YENİ DACIA SANDERO Stepway

YENİ DACIA SANDERO Stepway

Yeni Dacia Sandero Stepway ile 4 gün geçirdim.

Dacia Sandero Stepway bir sürprizle bana yollanmış. Bir sabah kahvaltısında aradığınız ne varsa hepsi son derece şık bir paket ile sabah ev adresime geldi. Sabah kahvaltısına ayarlanan randevu tam saatinde olmuş. Güzel ve detaylı düşünülmüş bir planlama. Bu jest için Dacia ve Renault yetkililerine teşekkür ederim.

İlk defa 2008 yılında Türkiye yollarına çıkan Dacia Sandero Stepway, büyük bir değişim geçirmiş ve daha lüks ve kullanışlı olmuş. Öyle ki, ilk yıllarında o zaman ki fiyatı ile, son derece ucuz bir otomobildi. Şimdi ise, eklenen daha lükse kaçan donanımları ile bile yine dikkat çeken bir fiyata sahip. 134.900 liradan başlayan fiyatları, 160.900 liraya kadar çıkıyor.

Sandero Stepway’in içine ilk girdiğimde dikkatimi hemen çeken, telefon tutacağı oldu. Son derece akıllıca bir aksesuar Sandero’da standart olmuş. Bence iyi bir düşünce. Sonrasında diğer dikkat çeken ise, 8 inç’lik multimedya ekranı oldu. Son derece kullanışlı ve anlaşılır ekran ise, aracın bir çok kontrolu sağlanabiliyor.

Daha bir SUV havasına girmiş olan Sandero Stepway, yol tutuşu ve dayanıklı görüntüsü ile de göz dolduracağa benzer. Araç biraz titreşimli çalışsa da, kendi sınıfında iyiler arasında sayılabilir. 2008 yılından beri çizdiği sağlamlık karakteri ise, bu yeni tasarımı ile daha da desteklenmiş. Dacia Sandero, sağlam ve dayanıklı bir imaj yaratıyor.

Daha önceki modellerine göre mobilite kavramı ve araç içi ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir tasarımla geliştirilmiş. Araç içinde özellikle sürücüye daha büyük bir rahatlık sağlanmış. Kontrol düğmelerine ulaşım çok kolay. Koltuklar biraz daha rahat olabilirdi ama, fiyatı düşünüldüğünde çok da kötü düşünülmemeli. Bagaj ise, son derece geniş ve bagaj kapağının rahat açılması, yüklemeyi kolaylaştırıyor.

Yeni Sandero’da yan aynalar biraz daha büyük olabilirdi, ama doğru ayarlandığında işlevini görüyor kesinlikle.

Motoru için söylenecek bir şey yok. Yeterli çekiş, yeterli güç ve devirli kullanımda; rahat hızlanıp rahat seyir sağlıyor. 1 litrelik motor hem ekonomik hem de 65 hp gücünde. Yeni sistem motor Stepway’de tutmuş.

Sürüş sırasında yumuşak ve derinlik/yükseklik ayarlı direksiyon ile iyi bir yol tutuş, güvenli bir seyir sağlıyor. Virajlarda gaza yüklenildiğinde, Sandero virajı çizgisinden sapmadan tamamlayabiliyor. Sürücü koltuğunun düzgün konumlandırılması, aracın her yerine rahat bir görüş veriyor.

Ve benim için en önemli konulardan biri olan güvenlik. Sandero’nun içine girdiğinizde güvenli bir araç olduğunu hissettiriyor. Araç sütunlarının genişliği özellikle can güvenliğinin artırılması konusunda hayli güvenli hissetmenizi sağlıyor.

Yenilenmiş ön görünüm, segmentindeki rakipleri ile yarışabilecek seviyede. Led farlar ve eskiye göre daha modern bir hava getiren ızgara ve tamponlar; Sandero’nun daha yakışıklı olmasını sağlamış. Daha modern görünüm kazanmış ve daha karakterli bir hava yaratılmış. “ben güçlü bir otomobilim” diyen bir Dacia Sandero Stepway ortaya çıkmış.

Biraz daha teknik bir dille anlatmak gerekirse; Renault Grubu’nun CMF-B platformunda üretilen modeller, aralarında X-Tronic şanzıman, kör nokta uyarı sistemi, kablosuz Apple Car Play ve elektrikli park freninin de bulunduğu birçok yeniliği de beraberinde getiriyor.

Modern mobilite ihtiyaçlarını yeniden tanımlayan Dacia, tamamen yenilenen B-HB segmentindeki temsilcisi Sandero ve B-SUV segmentinin yeni oyuncusu Sandero Stepway ile tüketicilere bir otomobilde olması gereken tüm özellikleri sunuyor..  İlk kez görücüye çıktığı 2020’nin Eylül ayında büyük bir beğeniyle karşılanan modeller daha dinamik ve modern bir görünüm kazanırken, konfor, güvenlik ve teknolojik özellikleriyle de Dacia’nın kalite algısını üst seviyeye taşıyor.

Tüm dünyada toplamda 2,1 milyonluk satış başarısına ulaşan modeller, Türkiye’de ise 110 bini aşkın kullanıcıyla buluştu. 2017 itibarıyla Avrupa’da binek otomobil perakende pazarı lideri konumunda bulunan Sandero ailesi, üçüncü nesliyle birlikte tüm bu başarılarını daha da ileriye taşıyacak.

Yeni Sandero keyifli bir SUV olmuş.

Tamamen yeniden tasarlanan Yeni Sandero atletik ve iddialı bir yorumla eski nesline kıyasla çok daha modern bir görünüme kavuştu. Ön tarafta logo dışında tüm detayların değiştiği Sandero ailesi, yeni marka kimliğini tanımlayan Y şeklindeki ışık imzalı LED farlar ve krom görünümlü ön ızgara ile fark yaratıyor. Yeniden konumlandırılan sis farları ise, ön taraftaki bütünüyle değişen tasarım diline eşlik ediyor. Önden bakıldığında daha eğimli bir çizgiye sahip olan yan camlar, daha verimli tasarlanmış bir iç mekânın da habercisi niteliği taşıyor.

Arka tarafta ise genişleyen omuzlar, Yeni Sandero’ya güçlü bir karakter kazandırmış. Yeni nesille birlikte gizlenmesine rağmen kolay ulaşılabilir bagaj kapağı açma düğmesi, artan ergonominin sinyallerini veriyor. Radyo anteni ise tavanın arkasına doğru konumlanarak daha estetik bir görünüm sağlıyor. Y şeklindeki ışık imzası arka farlarda da bulunurken, tasarım anlamında bütünlüğü sağlıyor. Pratik kullanım ve estetik iyileştirme amacıyla otomobillerin kapı kolları da bu tasarım bütünlüğüne uygun olarak yenilendi. Ayrıca Dacia markasında bir ilk olan elektrikli açılır cam tavan şık bir izlenim yaratırken, iç mekânda ferahlık hissini artırıyor.

Yeniden tasarlanan yan aynalar sayesinde Yeni Sandero’nun genişliği aynalar kapalı halde 115 mm artarken, açık halde ise sadece 13 mm arttı. Böylece modelin toplam dış genişliği neredeyse değişmezken, akıllı tasarım dokunuşlarıyla iç mekânda ferahlık sağlandı.Yere daha sağlam basan Yeni Sandero’da ön tekerlek izi 37 mm genişledi. Otomobilin toplam yüksekliği 20 mm azalırken, boyu 19 mm arttı. Yerden yükseklik bir önceki nesil ile aynı kalırken, Yeni Sandero boyutlarıyla kompakt bir otomobil olma özelliğini sürdürüyor. Otomobilin ağırlığı yaklaşık 60 kg artmasına rağmen, ön camın daha eğimli olması, yeniden tasarlanmış yan aynalar ve kaput çizgileri gibi tasarım öğeleri sayesinde aerodinamik direnç katsayısı yüzde 11,1 oranında azaltıldı. (0,719) Bu durum daha düşük yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımını da beraberinde getiriyor.

Yeni SanderoStepway’e SUV aşısı tutmuş.

B-SUV segmentinin en yeni ve iddialı oyuncularından Yeni SanderoStepway, dış taraftaki tasarım detaylarıyla güçlü bir SUV kimliğine büründü. Yeni Sandero’ya kıyasla yerden yüksekliği 41 mm daha fazla olan Yeni SanderoStepway’in aynalar kapalı halde genişliği ise 87 mm arttı. Yenilenen tasarımıyla Yeni SanderoStepway daha kaslı hatlara sahip. Kaput üzerindeki çizgiler de bu güçlü yapıyı vurguluyor. Ön ve arkada bulunan krom görünümlü koruma kızakları otomobili çekici kılarken, yan kapı korumaları da güçlü duruşu destekliyor. Dacia markasının akıllı çözümler üretme felsefesine paralel olarak ilk kez Yeni SanderoStepwayile birlikte gelen modüler tavan barları, enine doğru da konumlandırılabiliyor. Bu özellik sayesinde port bagaj, bisiklet ya da kayak malzemesi gibi eşyalar kolaylıkla otomobile yüklenebiliyor.

Yeni Sandero’da aerodinamik direnç katsayısı azaltıldı. Yüzde 6,3 azalan katsayı (0,836) ile düşük yakıt tüketimi ve karbondioksit verilerine ulaşılıyor. 

Tarzı yansıtan renk ve jant seçenekleri

Yeni Sandero yedi farklı renk seçeneği bulunuyor. Yeni Sandero’da  Ayışığı Gri, üçüncü nesille birlikte ilk kez renk skalasına katıldı.

Yeni Sandero, donanım seviyesine ve opsiyona göre 2 adet 15 inç ve bir adet 16 inç, jant seçeneği ile sunuluyor.

Ferah ve kullanıcı dostu bir iç mekân

Yeni Sandero’da iç mekânı da dış tasarıma paralel olarak evrim geçirdi. İç mekânda direksiyon haricinde tüm öğeler değişirken, derinlik ayarlı ve elektrik takviyeli hale gelen direksiyon daha yüksek bir sürüş konforu vadediyor. Ön panel, kapı panelleri ve koltuk döşemelerinde kullanılan dekoratif malzemeler, iç tasarımda göze hoş gelen bir tasarım bütünlüğü sağlıyor. Yenilenen otomatik klima dizaynı, yeni tuş takımı ile birlikte ergonominin yanında şık bir görünüm sağlıyor. Dacia’nın yeni tasarım diline işaret eden havalandırma ızgaraları, kalite algısını daha ileriye taşıyor. Konsolun üzerinde konumlanan multimedya ekranı ise teknolojik bir kokpit deneyimi yaşatıyor. Modellerde alınabilen 8 inç multimedya ekranı Dacia markası için bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yeni Dacia Sandero’da gösterge panelleri de artık çok daha rahat okunabilir hale gelmiş. LPG tankı doluluk bilgisini de kullanıcıyla paylaşan gösterge paneli, yolculuk esnasında büyük kolaylık sağlıyor. Yepyeni bir yorumla kullanıcılar ile buluşturulan ayarlanabilir koltuklar, daha keyifli ve güvenli bir yolculuk sunuyor.

Sandero ailesi ön ve arka kapı panellerinin yanı sıra, orta konsol gibi bölümlerde bir önceki nesile göre 2,5 dm3 artışla 21 dm3’lük depolama hacmini kullanıcılarla buluşturuyor. 410 dm3’lük bagaj hacmi ise genişliğiyle segmentlerde iddialı bir konumda bulunuyor. Son olarak Dacia modellerinde ilk kez gelen elektrikli açılır cam tavan, iç mekandaki ferahlık hissinin başrol oyuncuları arasında yer alıyor.

Daha ferah bir iç kabine sahip Yeni Sandero ailesinde, omuz mesafesi 8mm, arka koltuk diz mesafesi ise 42 mm arttı. Yeni diz mesafesiyle Yeni Sandero ailesi 2 modelde de sınıflarının en iyi arka koltuk diz mesafelerinden birini sunuyor.

CMF-B platformuyla birlikte gelen güvenlik ve sürüş özellikleri

Yeni Renault Clio ve Captur modellerinin de üretildiği Modüler CMF-B platformunun Dacia markası özelinde ilk kez kullanıldığı modeller olan Yeni Sandero ve Sandero Stepway, önemli iyileştirmelerle geliyor. Daha hafif ve sertleştirilmiş şasi, yeni karoseri yapısı sayesinde titreşimlerin kabine iletimi azaltılarak araç içi sesi ortalama 3 ila 4 desibel düşürüldü.

Yeni elektrik takviyeli ayarlanabilir direksiyon kullanımda önceki nesile göre yüzde 36 daha az güç gerektiriyor. Araç hızına duyarlı direksiyon artık daha sessiz çalışırken, sürüş ve manevra esnasında büyük kolaylık sağlıyor.

Son olarak Yeni Sandero ailesi en yeni sürüş destek sistemleriyle birlikte geliyor. Sandero ailesine birçok yenilik getiren platformla birlikte otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve kör nokta uyarı sistemi ilk kez kullanılıyor. Ayrıca E-Call, Yokuş Kalkış Yardımcısı ve Start&Stop teknolojisine sahip modellerde, elektrikli park freni ve eller serbest DaciaKart  sistemi ise ilk kez sunuluyor.

3 farklı multimedya sistemiyle teknoloji dopingi

Tamamen yenilenen Sandero, tüketicilerin her seviyedeki ihtiyacına cevap veren 3 farklı multimedya sistemine sahip. Giriş seviyesinde sunulan Media Control, USB ve Bluetooth bağlantısı sunarken, 2 adet hoparlör ve 3,5 inç TFT ekranlı radyo sistemi içeriyor. Ayrıca ücretsiz olarak sunulan Media Control aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefonlar tıpkı bir multimedya sistemi olarak kullanılabiliyor. Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor. Sürücü tarafında bulunan çift mikrofon ise, daha net ses aktarımı sağlayarak otomobil için telefon görüşmelerinin kalitesini artırıyor.

Tüm Prestige versiyonlarında standart olarak sunulan Media Display sisteminde ise, 8 inç dokunmatik ekran ve Apple CarPlay özellikleri bulunuyor. Konumu ve boyutu tamamen değişerek çok daha ergonomik bir hale gelen ekran, 4 hoparlör ile birlikte geliyor. Media Display multimedya sistemi, ekranın sol tarafına yerleştirilebilen telefon sabitleme aparatıyla birlikte sunuluyor. Sürücü ayrıca, direksiyon üzerinde bulunan tuş yardımıyla tek dokunuşla Siri üzerinden otomobiliyle iletişim kurabiliyor.

Media Nav sistemi ise, Media Display’in özelliklerine ek olarak Renault ve Dacia markalarında ilk olan  kablosuz Apple CarPlay ile donatıldı. Bu sistem ile ek 2 hoparlör daha sunulurken, navigasyon özelliğini de tüketicilerle buluşturuyor.

Verimli motor seçenekleri ilk kez X-Tronic şanzımanla kombinleniyor

Yeni Sandero ve tüketicilere zengin ve verimli bir motor yelpazesi sunarken, ilk kez sunduğu X-Tronic şanzımanla sınıfının en ulaşılabilir otomatik vites seçeneğini getiriyor. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Bugüne kadar başarısını kanıtlayan, turbo beslemeli 100 beygir gücündeki ECO-G LPG motor seçeneğine ise 6 ileri manuel şanzımanla sahip olunabiliyor. B segmentindeki tek fabrika çıkışlı LPG seçeneği olma özelliğini sürdüren bu motorla Sandero ailesi, binek pazarında en düşük yakıt tüketim maliyetlerinden birini tüketicilerle buluşturuyor. 5 ileri manuel şanzımanla donatılmış 65 beygir gücündeki SCe motor ise yalnızca Yeni Sandero’da mevcut.

DONANIM & TEKNİK TABLOLAR (Yeni Sandero)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ