www.autowritetr.com

Yeni OPEL Astra’nın fiyatı belli oldu.

Yeni OPEL Astra’nın fiyatı belli oldu.

Makyajlanan Opel Astra’nın Türkiye fiyatları belli oldu. 1,2 litrelik baz motor, manuel şanzıman ve Edition isimli donanım seviyesiyle 169.900 TL’den başlayan fiyat listesi, aynı motorun 1,4 litre hacimli, CVT otomatik şanzıman ve GS Line isimli donanım seviyesiyle 194.900 TL’ye ulaşıyor. 1,5 litrelik yeni dizel motora ve 9 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonların başlangıç seviyesi Edition donanım seviyesiyle 198.900 TL iken Elegance donanım seviyesinde 235.900 TL’ye kadar ulaşıyor.

Astra’nın tüm motor ailesi yenilenmiş. Üstelik her biri Astra için bizzat Opel tarafından geliştirilmiş yepyeni motorlarla. Zira PSA motorları Astra’nın üzerinde yükseldiği GM altyapısına uyumlu değil. Başlangıç seviyesini 1,2 litrelik 3 silindirli benzinli motor oluşturuyor. Buraya kadar PSA motoruna benzese de yeni geliştirilen bu motor, 110 HP (195 Nm tork), 130 HP (225 Nm tork) ve 145 HP (225 Nm tork) güç üreten 3 versiyona sahip. Bu motorların tamamı 6 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor. Otomatik şanzıman isteyenler içinse aynı motorun hacmi 1,4 litreye yükseltilmiş versiyonu, yine 145 HP güçle sunuluyor. Bu motoru farklı kılansa 236 Nm’lik maksimum tork verisini 1500 d/d’dan itibaren üretiyor oluşu. Bu çok iyi haber, zira 1,4 litrelik benzinli motorla artık CVT şanzıman sunulacak. Dizel cephesindeyse yine PSA motorunu hatırlatırcasına 1,5 litrelik bir makine var. Fakat bu motor, Fransız türdeşinden farklı olarak 3 silindirli. 105 HP (260 Nm tork) ve 122 HP (300 Nm tork) olmak üzere iki güç versiyonuna sahip olan motor, standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla sunulacak. Eğer otomatik şanzıman isterseniz devreye GM imzalı ve 9 vitesli Hydro-Matic şanzıman giriyor. Bu şanzımanla motorun maksimum torku da 285 Nm’ye geriliyor ama tork üretim devri de 1750 d/d’dan 1500 d/d’ya iniyor. Tüm bu motorları geliştirmek makyaj için abartılı bir yatırım gibi görünse de, daha şimdiden 2021’de devreye girecek olan Euro 6d emisyon normunu karşılanabiliyor oluşu çok önemli. Yani Astra en az 3 yıl daha rahat edecek ki aynı motorların makyajla birlikte Insignia’ya uygulanması da maliyetleri düşürecektir.

Bunun dışında modelin aerodinamik özellikleri elden geçirilmiş, süspansiyon sistemi tekrar ayarlanmış ve amortisörleri değiştirilmiş, daha önce sadece çok güçlü versiyonlarda sunulan Watt kollu arka aks Sport şasi adı altında seçimlik de olsa donanıma eklenmiş ve kimi donanımlar da geliştirilmiş.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ