Zorunlu trafik sigortasının primleri şoförlerin ‘sigortasını attırdı’

Zorunlu trafik sigortasının primleri şoförlerin ‘sigortasını attırdı’

Araç sahipleri yüksek zorunlu trafik sigortası primlerinden yakınıyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Uğur, “Tavan fiyat uygulamasında adaletsizlik yaşanıyor, sigorta fiyatları kasko fiyatlarını geçti” dedi.

AAİSTANBUL – MEHMET ALİ DERDİYOK

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasıyla mağduriyetlerinin sona ereceğini düşünen ticari araç şoförleri, acentelerin, kaza yapan ile yapmayan araçları ayırt etmeden tavan fiyattan poliçe hazırlamasından şikayet ediyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazine Müsteşarlığı’nın, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs ve taksi gibi ticari araçların zorunlu trafik sigortası prim ücretlerinde yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için yaptığı çalışma sonucunda, poliçelerde tavan fiyat uygulaması getirildiğini anlattı.

Azami brüt prim ücretlerinin; kamyonlarda 6 bin, kamyonetlerde 2 bin, minibüslerde 3 bin 300, sürücü dahil 18-30 koltuk otobüslerde 5 bin 700, sürücü dahil 31 ve üstü koltuklu otobüslerde 17 bin 700 ve taksilerde 5 bin 400 lira olarak belirlendiğini aktaran Uğur, şunları kaydetti:

“Düzenlemelerle trafik sigortası sorununun çözüleceğini düşünen esnaf, yine mağdur oldu. Gider artışını bahane ederek trafik sigortalarında fahiş artışlara giden sigorta şirketleri, yeni araç alan ya da sigortasını yenileyen vatandaşa ağır faturalar çıkarıyor. Tavan fiyat uygulamasında adaletsizlik yaşanıyor. Kaza yapan sürücü ile yapmayan sürücü arasında fark kalmadı.”

Şoför esnafının kazancının çalınmasına göz yumulmamasını isteyen Uğur, “Sigorta şirketleri kaza yapan ile yapmayan şoförleri aynı kefeye koyuyor. Sigorta şirketi, 4 yıl boyunca hiç kaza yapmayan bir şoförün, küçük bir kaza geçirdiğinde, tüm yıllarda kazandığı hasarsızlık indirimini ortadan kaldırıyor. Bu şoför, birden fazla kaza yapanla aynı primi ödemek durumunda bırakılıyor. Kademelendirmeyle bu durumun önüne geçilebilir” diye konuştu.

“Sigorta fiyatları, kasko fiyatlarını geçti”

Yahya Uğur, keyfi uygulamaların düzenlemede birtakım ciddi eksikliklerin olduğunu gösterdiğini dile getirerek, sigorta şirketlerinin, parça fiyatlarını, döviz kurunu, değer kaybı tazminatını, tedavi masraflarını bahane ederek fiyatları yükselttiğini savundu.

Bu masraflarla ilgili sorunlar çözüldüğü halde sigortacıların keyfi uygulamalarını sürdürdüğünü dile getiren Uğur, “Trafik sigortası fiyatları, kasko fiyatlarını geçti. Sigorta şirketleri, zararı esnafa yıkmak yerine sorunun kaynağına inmelidir” dedi.

İTEO Başkanı Uğur, hileli hasar tespiti yapan eksperler olduğunu iddia ederek, “Eksper olarak görevlendirilen oto tamircileri, galericiler ve yedek parçacıların çoğu aslında acente sahibi. Bu nedenle de hileli hasar tespitleri yaptıklarını düşünüyoruz. Bunların tuttuğu raporların incelenmesini istiyoruz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ