“YENİ HURACAN LP 620-2 SUPER TROFEO”

“YENİ HURACAN LP 620-2 SUPER TROFEO”
  • Güncel
  • 29 Ağustos 2014 09:26
  • 1.710

LAMBORGHİNİ, MOTOR SPORLARI BÖLÜMÜ TARAFINDAN GELİŞTİREN YENİ NESİL YARIŞ OTOMOBİLİ

Otomobil dünyasının saygın etkinliklerinden Monterey Otomobil Haftası sırasında dünya prömiyeri yapılan otomobil, 2015 Lamborghini Blancpain Super Trofeo’nun üç pazarında da (Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika) otomobil severlerle buluşacak.
342771
Huracan Super Trofeo, yarış serileri açısından yeni bir gösterge belirliyor. Şaside 43 kilogram ile olağanüstü hafif olan ve arka aksa kadar uzanan silindir kafesi ve bir önceki modele göre yüzde 45 gibi çok yüksek bir oranda iyileştirilen etkileyici burulma sertliği yer alıyor. Çerçeve, ön tarafta iyileştirilmiş radyatör ve arkada da daha iyi aerodinamik özellikler sağlayan yarış vites kutusunu içinde barındıracak şekilde değiştirilmiş yapısıyla karbon ve alüminyumun karışımından üretildi. Huracan Super Trofeo’nun brüt ağırlığı 1.270 kilogram ve ağırlık dağılımı da yüzde 42/58.

Kaportada kompozit malzemeler kullanıldı ve aerodinamik özelliklerle birlikte, kurucusu Gian Paolo Dallara’nın doğrudan katılımı ve Dallara Engineering ile yapılan işbirliğiyle geliştirildi. Huracan Super Trofeo’ya yapılan rötuşlar arasında ‘hızlı söküp takma’ sağlayan yeni kaporta ve Gallardo’dan bile daha iyi performans sağlayan yeni yağ radyatörü yer alıyor.
Lamborghini Blancpain Super Trofeo’nun göze çarpan bir diğer özelliği de arkadan itiş seçeneğinin halihazırda GT sınıfında kullanılmış olması. Bu, Super Trofeo sürücülerine motor sporları kariyerlerini geliştirmek için bu çekiş sisteminde önemli bir deneyim elde etme olanağı sunuyor. Huracan Super Trofeo’nun diğer teknik özellikleri arasında yeni motor destekleri, yeni üç diskli debriyaj ve Magneti Marelli motor sporları bölümü tarafından elektrikli tahrik edici ile birlikte Huracan Super Trofeo için özel olarak geliştirilen XTrax sıralı vites kutusu yer alıyor.

Kullanılan elektronik özellikler, geliştirme konusunda önemli bir atılıma işaret ediyor ve artık yarış için özel olarak geliştirilen yeni, hafif ağırlıktaki kablo ve bağlantılar kullanılıyor. Veriyi ve vites değişikliklerini kontrol eden kontrol ünitesi MOTEC M182 ve gösterge paneline de yeni TFT ekran eklendi. Diğer kendine özgü özellikler arasında çekiş kontrolü ve Bosch Motorsport ABS yer alıyor.
Bu sistem, hava ve yol koşullarına göre ideal ayarı yapmak için direksiyondan doğrudan seçilebilen 12 farklı ayara sahip. Ön ve arka ışıklarda da aynı yol otomobili versiyonunda da olduğu gibi LED aydınlatma kullanıldı. Yeni, yarışa özel direksiyon da OMP ile birlikte geliştirildi.
Aerodinamik özellikler, daha iyi sürükleme verimliliği, azami çekiş ve tüm koşullarında azami bastırma kuvveti sağlayacak şekilde düzenlendi. Hiç olmadığı kadar dengeli olan aerodinamik özellikler, 10 farklı ayara sahip arka kanat ve arka dağıtıcılar ile ayarlanabilir ön hava girişlerinden faydalanıyor.

Yeni Lamborghini Huracan Super Trofeo’da özel olarak Pirelli lastikler kullanılıyor. Pirelli, Lamborghini’nin kendine özgü karakterine mükemmel uyum sağlayacak lastikleri oluşturabilmek için bu yeni otomobilin ilk çizimlerinden son yol testlerine kadar geliştirilme sürecinin her aşamasını yakından takip etti. Bunun sonucunda da yeni Huracan Super Trofeo’da iki çekişli sürüşle devam etme kararı verilmesiyle birlikte önde 305/660-18, arkada da 315/680-18 olmak üzere yeni lastik boyutları kullanıldı. Huracan Super Trofeo’da tamamen ayarlanabilir denge çubukları ve iki şekilde ayarlanabilen Ohlins tamponlar yer alıyor. Hidrolik direksiyon, yönlendirme hassasiyetini artırırken, elektrikli güç pompalama kullanıyor.

Yarış koşullarına özel olarak, gösterge paneli, orta tünel ile direksiyon, vites kolu ve ergonomik koltuklar gibi temel sürüş parçaları da dahil olmak üzere otomobilin iç mekanında Nero Ade renkte Alcantara kullanıldı.

Teknik Veriler:

Motor 620 CV
Ağırlık 1270 kg
Ağırlık/Güç Rasyosu 2,05
Güç Aktarımı XTRAC 2WD Yarış Vites Kutusu
Vites Kutusu Aktüatörü MMarelli Elektrikli Aktüatör
Şasi 39870 Nm/deg (+%45)
İyileştirilmiş güvenlik yapısı
Aerodinamik özellikler Sürükleme: -%15
Bastırma Kuvveti: +%43
Verimlilik: +%69
Elektrik/Elektronik Yarış Kablo Donanımı/Elektronik

Güç Aktarım Sistemi
Motor Boylamsal – V10
IDS (NO MPI)
BMC Hava Girişleri
Silindir Hacmi 5204
Güç 620 CV @ 8250 d/d
Tork 570 Nm @ 6500 d/d
ABS Yarış ABS (12 pozisyon)
ESP YOK
Çekiş Kontrol 9 pozisyon TC
Güç Aktarım 2 WD
Xtrac altı hızlı sıralı vites kutusu
Debriyaj Üç diskli yarış debriyajı
Hafif ağırlıklı volan

Boyut ve Ağırlık
Ön Çekiş 1695 mm
Arka Çekiş 1660 mm
Aks Mesafesi 2620 mm
Yakıt Tankı 118 L
Yakıtsız Ağırlık 1270 kg

Süspansiyon
Süspansiyon Katı burç yatağıyla çift süspansiyon çatalı
Teker Sabitleme Tek Kilit Sistemi
Denge Çubuğu Ön: 6 pozisyon
Arka: 2 pozisyon
Tamponlar Ohlins TTX 36 2 yön
Ön: aynı sırada
Arka: ardışık arka tür
Fren Diskleri Ön: Çelik 380×35 mm
Arka: Çelik 355×32 mm
Fren Kaliperi Ön: 6 pota tek blok
Brembo Racing Arka: 4 pota tek blok

Jant ve Lastikler
Jantlar Ön: 11×18’’ ET 28,8
Arka: 12×18’’ ET 32
Lastikler (Pirelli) Ön: 305/660-18 DH
Arka: 315/680-18 DH

Elektrik Elektronik Özellikler
ECU MOTEC’ten M182
TCU MOTEC’ten M182
Enerji Kutusu MOTEC’ten PDM 30
Otomobil Donanımı Motor Sporları Donanımı
Gösterge Paneli MOTEC’ten TFT Gösterge Paneli
Direksiyon Yarış ve çok fonksiyonlu direksiyon

Diğer Özellikler
Aero kit Hızlı sabitlemeye sahip tam aero kit (DZUST)
Hız Sınırlayıcı Evet, ayarlanabilir hız
Güvenlik Donanımı Koltuk 8855 FIA Spec ve Koltuk 8866 FIA
Spec (Opsiyonel)
6 noktalı emniyet kemeri
7 noktalı Yangın Söndürücü

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ