WEB GÜVENLİĞİ NETSPARKER’DAN SORULUR

WEB GÜVENLİĞİ NETSPARKER’DAN SORULUR

TÜRKİYE’NİN WEB GÜVENLİĞİ BİR DÜNYA MARKASI OLAN, YERLİ YAZILIM

Web güvenlik alanında, Türkiye’nin gururu olan Netsparker, global bir marka olabilmek için 2009 yılında Ferruh MAVİTUNA tarafından Londra’da kuruldu.Çok kısa sürede dünyada web güvenliği konusunda ilk akla gelen çözümlerden biri olan Netsparker, dünya markası haline gelmiş yerli bir yazılım.

NASA, SAMSUNG, Intel, EA Electronics, UNICEF gibi müşterileri bulunan Netsparker, Türkiye’de TAI, TURKSAT gibi yüksek teknoloji firmalarının ve bir çok özel bankanın web güvenliğini üstleniyor.

Özellikle son aylarda Türkiye’de bilgi güvenliği konusunda meydana gelen zafiyetler siber güvenlik konusunda bilinçlenmeye hız kazandırdı. Türkiye’de yerli yazılım ve yerli donanımın yeni yeni önem kazanmaya başlasa da,, Netsparker 2009’dan beri yerli güvenlik yazılımı geliştiriyor ve Türkiye’de daha fazla kuruma ulaşmak istiyor.Netsparker’ın Türkiye’de cirosunu 2 yıl içinde 2 milyon dolara çıkarmak gibi bir hedefi var.

Netsparker, çeyrek milyar dolar büyüklüğündeki sektörde HP (WebInspect) ve IBM (AppScan) gibi devlerin güvenlik yazılımları ile rekabet ediyor…

Netsparker iki çok önemli teknik özelliğiyle rakiplerinden ayrılıyor.
Netsparker, kötü niyetli bir hacker’ın muhtemel kullanacağı tüm yolları deneyerek web sitesine saldıran bir yazılım. Bir web sitesini otomatik olarak analiz edip sitedeki güvenlik açıklarını raporlayabilen Netsparker, verdiğiniz bir siteyi önce normal bir kullanıcı gibi dolaşıyor. Bu süreç içerisinde Javascript/AJAX isteklerini çalıştırıp analiz eden yazılım, sitedeki tüm saldırı noktalarını da tespit ediyor. Bunun ardından siteye belli istekler gönderip sitenin cevaplarını alan uygulama, tüm bu analiz işlemlerine göre açıklık veya tehlike içeren noktaları detaylı olarak raporluyor.

Netsparker’ın geliştirdiği sistem, diğer rakiplerinin aksine sadece açıkları bulup önem sırasına göre raporlamakla kalmıyor. Program, muhtemel bir saldırganın izleyici yolları takip ederek kapıları açıp sistemin içine gerçekten sızlabildiğini göstermek için, içeride karşılaştığı bir dosyayı da kopyalayarak bir kanıt olarak sunabiliyor. Netsparker, web sitesi hangi programlama dilinde yazılmış olursa olsun, sonucu %100 garantili bir şekilde sunuyor. Bu sistem şirketlerin açıkları bulabilmek için harcayacakları insan gücü ve mesai sürelerini de düşürüyor.

Netsparker’ın ikinci ve en önemli bir diğer özelliği ise, bu güvenlik taramasını aynı anda 1000’den fazla web sitesi için gerçekleştirebiliyor olması. Sonuçları 24 saat gibi çok kısa bir süre içersinde %100 doğruluk payı ile raporlayabiliyor. Intel gibi, 1000 den fazla web sitesine sahip markalar bu özelliği sebebiyle Netsparker’ı tercih ediyor.
Netsparker, hem yerli yazılım, hem bir dünya markası olarak zaten var olduğu Türkiye web güvenlik sektöründe 1 numara olmak için çalışıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ