Yeni Renault Megane

Yeni Renault Megane

Dinamik performans, teknoloji ve sürüş keyfi

Dinamik ve özenle tasarlanmış hatlar

Dengeli orantılar ve sıra dışı far tasarımı

Yeni Megane, daha dinamik ve iddialı bir duruş sergileyen önceki nesillerine göre daha dengeli orantılara sahip:.
 daha uzun: 4,359mm (+64mm),
 daha alçak: 1,447mm (-25mm),
 daha geniş ön ve arka iz mesafesi; Yeni Megane’ın segmentinde en genişi – önde: 1,591mm (+47mm) arkada: 1,586mm (+39mm),
 daha uzun dingil mesafesi: 2,669mm(+28mm)
 daha kısa ön çıkıntı: 771mm (-21mm),
 18 inçe kadar daha fazla jant serisi.

Yeni Megane,güçlü omuzları ile Renault markasını genlerine işlemiş olan dinamizmi vurguluyor. Gövdenin ve kaputun alt kısmındaki düzenli ve belirgin hatlar otomobilin dinamik duruşuna katkı sağlıyor.

1449873993_brahim_Aybar_Yeni_Megane_GT

Lastikler ile gövde arasındaki boşluk azaltılarak yeni Megane’ın sunduğu kalite etkisi daha da artırıldı. Gözden geçirilen ön süspansiyon geometrisi ve daha açılı amortisörler 25ila30mm arası bir boşluğa sahip.

Yeni Renault Megane,önde ve arkada sıra dışı tasarımları ile gündüz ve gece farlarına sahip:

 Önde yer alan C şeklindeki gündüz farları LED 3D-efektli aydınlatma kılavuzlarına sahip. Yeni Megane’ın Icon versiyonundan itibaren hem kısa hem de uzun aydınlatma fonksiyonlarına sahip Full-LED aydınlatma modülleri standart olarak bulunuyor. Bu Pure Vision LED teknolojisi halojen aydınlatma sistemlerine göre gece görüşünde dikkate değer bir iyileştirme sağlıyor.
 Arkada, sürekli yanan LED farlar,Edge Light teknolojisi sayesinde yatay ışık imzası sunuyor. Yeni Edge Light teknolojisi sayesinde derin, koyu kırmızı bir ışık ile 3D fırça darbesi etkisi uyandırılıyor.

Bu sıradışı ışık imzası, aracın içindeMULTI-SENSE teknolojisi sayesinde bir yansıma buluyor. Söz konusu teknoloji beş sürüş modu ile beş ayrı aydınlatma ambiyansını kontrol ediyor(Ayrıntılı bilgi için bkz / Bir üst segmetten alınan teknolojiler).

Özenli kokpit ve konforlu koltuklar

Aracın kabini sürücüyü tam manasıyla şımartan bir ‘kokpit’hissi uyandırıyor:renkli Head Up Display, renkli7-inçlik TFTekran, portre formatındaı8.7-inçlikmultimedyatablet, R-LINK2ve yükseltilmiş orta konsol.İç mekanda işçilik ve kaliteye büyük özen gösterildi. Ön göğüs için tercih edilen yumuşak dokunuşlu malzeme,kapı kaplamaları boyunca zarif biçimde uzanıyor. Bu malzeme aynı zamanda ön panelin alt kısmından orta konsola doğru da uzanıyor. Touch versiyonundan itibaren deri kaplamalı direksiyon simidi ve direksiyonun üzerinde gösterge, havalandırma, konsol ve düğme çerçevelerinde zarif krom detaylar yer alıyor.

Dikkatle tasarlanmış koltuklarda kullanılan çift yoğunluklu köpük sayesinde araç yolcularına optimumkonfor ve destek sağlanıyor.Koltukların şekli Yeni Espace ve Talisman’dakiler ile aynı.
İlhamını iç mekan mobilyalarından ve deri ürünlerden alan özel malzemeler sıcak ve modern. Koltuklardaki ve kapı kaplamalarındaki üst dikişlerin işçiliğine Megane 3’e oranla daha fazla özen gösterildi.

Yeni Megane GT-Line: Yeni Megane için daha sportif bir tasarım

Yeni MeganeGT-Line, sportifdış tasarımı GT line’a özel iç tasarım paketi ile bir araya getiriyor.

Yeni MeganeGT-Line’daspesifik, sportifbirön tampon bulunuyor. Genişletilmiş ön hava girişi, yan hava girişleri ile desteklendi. Kendine haz petek desenli alt ızgara ile birlikte üst ızgara Yeni Meganeile aynı. Yeni Megane GT Line’ın yan kanatlarında ve arka kısmında özel GT line logosu yer alıyor.

Yeni Megane GT Line standart olarak 17’’ Dark metal alüminyum alaşımlı jantlara sahip. Ayrıca yeni Megane’da yer alan 18”alüminyum alaşımlı jantlar GT Line versiyonunda da opsiyonel olarak seçilebiliyor.Yan aynalar, difüzör ve öndeki yan hava kanallarıda Dark metalden imal edildi.

Yeni MeganeGT-Line’ın kabini şık ve sportif.Kişiyi sarmalayan koltuklar ilave yan destek sağlıyor ve entegre başlıklar, mavi üst dikiş ve spor logoları ile sunuluyor.Kabin içerisindeki düz alanlarda göze çarpan mavi tonları ve üst dikişler Iron Blue gövde rengiyle uyum içinde.Ön panelde ise Yeni Megane ile aynı TFT ekran yer alıyor. Özel direksiyon simidi ise daha iyi tutuş sağlıyor. Ön çamurluklarda bulunan GT-Line logosuön panel döşemesinde de göz çarpıyor.

1449874429_Megane_Details_GT_02

Bir üst segmentten alınan teknolojiler

CMF (Common Module Family) C/D modüler mimarinin kullanılması sayesinde Yeni Megane’nın bir üst segmentle yani yeni Espace ve Talisman ile aynı özelliklerin kullanması mümkün oldu.Bu özellikler arasında şunlar yer alıyor: Head Up Display, 7 inçlik renkli TFT (Thin Film Transistor) gösterge paneli, iki versiyon halinde sunulan mültimedya R-Link 2 tablet (7 inçlik harita formatı veya 8.7-inch portre formatı ekran), Multi-Sense teknolojisi ve 4Control. Bu kapsamlı teknolojiler segmentte eşsiz bir yer tutuyor.

R-LINK2, aracın çeşitli fonksiyonları kontrol eden bir kumanda merkezi:multimedya,navigasyon,telefon, radyo,MULTI-SENSE,sürüşe yardımcı teknolojiler(ADAS),4Control,vs…

8.7-inçlik tablet R-LINK 2 sayesinde internet bağlantı teknolojili bir sürüş
Yeni Megane’da 8.7-inçlik (22 cm) portreformatlı ekrana sahip R-Link 2 bulunuyor. Bu, Yeni Espace ve Talisman’da kullanılan ekran ile aynı. Bu segmentte daha önce görülmemiş şekilde, söz konusu ekran kolay kullanım için akıllı telefon veya tablet bilgisayarlarda olduğu gibi kapasitatif ekrankullanıyor.

R-Link 2’ye navigasyon, telefon, uygulamalar ve radyo gibi unsurların daha kolay kullanılabilmesi için ses tanıma fonksiyonu da dahil.

R-LINK2’nin sundukları:
 Sezgisellik:Kolay kullanımlı ara yüz, tablet veya akıllı telefonlardakine beziyor: çek-bırak, sayfa kaydırma, iki parmakla zumlama, vs.
 Kolayca kişiselleştirme:İkonlara sahip kolayca kişiselleştirilebilen ana sayfalar ve önceden ayarlanmış altı farklı sürüş ayarı ve araç içi ambiyans tercihlerine erişmek çok kolay,
 Kontrol merkezi:Sürüşe yardımcı teknolojiler de dahil olmak üzere pek çok araç fonksiyonunu çalıştırılması ve devre dışı bırakılması mümkün,
 Internet bağlantı teknolojisi:R-LINK Store’a ve güncel haritalara erişim

Audiosisteminin akustik özellikleridaha büyükhoparlörler sayesinde iyileştirildi (çapları 130mm’den 160mm’ye yükseltildi).Söz konusu hoparlörler ön kapıların alt kısımlarınadaha iyi konuma sahip.

Akustik iyileştirme özellikle Arkamys®sistemi ile donatılmış versiyonlarda (R-Link ile birlikte sunuluyor) daha fazla farkediliyor.

MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde kişiselleştirilebilensürüş deneyimi

Yeni Espace ve Talisman’da da bulunan Multi-Sense teknolojisi sayesinde kullanıcılar sürüş deneyimlerini kişiselleştirebiliyor. Gaz pedalı ve motor tepkisinin modifiye edilmesi, EDC otomatik şanzımanın vites değiştirme hızının ayarlanması, direksiyon sertliğinin ayarlanması, koltuklardaki masaj fonksiyonun (Icon versiyonunda) ve kabin aydınlatmasının ayarlanması ile gerçekleştiriliyor.

Orta konsoldaki Multi-Sense tuşu tüm bu fonksiyonlara erişilmesini mümkün kılıyor. Sistem beş farklı sürüş modu sağlıyor: Neutral, Sport, Comfort, PersoveEco. GT versiyonunda Eco modunun yerini ‘R.S. Drive’ modu alıyor.

Beş farklı iç aydınlatma seçeneği mevcut: sepya, kırmızı, mavi, mor ve yeşil. Aydınlatma ambiyansı orta konsolu ve Icon versiyonundan itibaren ön ve arka kapıları kapsıyor. Yansıttığı renk TFT ekran ve portre-formatlı multimedya ekran ile bağlantılı.

Ayrıca, MULTI-SENSEteknolojisi sayesinde sürücünün üç farklı ayara bağlı olarak motor sesini ayarlaması mümkün: Neutral, Comfort ve Sport.

DESSIN DE Stefano BOLIS

DESSIN DE Stefano BOLIS

En yeni sürüşe yardımcı teknolojiler (ADAS) ve renkli Head Up Display

Bir üst sınıftaki araçlar için düşünülen renkli Head Up Display Yeni Megane’da da bulunuyor. Katlanır Head Up Display göstergesi bir yandan güvenliği ve sürücü konforunu artırırken öte yandan sürüş desteklerinin kullanımını kolaylaştırıyor. Sürücüleri gözlerini yoldan ayırmadan stressiz biçimde tüm bilgilere, navigasyon talimatlarına ve sürüşe yardımcı teknolojilere (ADAS) ulaşabiliyor.

Yeni Megane kısa süre önce Yeni Espace ve Talisman’da gözler önüne serilen en yeni sürüşe yardımcı teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Tüm ADAS işlevleri R-Link 2 tableti üzerinden kontrol ediliyor:
 Güvenlik: ACC ile hız kontrolü (adaptif cruise control), aktif acil fren destek sistemi (AEBS).
 Uyarı:şerit takip sistemi (LDW), güvenli mesafe uyarısı (DW), kör nokta uyarı sistemi (BSW).
 Yardımcı: geri görüş kamerası, otomatik kısa ve uzun farlar (AHLB), ön, arka yan park sensörleri ve Eller Serbest Park Sistemi.

AdaptiveCruiseControl(ACC)

Adaptif Cruise Control (ACC) aracın hızını otomatik olarak ayarlayarak öndeki araçla önceden ayarlanmış boşluğu sürekli koruyor.Radar,önde ilerlemekte olan aracın hızını ve mesafesini hesaplayabiliyor. Ardından, istenen mesafeyi sağlayabilmek için motor ve fren sistemi ile iletişime geçiyor. Sistem, vites kolunun yanındaki ya da direksiyondaki bir tuşa basılarak devreye alınabiliyor. Sistem aktif olduğunda ön panelde yeşil bir ışık yanıyor ve 50-140km/s arası hızlarda çalışıyor.

Aktif acil durum frenleme sistemi fren destek sistemi (AEBS)

30 ile 140km/s arası hızlarda devreye giren bu sistem her hangi bir önden çarpışmayı engellemek amacıyla frenleme yapılması gerektiğinde sürücüyü uyarıyor. Sürücü hiç veya yetersiz frenleme yaparsa otomatik frenleme sistemi devreye giriyor.

Şerit Takip Sistemi

Şerit takip sistemi fonksiyonu (LDW) otomobilin parçalı veya düz şerit çizgisini beklenmedik şekilde geçmesi durumunda sesli ve görsel uyarı veriyor. Sistem, 70km/s’den itibaren aktif hale geliyor.

Güvenli Mesafe Uyarısı

Güvenli Mesafe Uyarısı(SDW) sürücülerin önlerinde akan trafik ile aralarında yeterli mesafe bırakabilmelerini sağlıyor. Geliştirilmiş olan bir uyarı sensörü,Yeni Megane ile öndeki araç arasındaki mesafeyi temsil ediyor. Bu sensör, gösterge tablosunda ve baş üstü göstergesinde sezgisel bar grafik halinde gösteriliyor. Sistem 30 ila 200km/s arası hızlarda devreye giriyor.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Kör Nokta Uyarı sistemi(BSW), geri görüş aynalarının kör noktalarında başka bir araç belirmesi halinde sürücüleri görsel olarak uyarıyor.Sistem 30 ila 140km/s arası hızlarda devreye giriyor.

Geri Görüş Kamerası

Araç geri vitese alındığında dokunmatik ekranda arka kısmın görüntüsü beliriyor. Manevraya daha fazla yardımcı olması bakımından bu görüntüye hareketli bir kılavuz çizgi ve statik bir kılavuz çizgi eşlik ediyor.

Otomatik uzun/kısa far ayarı

Bir kamera sayesinde karşıdan gelen araçların ışıkları ve önde seyreden araçların arka ışıkları belirleniyor ve otomatik biçimde kısa farlara geçiş yapılıyor. Bu fonksiyon aynı zamanda sokak lambalarını da dikkate alıyor.

Ön, arka ve yan park sensörleri

Bu sensörler park manevralarının tamamlanması için sürücüye yardımcı oluyor. 360°’lik ultrasonik detektörler her hangi bir engele çarpma riski olduğunda sürücüyü uyarıyor ve aracın hasar görmesini engelliyor.

Eller Serbest Park Sistemi

Sürücü, Eller Serbest Park sistemini devreye aldıktan sonra ilgili park yerinin şeklini seçiyor: açılı veya kare. Sensörler, mevcut alanı analiz edip ölçüyor ve video ekranında kılavuz çizgiler beliriyor. Gerekli talimatlar verildikten sonra otomobil kendiliğinden park etme işlemine başlıyor. Ancak sürücü gaz ve fren pedalları üzerinde kontrol sahibi olmaya devam ediyor. Sistem 30km/s altındaki hızlarda devreye giriyor.

1449874523_New_Renault_Megane_GT_13____BERNIER__Anthony

Yeni Megane GT’de 4CONTROL: bu segmentte bir ilk

Yeni Megane GT,bu segmentte 4CONTROL teknolojisine sahip ilk araç. Renault’nun geliştirdiği bir inovasyon olan 4CONTROL şasisi arka tekerleklerin manevraya katılmasını sağlıyor.

Megane GT için Renault Sport mühendisleri tarafından geliştirilen bu teknoloji sportif, dinamik ve hassas bir viraj alma kabiliyeti sunuyor ve eşsiz bir sürüş deneyimi sunuyor. (Ayrıntılı bilgi sayfa 11).

Farklı ihtiyaçlara hitap eden ekipman seviyeleri

Yeni Renault Megane Türkiye’de 4 ekipman seviyesi ile pazara sunuluyor:

JOY: Perde hava yastıkları, ESP + Hill Holder, Cruise Control, manuel klima, elektrikli ön ve arka camlar,
4,2’’ ekran & multimedya sistemi, USB & Bluetooth,, 6 LED gündüz farları, 16’’ jantlar

TOUCH: Yağmur sensörü ve otomatik yanan farlar, elektronik klima, eller serbest kart sistemi, deri direksiyon simidi, arka park sensörü, C şeklinde LED gündüz farları, krom çerçeveli ön sis farları, 16’’ alüminyum alaşımlı jantlar

ICON & GT Line: Elektronik el freni, geri görüş kamerası, Multisense, 7’’ dokunmatik ekran & R Link 2.0, elektrikli katlanır yan aynalar, Full-LED farlar, 17’’ alüminyum alaşımlı jantlar

8,7’’ dokunmatik portre ekran formatı ile R.link 2.0 ve sürüşe yardımcı teknolojiler Yeni Megane’da 4 Control sistemi ile donatılmış Icon ve GT Line versiyonlarında opsiyon olarak sunulacak.

Yeni Megane GT versiyonu ise özel sipariş ile Türk tüketicisi ile buluşacak.

En üst seviyede performans ve her ihtiyaca hitap eden motor seçenekleri

Yeni Megane, her ihtiyaca hitap eden üst düzey sürüş sunan motor seçenekleri ile her alanda çok iyi performans gösteren bir araç.Aracın sürüş ve akustik konforunu iyileştirmek için de birçok çalışma yürütüldü.

Dinamizm ve konfor

Yeni Megane daha konforlu:

Daha ergonomik sürüş pozisyonu:aracın tüm fonksiyonları(Ayrıntı için bkz.s 5)orta konsolda yer alan çeşitli göstergeler günlük kullanımda kolaylık sağlayacak biçimde sadece bir kol boyu mesafede yer alıyor. Sürücünün etrafına yerleştirilen ekipmanla L-biçimli bir kokpit yaratıldı. Omuz genişliği ise (önde 1,441mm ve arkada 1,390mm) segmentinin en iyileri arasında.
Koltukların konforu özellikle çift yoğunluklu köpük sayesinde sağlandı.
Yol tutuş ve performans: amortisörler daha iyi bir konfor için iyileştirildi. Yeni Megane’da direksiyon daha hassas ve tepkili.Ön askı üçgen kolunun burçlarında yapılan özel çalışma ile konforlu bir sürüş sağlandı.
Arka süspansiyon bağlantıları, yol yüzeyindeki bozuklukların hissedilmemesi için yeniden gözden geçirildi. Kiriş modifiye edilerek mikro manevraların daha rahat yapılması ve yüksek hızlarda virajların daha rahat alınması sağlandı.

4CONTROL: sürüş keyfinde yepyeni bir düzey

1449874605_2015_11_Megane_GT_DYN_0014

Renault, 4Control sistemini elektronik süspansiyon kontrolü ile bir araya getirerek otomobilin kullanım karakteristiklerinde hayati rol oynayan iki bileşenin hareketlerini verimli biçimde koordine etmeyi başardı. 4Control sistemi ile tandem biçimde işleyen elektronik süspansiyon kontrolü ani ve ciddi yön değişikliklerinde üstün yol tutuşu ve sürüş konforu sağlıyor. Virajlı yollarda aracın dengesinden ve çevikliğinden ödün vermeksizin direksiyonu biraz daha fazla çevirmek mümkün oluyor. Sistem düşük hızlarda ya da park ederken de manevra kabiliyetini artırıyor.Özel tüp gövdeli viraj demirleri sayesinde yanal sallanma en aza indiriliyor aracın yola “yapışması” sağlanıyor. Optimum denge için 4CONTROL sistemiarka tekerleklerin manevra açısını saniyede 100 kez hesaplıyor ve ayarlıyor. 4CONTROL her sürüş modunda devrede oluyor.

Yeni Megane GT dört sürüş ayarı sunuyor(Sport,Neutral,ComfortvePerso).Her biri farklı anlardaki değişken sürücü gereksinimlerini karşılıyor.

4CONTROL sayesinde manevra kabiliyetini artırmak için aracın arka tekerlekleri ön tekerleklerin tersi istikametine dönüyor. Söz konusu geçiş işlemi Sport modunda 80 km/s altında diğer modlarda ise 60 km/s altında meydana geliyor.Böylelikle araç kısa dingil mesafeli bir araçla benzer hassas ve dinamik kullanım özelliklerine kavuşuyor.Bu hız eşiklerinin üzerinde ise arka tekerlekler öndekilerle aynı istikamette dönerek bir üst segmente ait uzun dingil mesafeli araç hissi uyandırıyor. Bu durumda virajlarda denge hissi de artıyor.

Sport modu yeni MeganeGT’nin sportif özelliklerini ön plana çıkarıyor. R.S. Drive düğmesisayesinde bu özelliğe hemen ulaşılabiliyor. Sportmodunda4CONTROLteknolojisi kendini gösteriyor. Direksiyonun 4CONTROL özelliği ile donatılmamış bir araç göre yüzde 40 daha az döndürülmesi yeterli oluyor (diğer modlara göre yüzde 5 daha az).Bu da virajlı yollarda güven veriyor. Sportmodu direksiyonun, gaz pedalının ve motor/vites kutusunun koordineli çalışmasını sağlıyor.

Neutral mod ise araç çalıştırıldığında kendinden seçilir ve sportiflik ile konfor arasında optimum dengeyi sunar.

Comfort modu çeşitli fonksiyonları ekonomi ayarına getirerek yakıt tüketimini optimize eder.

Perso modu sürücüler tarafından anlık ruh hallerine göre konfigüre edilebilmektedir.
.
Yeni MeganeGT’nin süspansiyon sistemi Renault Sport’un uzmanlığı ile özel ayarlara tabi tutuldu. Ancak bu arada aracın konforundan ve çok yönlülüğünden ödün verilmedi.

Yeni Megane GT’de aynı zamanda yeni ve özel helezon, amortisör, viraj demirleri ve direksiyon sistemine sahip. Özel helezon ve amortisörler ile tüm sportifliğini korurken, düşey eksende daha iyi bir sürüş konforu sunuyor ve günlük kullanımı kolaylaştırıyor.

Fren disklerinin çapı yeni Megane’dakinden(önde 320mm/arkada 290mm)30 mm daha geniş. Bu da durma kuvvetini artırıyor.

denetim altında tutuluyor ve gerektiğinde işleyişi geçici olarak askıya alınıyor.

Multi-Change Down ile daha hızlı vites küçültme

7 vitesliEDCvites kutusunda manüel modu seçtikten sonra Multi-ChangeDownsistemi sürücünün frenleme esnasında peş peşe vites küçültmesine imkan veriyor. Bunun için direksiyonun solundaki kulakçığın devreye sokulması gerekiyor. Böylece virajların alınması için en uygun vites seçilmiş oluyor.

Launch Control ve Multi-Change Down:
Renault Sport imzalı iki teknoloji

Yeni Megane GT, Sport modunda kullanılan, Renault Sport mühendisleri tarafından geliştirilen özel teknolojiler geliştirildi: Launch Control daha hızlı bir kalkış sağlıyor; Multi Change Downise hızlı vites küçültme sağlıyor.

Launch Control sayesinde üstün kalkış keyfi

LaunchControl sisteminin ilham kaynağı yarış pistlerindeki Renault otomobillerin otomatik çalıştırma sistemleri.‘LaunchControl’ sayesinde Yeni MeganeGT,durağan halde kalkışları rahatlıkla yapıyor. Sistemin sofistike elektronik devreleri çok hızlı ve güvenli çalışmasını sağlıyor. Yeni MeganeGT 0-100 km/s (0-62mph) hızlanmasını sadece 7.1 saniyede tamamlıyor.

Sistemin çalıştırılması çok basit:sürücünün sol ayağı fren pedalındayken LaunchControl direksiyondaki vites iki kulakçığının çekilip tutulmasıyla devreye giriyor. Bu esnada ön panelde ‘LaunchControlOn’mesajı beliriyor. Sürücü sağ ayağı ile gaz pedalına bastığında ise diğer ayak frenden çekilir çekilmez çekiş başlıyor.

Mekanik hasar meydana gelmemesi için Launch Control her zaman elektronik denetim altında tutuluyor ve gerektiğinde işleyişi geçici olarak askıya alınıyor.

Multi-Change Down ile daha hızlı vites küçültme

7 vitesli EDC vites kutusunda manüel modu seçtikten sonraMulti-ChangeDownsistemi sürücünün frenleme esnasında peş peşe vites küçültmesine imkan veriyor. Bunun için direksiyonun solundaki kulakçığın devreye sokulması gerekiyor. Böylece virajların alınması için en uygun vites seçilmiş oluyor.

1449874648_Megane_Details_GT_07

Daha iyi akustik özellikler

 Megane3 ile kıyaslandığında yola bağlı akustik konfor alanında şu ilerlemeler gerçekleştirildi:
 Daha kalın camlar, kapı altlarındaki dış contalar ve tüm seride akustik ön camların standart hale getirilmesiyle özellikle otoyollarda rüzgar gürültüsünün azaltılması.
 Yeni Megane’ın en büyük özelliklerinden biri olan koza hissi veren benzersiz bir konfor. Kaputun altındaki, açılan panellerin etrafındaki, tekerlek yuvalarındaki ve ayak boşluklarındaki, sütunlardaki ve bagaj döşemesindeki köpüğün ve keçenin artırılmasıyla akustik konfor iyileştirildi.
 Titreşimlere karşı daha iyi yalıtım sağlayan daha sert gövde yapısı.

Üst düzey kalite testleri

Yeni Megane, Renault- Nissan İttifakı’nın CMFC/D modüler mimarisinden istifade eden bir ses mühendisliğini kullanıyor. Bu mühendislik kendisini Yeni Espace, Kadjar ve Talisman’da kanıtladı.

Yeni Meganezorlu koşullarda pek çok teste tabi tutuldu. Örnek gösterilen yol tutuş ve kullanım özelliklerinin elde edilebilmesi için ekstrem koşullarda geliştirme süreçlerinden geçildi. Aracın güvenilirliğini ve dayanıklılığını garanti etmek için ise 710 bin kilometrelik pist testleri yapıldı. Bu, gerçek hayatta 2.1 milyon kilometreye denk geliyor. Dahası, 25araç herhangi bir potansiyel hatayı belirleyip düzeltmek amacıyla 1.2 milyon kilometre yol kat etti.

Yeni Meganeotomobilin potansiyel yaşlanmasına ilişkin önemli bir gelişim gösterdi. Tüm Renault programlarında olduğu gibi Yeni Megane daEDAU test prosedüründen(görsel ve kullanım dayanıklılık testleri) geçirildi.Yol testleri ile birlikte bu süreç şu hareketleri tekrarlayarak üç yıllık araç kullanımını canlandırıyor: araca binilip inilmesi ve koltukların ayarlanması, camların açılı kapatılması, kemerlerin takılıp çıkarılması,vites değiştirme,kapıların ve bagajın açılıp kapatılması,yıkama ve temizleme, ve klima testleri (soğuk, sıcak, nemli ve güneşli koşulları canlandırmak için).

1449874677_Megane_Stat_B_07

1449874668_2015_11_Megane_GT_DYN_0091

Her ihtiyaca uygun motor seçenekleri

Bir motor uzmanı ve Formula 1’de turbo şarj ve downsizing öncü markası Renault, daha küçük kapasiteli motorlarda lider konumda. Bu motorların bazıları EDC(Efficient Dual Clutch) vites kutusuna sahip.
otomatik vites kutusu ile donatıldı. Söz konusu vites kutusu, günlük kullanımda sağladığı rahatlık ile biliniyor. Yeni Megane’ın kaputunun altında en son teknoloji ürünleri yer alıyor: direkt yakıt enjeksiyonu, çelik pistonlar, vs. Böylece sürüş keyfi ve verimlilik bir araya getirilmiş oluyor.

Yeni Megane Türkiye pazarında 2 benzinli,4 dizel olmak üzere 6 farklı motor seçeneği ile pazara sunuluyor olacak.

Benzinli
 1.2 TCe 130bg
 1.6 16V 115bg
1.2 130bg EDCDizel ve 1.6 Tce 205bg EDC versiyonları 2016 yılının ikinci yarısındaürün gamına dahil olacak.
Dizel
 1.5 dCi 90 bg
 1.5 dCi 110 bg
 1.5 dCi 110bg EDC
 1.6dCi 130bg
1.6 dCi 165bg EDC versiyonu ise 2016 yılının ikinci yarısında ürün gamına ekleniyor olacak.

Benzinli motorlar: 205 bg’e kadar motor seçenekleri
Yeni Megane ve Yeni Megane GT-Line için:

Altı ileri manuel vites kutusu ile eşleşen 1.2 Energy TCe 130:
130bg ve 205Nm tork 2,000d/d’dan itibaren

Lansmanla birlikte pazara sunulacak olan bu 1.2litrelikturbo şarjlı benzinli motor 2 litrelik bir motorla aynı performans verimliliği sunuyor. Sahip olduğu direkt enjeksiyon teknolojisi ve entegre turbomanifoldu, motoru esnek ve tepkili hale getiriyor. Direkt enjeksiyon, yanmayı iyileştirerek yakıt tüketim değerlerini (5.3litre/100km)veCO2 emisyonlarını düşürüyor(119gCO2/km)1.

Yedi ileri EDC vites kutusu ile eşleşen1.2 EnergyTCe130:
130bgve205Nmtork2,000 d/d’dan itibaren

2016’nın ikinci yarısında pazara sunulacak olan bu motor manuel vites kutusuna sahip versiyon ile aynı yakıt tüketim ve CO2 emisyon değerlerine sahip (onaylanma aşamasında). Bu arada çift kavramalı vites kutusu konforunu ve tepkisini de kullanıcıya sunuyor.

Sadeceyeni Megane GT’de:

Yedi ileri EDC vites kutusu ile eşleşen 1.6 EnergyTCe 205:
205bg ve 280Nm tork 2,400 d/d’dan itibaren
Lansmandan itibaren pazara sunulacak olan bu1.6litrelik turbo şarjlı benzinli motor Renault Sport tarafından Yeni MeganeGT için özel olarak geliştirildive iyi bir hızlanma sağlıyor.Sunduğu sürüş keyfi ve performansa rağmen CO2 emisyonu (134g/km) ve yakıt tüketimi (6 litre/100km) ile oldukça düşük.
.

Dizel motorlar: 165 bg’e kadar motor seçenekleri
Yeni Megane ve Megane GT-Line için:

Altı ilerimanuel vites kutusuile eşleştirilen1.5 EnergydCi90:
90bgve220Nmtork1,750d/d’dan itibaren
93CO2/gkm, 3.6 litre/100km1lansmandan itibaren sunuluyor.

Altı ilerimanuel vites kutusuile eşleştirilen 1.5EnergydCi110:
110 bgve260Nmtork1,750 d/d’dan itibaren

Lansmandan itibaren pazara sunulacak olanEnergydCi110motoru,Yeni Megane’ı düşük CO2 emisyonları (86g/km)ve yakıt tüketimi(3,3litre/100km)açısından segmentinin en iyileri arasına yerleştiriyor.
Bu ECO2 motoriyi bir sürüş deneyimini garanti ediyor. Söz konusu motor emme safhası ve yanma süreçlerinde yürütülen kapsamlı çalışmaların bir sonucu. Ayrıca F1 dünyasından çelik piston gibi alıntılar da yapıldı.

Altı vitesli EDC vites kutusu ile eşleştirilen 1.5 Energy dCi 110:
110 bg ve 250Nm tork 1,750 d/d’dan itibaren

95 CO2g/km, 3.7 litre/100km1. Lansmandan itibaren sunulacak.

Altı vitesli düz vites kutusu ile eşleştirilen 1.6 Energy dCi 130:
130 bg ve 320Nm tork 1,750 d/d’dan itibaren

Lansmandan itibaren satışa sunulacak Energy dCi 130 motoru ileri teknolojilere sahip. Downsizing sayesinde bu 16 valfli dizel motor sadece 1.598cc hacme rağmen 130 bg güç üretiyor. Verimli tasarımı Renault’nun F1’deki uzmanlığından istifade ediyor. Bu dizel motorun yakıt tüketim değeri sadece 4 litre/100km ve CO2 salımı da 103g/km. Sunduğu cömert tork eşsiz sürüş keyfi için iyi bir hızlanma ve kalkış sağlıyor.

SadeceYeni MeganeGTve GT Line için:

Altı vitesli EDC vites kutusu ile eşleştirilen EnergydCi165:
165 bg ve 380Nm tork

2016 yılının ikinci yarısında Energy dCi 165 motor yeni Megane GT’nin motor serisini tamamlayacak (yakıt tüketimi ve CO2 emisyon düzeyi onay aşamasında).Bu dizel motor Renault’nun Twin-Turbo teknolojisindeki uzmanlığından istifade ediyor. İlk turbo, düşük ataletli bu motorda düşük devirlerde ani hızlanma sağlıyor. İkinci turbo ise geniş bir devir aralığında iyi tepki ve dinamik hızlanma sağlıyor. GT versiyonu Türkiye’de sipariş üzerine getirilecek.

1449874586_2015_11_Megane_GT_DYN_0040

. Üretim

Palencia Fabrikası

Renault Grubu İspanya’daki dört tesisini yenilemek için 2014-2016 yılları arasında 600€milyon harcayacak:bu tesislerin ikisi Valladolid’de (Twizy,Captur ve motorlarını üretiyor),biri Sevilla’da(vites kutuları için)diğeri de Palencia’da Kadjar veYeni Megane üreten tesis.

Palencia’daki fabrika 1978’de açıldığından beri 6 milyondan fazla araç üretimi gerçekleştirdi.Tesis, ilk kez lanse edildiği 1995’den beri dört milyondan fazla MEGANE üretti.

Fabrika modernize edildi ve en kaliteli üretim için tüm kaynaklar uygulandı. En büyük değişiklikler şunlar:

 presleme bölümüne 70’den fazla yeni alet alındı,

 250en son teknoloji robot şasi imalatı için hizmete sokuldu,

 boya atölyesinde yeni bir aydınlatma kabini hizmete sokuldu. Böylece gövde ve tampon

 arasındaki renk uyumu çok sıkı biçimde kontrol edilebiliyor.

Montaj hattı araç boylarına göre modifiye edildi.

Palencia tesisi tüm personelin yeni üretim süreçlerine uyum sağlaması için yıllık eğitim saatlerini iki katına çıkardı. Fabrika sınıf derslerini atölyede pratik eğitim modülleri ile birleştiren Algılanan Kalite Okulu’nu oluşturdu

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

prostitution in abu dhabi berlin intim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org