VOLVO, GÜVENLİK İÇİN ÇALIŞIYOR

VOLVO, GÜVENLİK İÇİN ÇALIŞIYOR
  • Güncel
  • 24 Temmuz 2014 09:57
  • 1.951

Yeni Volvo XC90: Dünyada ilk olan iki özellikle, dünyanın en güvenli otomobillerinden biri

• Yaklaşmakta olan bir aracın önüne çıkarken devreye giren dünyanın ilk otomatik freni
• Kazara yoldan çıkışa odaklanan dünyanın ilk çözümü
• Pazardaki en gelişmiş standart güvenlik paketi
• Yavaş ilerleyen trafikte öndeki aracı otomatik olarak izleme özelliği
• İlk jenerasyon XC90’dan beş kat fazla ultra yüksek mukavemetli bor çeliği

Volvo Cars’ın Ağustos ayında çıkacak yepyeni XC90’ı otomotiv sektöründe mevcut olan en kapsamlı ve teknolojik açıdan gelişmiş standart güvenlik paketini sunacak. Yeni teknolojiler şirketi 2020 yılına kadar hiç kimsenin yeni bir Volvo otomobilin içinde ölmeyeceği ya da yaralanmayacağı yönündeki vizyonuna bir adım daha yaklaştıracak.

Dört tekerlekten çekişli, yedi koltuklu premium SUV’daki standart güvenlik paketi dünyada ilk olan iki farklı güvenlik teknolojisini içerecek: Bunlardan biri yoldan çıkma koruma paketi ve diğeri de kesişme noktalarında devreye girebilen otomatik fren. Bu yenilikler, yeni XC90’ı şimdiye kadar üretilen en güvenli otomobillerden biri yapacak.

Volvo Car Group Araştırma ve Geliştirme Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr Peter Mertens, “Güvenlik konusunda bugünkü başlangıç noktamız 87 yıl öncekiyle aynı: Gerçek yaşam durumları,” diyor. “Verileri inceliyoruz. Sayıları hesaplıyoruz. Yenilik yapıyoruz. Sonuç, şimdiye kadar üretilmiş en güvenli otomobillerden biri.”

Dünyada bir ilk: Yoldan çıkma koruması
Yoldan çıkma, sürücünün dikkatinin dağılması, yorgunluk veya kötü hava koşulları gibi farklı nedenlerden kaynaklanan yaygın bir kaza türüdür. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan ölümlü trafik kazalarının yarısı yoldan çıkış kazalarıdır. İsveç’te ise tek araçlı kazalar, binek otomobillerle gerçekleşen tüm ölümlü ve ciddi yaralanmalı çarpışmaların üçte birini içerir.

Volvo, bu istatistiklerden son derece rahatsız. Her ne kadar şu anda bir otomobilin yoldan çıkma kazalarıyla başa çıkma yeteneğini inceleyecek hiçbir düzenleme ya da değerlendirme testi olmasa da, şirket bu tip durumların gerçekleşmesi halinde yolcuları korumak için teknolojiyi geliştirme kararı aldı.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi Kıdemli Teknik Uzmanı Prof. Lotta Jakobsson, “Güvenlik vadetmek bir testi geçmek ya da yüksek derece almakla ilgili değildir,” diyor. “Kazaların ve yaralanmaların nasıl ve neden meydana geldiğini bulmak ve sonra onları önlemek için teknoloji geliştirmekle ilgilidir. Biz öncülük ediyoruz, endüstri takip ediyor…”
Yeni Volvo XC90 IntelliSafe 2
Volvo Cars bu durumları belirtmek için Güvenli Konumlandırma adlı bir sistem geliştirdi.

Güvenli Konumlandırma özelliği şu anlama geliyor; bir yolda çıkma senaryosunda, yeni Volvo XC90 ne olduğunu algılar ve ön emniyet kemerleri yolcuları pozisyonda tutmak için gerilir. Kemerler otomobil hareket halinde olduğu sürece sıkıca gerilir.

Omurga yaralanmalarını önlemek için koltuk ile koltuk çerçevesi arasındaki enerji emme fonksiyonu, otomobil arazide sert bir inişle karşılaştığında ortaya çıkabilecek düşey kuvvetlere karşı tampon işlevi görür. Çözüm, dikey yolcu kuvvetlerini üçte bir oranına kadar azaltma yeteneğine sahiptir. Bu da sıkça görülen omurga yaralanmalarını önler.

XC90 ayrıca sürücünün yoldan çıkma senaryolarından kaçınmasına yardımcı olan teknolojiler de içeriyor:

Şerit Koruma Yardımcısı, otomobil istemsiz bir şekilde şeritten çıkmak üzereyken ekstra direksiyon torku uygular, yine standart olan Sürücü Uyarı Kontrolü ise yorgun ya da dikkatsiz sürücüleri algılar ve uyarır. Hatta sürücüyü en yakın dinlenme alanına yönlendiren Dinlenme Yeri Rehberi özelliğine de sahiptir.

Güvenlik alanında bir başka önemli ilk: Otomatik frenlemeli kavşak desteği
XC90, sürücü yaklaşan bir otomobilin önüne çıktığında otomatik frenleme özelliğine sahip dünyadaki ilk araç. Bu, yoğun şehir kavşaklarının yanı sıra hız limitlerinin yüksek olduğu karayollarında sık rastlanan bir senaryo. Yeni Volvo XC90 bir çarpışmayı önlemek ya da bir kazanın sonuçlarını hafifletmek için potansiyel bir kazayı algılar ve otomatik olarak fren yapar.
Yeni Volvo XC90 IntelliSafe 1
Prof. Lotta Jakobsson, “Her biri dünyada ilk olan bu iki özellik, yeni teknolojilerin gerçek yaşamdaki trafik sorunlarını hedeflediğini gösteren ileri örnekler. Bu strateji bizi 2020 yılına kadar yeni bir Volvo’da hiçkimsenin ölmemesi ya da ciddi şekilde yaralanmaması gerektiği yönündeki vizyonumuza gittikçe daha fazla yaklaştırıyor.

Yeni XC90 için geniş güvenlik özellikleri
Yeni XC90’da daha birçok güvenlik yeniliği bulunuyor. Bunlar aşağıdakileri içeriyor:

Arkadan çarpışmalarda Çarpışma-öncesi koruma
Arkadan darbe tehdidi söz konusu olduğunda arkaya dönük radarlar bunu algılar ve emniyet kemerleri yolcuyu iyi bir pozisyonda tutmak için önceden gerilir. Farlar da arkadaki sürücüyü uyarmak için yanıp sönmeye başlar ve frenler yolcular üzerindeki çarpışma etkisini azaltmak için aktive edilir.

Çığır açan WHIPS – Boyun Zedelenmesi Koruma Sistemi’nin yeni neslini entegre eden yeni Volvo Cars oturma düzeni tasarımıyla birlikte, bu yeni arkadan darbe çarpışma-öncesi fonksiyonu boyun yaralanmalarını azaltmaya yardımcı olur.

Çığır açan Devrilme önleme ve koruma
Yeni XC90 standart olarak son nesil Devrilme Koruma Sistemi ile birlikte geliyor. Sistem yuvarlanma riskini hesaplamak için gelişmiş sensörler kullanıyor. Riskin yüksek bulunması durumunda, motor torku sınırlandırılıyor ve takla eğilimini ortadan kaldırmak için bir ya da daha fazla tekerleğe frenleme kuvveti uygulanıyor.

Eğer takla kaçınılmazsa, Hava Perdeleri aktive ediliyor. Bunlar, kafa yaralanmalarını önlemek için uzun bir süre boyunca üç koltuk sırasının tümünü kaplıyorlar.

XC90’daki yedi koltuğun hepsi takla durumunda aktive olan piroteknik emniyet kemeri ön gergilerine de sahip.
Yeni Volvo XC90 Yoldan Cikma Korumasi
City Safety otomatik fren fonksiyonları
City Safety-Şehirde Güvenlik Sistemi, Volvo Cars’ın yeni XC90’da standart ekipman olarak bulunan tüm otomatik frenleme fonksiyonlarını kapsayan bir isme dönüşecek.

Yeni çarpışma kaçınma sisteminin amacı, sezgisel bir uyarı stratejisi ve fren destek sistemi ile başka bir araç, yaya veya motosikletle çarpışma riskinin yüksek olduğu durumlarda sürücüye yardımcı olmaktır. Eğer bir çarpışma neredeyse kaçınılmazsa, sürücü yakın tehdide tepki vermekte başarısız olduğunda, sistem otonom frenlemeyi sağlayacaktır.

Lotta Jakobsson; “City Safety, modern bir araçta bulabileceğiniz en gelişmiş standart çarpışma önleme teknolojilerinden biridir. Şimdi hem gündüz hem de gece otomobilin önündeki araçlar, bisikletliler ve yayalar kapsam altında,” diye açıklıyor. “Artık gelişmiş pozlama kontrolüne sahip daha akıllı ve daha hızlı bir hassas kamera ile alacakaranlıktan şafağa kadar tüm zaman dilimini kapsayabiliyoruz.”

Genişletilmiş Yol İşareti Bilgisi
XC90, standart olarak Yol İşareti Bilgisi teknolojisi içeren pazardaki ilk araç. Ayrıca, sürücünün önündeki dijital ekranda yol işaretlerinin genişletilmiş bir seçkisini, örneğin çeşitli ek işaretleri göstermek üzere daha da geliştirilmiş durumda.

Kör noktaları kapsıyor
Kör Nokta Bilgi Sistemi, kör noktalardaki araçlar hakkında bilgilendirir. Ayrıca arkadan hızla yaklaşan araçlar için sürücüyü uyarır.

Yoğun Trafik Desteği
Yoğun Trafik Desteği, yavaş hareket eden trafikte öndeki aracı takip ederek güvenli ve konforlu sürüşü mümkün kılar. Hızlanma, frenleme ve direksiyon otomatik olarak kontrol edilir.
Prof. Lotta Jakobsson, “Dikkat dağınıklığı ve dikkatsizlik, modern trafik kazalarının en sık nedenidir. Adaptif Hız Sabitleyici ve Yoğun Trafik Desteği ile birlikte hız adaptasyonuna direksiyon yardımı ekleyerek, sürüşü monoton dur-kalklı trafikte daha güvenli ve rahat hale getirir,” açıklamasını yapıyor.

Her açıdan güçlü
Bir kaza anında içerideki yolcu alanını sağlam tutmaya yardımcı olmak için, yeni XC90 her açıdan daha güçlü hale getirildi. Şu anda otomobil gövde endüstrisinde kullanılan ve çeliğin en güçlü hali olan sıcak şekillendirilmiş bor çeliğinin daha geniş kullanımı ile elde ediliyor.

Yolcuların çevresindeki kapsamlı güvenlik kafesi sıcak şekillendirilmiş bor çeliğinden üretiliyor ve her tür kaza senaryosunda maksimum yolcu koruması için tasarlanıyor. Sıcak şekillendirilmiş çelik toplam gövde ağırlığının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

Prof. Lotta Jakobsson, “Bu, ilk nesil XC90’a göre yaklaşık beş kat daha fazla. Bildiğimiz kadarıyla, yüksek mukavemetli çeliğin bu denli yüksek kullanımı rakiplerimizle karşılaştırıldığında benzersiz,” diyor.

2020 vizyonu
Volvo Cars’ın vizyonu kaza yapmayacak otomobiller tasarlamak. Kısa vadede, hedef 2020 yılına kadar kimsenin yeni bir Volvo otomobilde ölmemesi ya da ciddi şekilde yaralanmaması. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl trafik kazalarında 1.2 milyon kişinin öldüğünü ve 50 milyondan fazla kişinin yaralandığını tahmin ediyor. Bu rakamların önlem alınmadığı takdirde hızla artması bekleniyor. Volvo, yol gösterici ilke olarak çarpışmasız bir gelecek vizyonunu kullanarak öncülüğü üstlenmeye kararlı.

Volvo Cars Trafik Kazaları Araştırma Ekibi 1970 yılından beri trafik kazalarının araştırıyor. Bugün, kaza veritabanı 43 bin 400 kaza hakkında bilgi içeriyor.

Araştırmada gerçek trafik durumlarına ait bilgileri kullanarak, Volvo nasıl çarpışma anında yüksek seviyede güvenlik sunan otomobiller tasarlayacağını öğrendi. Şirket bunu, kazaları tamamen engellemeye ya da azaltmaya yardımcı olabilecek yüksek teknolojili çözümler belirlerken çok önemli bir bilgi dayanağı olarak görüyor. Trafik Kazaları Araştırma Ekibi, bunu bir adım daha ileriye götürmek amacıyla, sadece kazalı otomobilleri incelemekle kalmıyor, aynı zamanda tehlikeli trafik durumlarına neyin yol açabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için sürücü davranışı da dahil tüm sürüş senaryolarını da inceliyor.

Yeni Volvo XC90: Yenilikçi IntelliSafe çözümleri zorlu park ve dar manevraları kolay ve güvenli kılıyor

• İki araç arasına otomatik park etme ve paralel park etme
• Sürücü otomobilin üstünden kuşbakışı görüntü alabiliyor

Modern otomobil kullanıcılarının akıllı fonksiyonellik beklentisi çerçevesinde tasarlanan yeni Volvo XC90, zorlu park koşullarını ve dar alanlarda manevrayı kolaylaştıran bir dizi yenilikçi çözüme sahip.

IntelliSafe destek teknolojileri, artık park yerine otomatik geri gitme ve paralel bir park noktasına girip çıkma özelliği de sunan genişletilmiş bir Park Yardım Sistemi içeriyor. XC90 aynı zamanda orta konsoldaki geniş ekrandan otomobilin etrafında 360° açıyla dijital olarak yaratılmış kuşbakışı görüntü de sunabiliyor.

Volvo Car Group Araştırma ve Geliştirme Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr Peter Mertens, “Araştırma enstitüleri tarafından yürütülen pek çok araştırma, görüşülen sürücülerin neredeyse üçte ikisinin dar park koşullarında kendilerini rahatsız hissettiklerini ortaya koyuyor. Genişletilmiş Park Yardım Sistemi ve kuşbakışı görüntü fonksiyonu gibi seçenekler, bu stresli durumları konforlu, hassas ve güvenli manevraya dönüştürüyor,” diyor.

Daha ileri seviyede geliştirilmiş Park Yardım Sistemi, sürücü vites kutusunu ve otomobilin hızını kontrol ederken, direksiyonu devralıp yönlendirerek hem paralel hem de iki araç arasına park etmeyi kolaylaştırıyor.

Ultrasonik sensörler park alanını tespit ediyor
Park manevrası, otomobilin etrafındaki oniki ultrasonik sensörden gelen bilgilere dayanıyor. Sürücü paralel park sırasında Park Yardım Sistemi’ni aktive ettiğinde, sensörler boş park alanları için otomobilin yanlarını taramaya başlıyor. Otomobilin uzunluğundan minimum 1.2 kez daha uzun bir park alanı tespit edildiğinde, sürücüye sesli bir sinyal ve gösterge panelindeki bir mesajla bildiriliyor. İki araç arasına park durumunda, alanın aracın genişliğine ek olarak bir metre daha geniş olması gerekiyor.

Ekran daha sonra sürücüyü otomobil park olana kadar gösterge panelindeki metinler ve animasyonlar aracılığıyla adım adım yönlendiriyor.

Otomobilin üstünden kuşbakışı görünümü
Yeni XC90 aynı zamanda sürücüye çevreye dair kuşbakışı görüntü sağlayan ve otomobilin üstünde belli bir noktadan görülen 360°, tüm etrafı saran görüntü sunuyor.

Bu kuşbakışı görüntü dört gizli balıkgözü kamera tarafından sağlanıyor. Bu kameralardan biri öne, ikisi kapı aynalarına ve biri de arka plaka üzerine monte edilmiş durumda.

360° lik görüntü ayrıca ön, arka ve yan görünümler gibi çevreye dair diğer görüntülere de rahat erişim sağlıyor.

Peter Mertens, “360° görüntü, sürücünün görüşünün doğrudan engellendiği durumlarda, örneğin iki yanı engellerle dolu dar bir yoldan çıkarken ya da bir römork veya karavana doğru geri geri giderken son derece yararlı,” diyor. “Ayrıca park sırasında, örneğin otomobilin tamamen park çizgileri dahilinde olduğundan emin olmak istediğinizde büyük destek sağlıyor.”

Yan Trafik Uyarısı
Yeni XC90’da bulunan üstün IntelliSafe çözümleri, bir park alanından geri geri çıkarken sürücünün arkasını kollayan Yan Trafik Uyarısı’nı da kapsıyor. Sürücüyü sesli bir sinyal ve ortak ekrandaki uyarı ile ikaz ederek, her iki tarafta 30 metreye kadar yaklaşan trafik hakkında uyarıda bulunuluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org