YENİLENEN AMİRAL STANDARTLARI BELİRLİYOR

YENİLENEN AMİRAL STANDARTLARI BELİRLİYOR

Çek üretici markanın ‘Amiral Gemisi’ olan Superb’i yeniledi. Orta ve üst sınıfta standartları yeniden belirleyen Skoda Superb, dizel motor seçenekleriyle dikkat çekiyor

Her 6 ayda bir yeni model stratejisiyle adeta atağa geçen Skoda “Amiral Gemisi” olan Superb’i yeniledi. Yeni tasarım anlayışınıda Rapid ile tüketiciye beğendiren marka, D segmentinde sınırları zorluyor. İlk kez 2001 yılında pazara sunulan Superb, genişlik ve konfor açısından da geniş ailelere ve makam aracı olarak kullanmak isteyenler için başarılı bir seçenek. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Şenyücel, Superb’in yenilenmesinin ardından ‘Amiral Gemisi’ tabirini tam olarak oturttuklarını söyledi. Yeni Superb’de sadece 1 benzinli motor yer alıyor ve ağırlıklı olarak birazdan test sürüşünü gerçekleştirdiğiniz 4 dizel seçeneği boyutlarına rağmen ekonomik sürüşler vaadediyor. Şenyücel, özellikle TDI motorun DSG kombinasyonunu sadece Türkiye pazarına özel geliştirdiklerini ifade etti.

skoda otogündem

Dizel DSG Türklere özel
Bu özel motor ve şanzıman seçeneğinin, Skoda’nın Türkiye pazarına verdiği önemin bir başka göstergesi olduğuna da değinen Senyücel şöyle devam etti: “Bugüne kadar 7 bin adedin üzerinde Superb satışı gerçekleştirdik. Yenilenen Superb modelimiz için ise bu yılın sonuna kadar 1700 adetlik satış hedefi koyduk. Superb için özel bir tanıtım fiyatı da belirledik. 1.4 litre TSI 125 beygirlik versiyon 58 bin 900 lira, 1.6 litre 105 beygir DSG versiyonu da 73 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunduk. Superb’in yanında, elbette yeniliklerimiz hız kesmeyecek. Çünkü Skoda, 2015 yılına kadar tüm model yelpazesini yenilemiş ve genişletmiş olacak.“ Skoda Superb’e ilk olarak tasarım açısından bakacak olursask ince dokunup sık elenmiş bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Araç ağır skoda superb otogündem 1başlı görünümünden sıyrılarak daha dinamik bir çerçeveye sahip olmuş. Radyatör ızgarası, logo, ön farlar ve sis lambaları, tampon, ön çamurluk ve motor kaputu tamamen yeni. Superb, ilk kez LED teknolojili gündüz farlarının entegre edildiği bi-xenon farlara ve LED teknolojili sinyal lambalarına sahip oldu. Aracın arka bölümü de tamamen yeniden tasarlandı. Arka lambaların girintileri yeniden biçimlendirilirken, C-şeklindeki görüntü LED lambalar sayesinde artık daha dikkat çekici şekilde Superb’te yerini alıyor. Superb’te kullanılan ve patenti Skoda’ya ait olan akıllı Twindoor bagaj kapağı, yenilenen versiyonda da yerini korudu. Bagaj kapağının iki değişik şekilde açılmasına olanak tanıyan bu sistem sayesinde kullanıcılar, isterlerse sadece bagaj bölümünü isterlerse de arka camla birlikte kapağın tamamını açabiliyor. Açma mekanizması, yenilenen Superb’de daha da kullanışlı bir hale getirildi. Superb, sınıfının arka koltuktaki yolculara en fazla diz mesafesi sunan aracı olmaya devam ediyor. Aracın arka koltuğunda oturanlar için 157 mm’lik diz mesafesi bulunuyor. Bizim arka kısımda yolculuğumuz sırasında tamamen konfor odaklı bir seyahat geçirdik. Baş ve diz mesafesi segmentine öncülük edecek ölçüde ve tabiri caizse arka koltuklarda otururken top sektirmek bile mümkün. 565 litrelik bagaj hacmi başarılı.

skoda superb otogündem 3

1.6 litrelik TDI başarılı
Skoda Superb, motorlar ve sürüş standartları konusunda da başarılı. Tüm dizel motorların yanı sıra 1.4 litre TSI 125 beygir benzinli motorda standart olarak sunulan Start/Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon oranları yüzde 19’a varan oranlarda azaltıldı. Yenilenen Superb, Türkiye’de tamamı Greentech skoda superb otogündem 5teknolojisine sahip bir benzinli ve üç de dizel motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Dizel motorlarsa, 1.6 litrelik 105 beygir TDI ile başlıyor. Bu motor, manuel vites kutusunun yanı sıra sadece Türkiye’ye özel DSG otomatik şanzıman seçeneğine de sahip. Manuel viteste 4.5 litre ortalama yakıt tüketimi ile eskisine oranla yüzde 10 daha ekonomik. 1.6 TDI 105 beygir DSG şanzıman verisi ise 4.6 litre ile bizim lansman sürüşümüz boyunca ortalama tüketim değerimiz 4 litre seviyelerini aşmadı. Superb, tamamen dolu bir depo ile yaklaşık 1300 kilometreyi kat edebiliyor. Yenilenen Superb’de ayrıca 2 litrelik TDI 140 beygirlik DSG seçeneğinde daha performanslı olduğu aşikar. 2 litre TDI 170 beygir DSG 4×4 seçenekleri de bulunuyor. Superb Combi ise, sadece 1.6 litrelik TDI 105 HP dizel motorla satılıyor. Superb Combi de, isteğe bağlı olarak DSG otomatik vites seçeneğiyle satın alınabiliyor.

skoda superb otogündem 2

Zengin donanım ve rekabetçi fiyat
Skoda Superb’in güvenlik ve konfor donanımları genişletildi. 6 hava yastığının yanı sıra ABS, Elektronik Denge Kontrol Sistemi (ESC), Patinaj Önleyici Sistem (ASR), Motor Çekiş Kontrol Sistemi (MSR), Lastik Basınç Kontrol Sistemi, Hidrolik Fren Asistanı (HBA), Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL), Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS), skoda superb otogündem 7Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi (DSR), Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) ve Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi gibi güvenlik unsurları standart olarak sunuluyor. Yenilenen Superb’te donanım seçeneklerine göre artık daha fazla konfor donanımı sunuluyor. İkinci nesil Otomatik Park Yardımcısı bunlardan biri. Sistem, yola paralel park etme ve park yerinden çıkma fonksiyonuna ek olarak, artık dik olarak ve geri manevrayla da park edebilmeye olanak tanıyor. Adaptif Bi-Xenon farlar, yine isteğe bağlı alınabilen Solar Hücreli Sunroof, KESSY (Anahtarsız Giriş-Çıkış ve Çalıştırma Sistemi),10 hoparlörlü ses sistemi, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar gibi unsurlar da, isteğe bağlı donanımlar arasında bulunuyor. Solar Hücreli Sunroof, araç güneşli havada park halindeyken, güneş panellerindeki enerjiyle çalışan bir vantilatör sayesinde iç mekanın sıcaklığını yaklaşık 25 derece kadar düşürebiliyor. Yenilenen Superb, Türkiye’de biri benzinli, toplam dört farklı motor seçeneği ve 58 bin 900 liradan başlayan özel tanıtım fiyatlarıyla satışa sunuldu.

skoda superb otogündem 4

ALİ YILDIRIM

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ