celsus Library, Ephesus Selcuk Turkey

Ülkemizin kültürel miras değerlerinin UNESCO’ya gerek adaylığa hazırlama sürecinde gerekse de tanıtılması sürecinde çok ciddi bir misyon üstlenen ve bugüne kadar bu konuda çeşitli çalışmalar yürüten TUTAP (Türkiye Tanıtma Platformu) bugünlerde çok önemli bir çalışmaya daha imza attı.

Konuyla ilgili TUTAP Genel Koordinatörü Serdar Karaduman şunları söyledi:
“Bu yıl UNESCO Kültürel Mirasları’nı 18 ana unsurda fotoğraflayan bir organizasyonyapıyoruz. 2021 UNESCO TÜRKİYE FOTO SAFARİ vesilesiyle kültür turizmine hem dikkat çekmeyi hem de halkımızda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.Pandemikısıtlamalarıyla yaşadığımız bu süreçte, en güvenli ve sağlıklı turizm biçiminin“Kültürel Turizm” olduğunu düşünüyorum.Buradan yola çıkarak; Sağlıklı ve eğlenceli bir iç turizm hareketi olan foto safari projemizi başlattık. İlk yıl UNESCO ana unsurlarıyla, önümüzdeki yıllarda ise aday unsurları da ekleyerek projemizi geleneksel hale getireceğiz. Türkiye’nin önemli fotoğraf sanatçılarından oluşan bir seçici kurul oluşturduk. En iyi Kültürel Miras fotoğraflarımızı hem jürimiz hem de halkımızla birlikte seçerek para ödülü vereceğiz. Halkımızı kendi ülkesinde bulunan dünya kültürel miraslarını keşfetmeye davet ediyoruz. Fotoğraf çekmeyi seven herkes, makinesini kapsın ve safarimize katılsın.

Flyer 46 fix

Foto Safari Türkiye 18 UNESCO Ana Unsurunda gerçekleşecek.

UNESCO FOTO SAFARİ projesi kapsamında tüm fotoğraf tutkunlarını, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar 18 UNESCO ana unsurunda yarışacaklar. Tüm fotoğraf severlerle beraber 18 ana unsur bir yarışma heyecanıyla fotoğraflanacak ve en iyi fotoğraflarseçilerek, ödüllendirecek.Organizasyon 29 Haziran 2021’deBergama-Efes turu ile başlayacak ve Aralıkayına kadar devam edecek. 18 Ana unsuru görmek isteyen tüm fotoğraf tutkunları safariye katılabiliyor.

Safaride, fotoğraflanacak aday unsurlar ve şehirler sırasıyla şöyle:

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir), Efes Antik Kenti, Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya), Hitit Başkenti (Çorum), Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa), Nemrut Dağı (Adıyaman- Kahta), Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla), Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir), Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa), Safranbolu Şehri (Karabük), Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)Troya Antik Kenti (Çanakkale) ve İstanbul Tarihi yarımada.

Projenin Amacı:
UNESCO unsurlarımızı yurtiçinde ve yurtdışında tanıtmak,
Unsur illerimizde turizm gelirlerine katkı sağlamak,
Türk turizminde alternatif turizm çeşidi olan Foto Safari olgusunu yerleştirmek ve geliştirmek,
Ulusal ve Uluslararası tanıtımlarıyla UNESCO miraslarımıza olan ilgiyi arttırmak.

Detaylı bilgi: https://www.howturkey.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ